زمان مناسب برای جراحی پلک چه موقع است؟

جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی، یک عمل جراحی پلک‌ها محسوب خواهد شد. این سبک از جراحی می‌تواند روی هر دو پلک بالایی و پایینی یا تنها یکی از آن‌ها شکل بگیرد. بلفاروپلاستی هم برای زیباسازی نواحی پیرامون چشم و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک استفاده خواهد شد. با این جراحی چهره شما جذابیت خاصی را پیدا خواهد کرد.

جراحی پلک چیست؟

دلیل اصلی برای بسیاری از افراد که اقدام به این جراحی پلک دارند، افتادگی و پوست اضافه پلک‌ها است. با این جراحی می‌توانید پوست نواحی پیرامون چشم را سفت و لیفت کنید و ظاهری جذاب‌تر، جوان‌تر و هوشیارتر به‌صورت شما هدیه دهند. در بعضی از مواقع هم از بلفاروپلاستی برای رفع موانع بینایی ناشی از پلک‌های افتاده انجام خواهد شد. در مراحل درمانی، پوست اضافی، عضلات و چربی از نواحی پلک بالایی و پایینی برداشته خواهد شد؛ و در بعضی از مواقع تنها پوست اضافی از پلک برداشته می‌شود. با این سبک از جراحی نقص‌های که در ناحیه بالای و زیر چشم‌ها داشتید کاملاً از بین خواهد رفت.

مطالب مرتبط :  هایفوتراپی چه کاربردهایی دارد

چه افرادی برای جراحی پلک بالا و پایین مناسب هستند؟

کسانی که دچار افتادگی پلک توسط لیفت با نخ و یا هر دلیلی دیگر دچار آویزان شدن پوست ناحیه پلک شدند. افتادگی پلک حاصل از تجمع چربی در این ناحیه یا شل شدن عضلات و پوست پلک، شکل خواهد گرفت؛ که ضرورت بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین را افزایش خواهد کرد. درصورتی‌که در زیر چشمتان کیسه‌های پوستی اضافه و افتادگی دارید، می‌توانید از بلفاروپلاستی برای درمان استفاده کنید.

چه افرادی برای جراحی پلک بالا و پایین مناسب هستند؟

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی

افتادگی پلک، یک حالت بسیار ناخوشایند و نامطلوب در هر دو پلک بالایی و پایینی چشم محسوب خواهد شد. افتادگی پلک، پف‌های خفیف تا شدید بوده که در هر رنج سنی حتی نوزادی نیز شکل خواهد گرفت و علاوه بر تاثیر نامطلوب بر زیبایی فرد تاثیر فراوانی بر میزان بینایی شخص خواهند داشت. این مشکلات می‌توانند در یک و یا هر دو چشم وجود داشته باشد و در هر سنی اشخاص را درگیر کند. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی و جراحی این مشکل وجود دارد مانند عمل جراحی پلک توانسته مشکلاتی که در پلک وجود داشته را برطرف کنند و زیبایی پلک‌ها را به افراد بازگردانند.

مطالب مرتبط :  ماندگاری تخلیه غبغب

عمل بلفاروپلاستی و لیفت ابرو در دو مقطع سنی جوانی و میان‌سالی انجام می‌گیرد و بسیار نتیجه خوبی در بر خواهد داشت. افرادی که دارای افتادگی پلک، پف‌های پلکی و ناهنجاری‌های پلک هستند، این عمل جراحی را می‌توانند انجام دهند. عمل جراحی در سنین جوانی، برای افرادی که از کودکی به شکل مادرزادی و یا ژنتیکی دچار این مشکلاتی مانند افتادگی‌های مادرزادی و عدم وجود شیارهای پشت چشم هستند، انجام می‌شود. در سنین میان‌سالی و پیری، انباشته شدن چربی در پلک‌ها و ضعف عضلات بالابرنده پلک‌ها این عمل انجام خواهد شد.

بهترین زمان به‌منظور انجام عمل بلفاروپلاستی، سن 30 سالگی بوده و در موارد نادر در صورت بروز مشکلات ژنتیکی در سنین پایین‌تر نیز انجام خواهد شد. به شما توصیه می‌کنیم قبل از انجام این عمل جراحی با پزشک مشورت کرده و از نتایج این جراحی مطلع شوید.

مطالب مرتبط :  لیفت چشم با جراحی پلک بالا

عوارض بلفاروپلاستی

این عمل توسط بهترین جراح لیفت پلک انجام شود. مشکلی پیش نخواهد آمد. البته باید در نظر داشته باشید مثل هر جراحی دیگر احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود خواهد داشت. با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از عمل جراحی، احتمال بروز عوارض بسیار کم خواهد داشت.

عوارض خفیف پس از عمل عبارت‌اند از:

1-دوبینی یا تاری دید گذرا

2-تورم پلک

3-عدم تقارن محل برش در دو طرف

4-جوش‌های سفید کوچک در محل بخیه‌ها

این عوارضی که گفته شد گذرا هستند و پس از چند هفته کم‌کم برطرف خواهد شد

کاربردهای جراحی پلک

1-درمان افتادگی پوست یا شلی پوست خواهد شد.

مطالب مرتبط :  عوارض جانبی لیفت صورت

2-درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه.

3-برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها؛

4-برطرف کردن پف و تورم زیر چشم؛

5-رفع افتادگی پلک پایین.

6-برداشت پوست اضافی و رفع چین‌وچروک‌های ظریف پلک پایینی.

عوارض بلفاروپلاستی

ماندگاری عمل پلک

جراحی پلک ماندگار بالای خواهد داشت. معمولاً این جراحی درد کمی را به دنبال خواهد داشت، فقط ممکن است تورم یا کبودی وجود در این عمل جراحی به همراه داشته باشد. اکثر بیماران در عرض 14-10 روز می‌توانند به فعالیت روزانه خود بازگردند. کلاژن نقش بسیار مهمی در ترمیم پوست خواهد داشت و اشعه ماوراء بنفش به کلاژن آسیب زیادی خواهند رساند؛ بنابراین، باید محافظت در برابر آفتاب را یکی از اولویت‌های اصلی خود در طول دوره نقاهت خود به همراه داشته باشید؛ اما ماندگاری عمل پلک با توجه به نوع جراحی گوناگون خواهد بود.

نحوه انجام بلفاروپلاستی

این عمل جراحی به‌صورت سرپایی انجام خواهد شد و نیاز به هیچ بستری وجود نخواهد داشت. این جراحی تا حدی در بسیاری موارد نیاز به هیچ بیهوشی نخواهد داشت مگر اینکه در بعضی از افراد که به درخواست خود و تحت نظر پزشک بیهوشی را انتخاب کنند.
برای انجام عمل بلفاروپلاستی، پزشک، برشی در بالای پلک تولید خواهد کرد و پوست اضافه و چربی را برمی‌دارند. در این پروسه گاهی ماهیچه‌ها نیز تقویت خواهد شد بلفاروپلاستی پلک پایین نیز، به‌وسیله برش کوچک انجام می‌شود. در بلفاروپلاستی پلک پایین، معمولاً یک برش زیر پلک زده خواهد شد که گاهی داخل پلک و زیر مژه قرار خواهد گرفت و گاهی نیز در ناحیه زیر چشم انجام می‌شود. بعدازاین اقدام، پوست اضافی و چربی خارج خواهد شده و پلک در محل موردنظر خود فیکس خواهند کرد. این تمام رویدادی است که برای انجام بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین انجام می‌شود. این عمل باعث خواهد شد که چهره شما جذابیت بیشتری را به خود پیدا کند.

مطالب مرتبط :  چرا باید لیفت صورت انجام دهیم