آیا درمان‌ غبغب دائمی‌ برگشت پذیر است؟

درمان‌ غبغب یکی از قسمت هایی است که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و وجود آن می تواند زیبایی فرد را با مشکلات زیادی مواجه کند. افتادگی، چربی و پری ناحیه زیر چانه را غبغب می گویند. زیبایی این قسمت به وجود زوایای و خطوط خاصی بستگی دارد، اما غبغب این ویژگی ها را از بین می برد و ظاهری کهنه، خسته و غیر جذاب به چهره می بخشد.

داشتن خط گردن سفت زیر چانه به افراد ظاهری جوان می دهد در حالی که برخی افراد دارای چربی در ناحیه گردن و زیر چانه هستند که باعث می شود فرد چاق تر به نظر برسد و اعتماد به نفس و زیبایی را کاهش می دهد. اما دلایل زیادی وجود دارد که می تواند زمینه ساز ایجاد غبغب در افراد باشد که عبارتند از:

ژنتیک

وجود غبغب در خانواده یکی از دلایلی است که می تواند باعث غبغب فرد شود.

افزایش سن

با افزایش سن، حجم عضلات کاهش می یابد و منجر به غبغب می شود. تنها علتی که بیشتر در افراد مسن مشاهده می شود، افتادگی عضلات و پوست است.

اضافه وزن و چاقی

چربی زیر چانه به دلیل افزایش وزن بیشتر جمع می شود و افرادی که چربی بدنشان زیاد است تجمع چربی زیر چانه بیشتر است و با روش های مختلفی می توان آنها را درمان کرد.

ماهیچه های بافت زیر جلدی

بافت های نرم زیر پوست در این ناحیه و عضلات گردن به دلیل افزایش سن و برخی اعمال جراحی در این ناحیه ممکن است با افتادگی و ضعیف شدن پوست و عضلات همراه باشد که می تواند به زیبایی گردن کمک زیادی کند.

درمان غبغب

درمان های غبغب زیادی وجود دارد و انتخاب درمان بستگی به صلاحدید پزشک و شرایط بیمار دارد. اگر فردی به دلیل کوچکی چانه دچار افسردگی شود، پروتز چانه می تواند کمک زیادی به درمان کند. اما اگر فردی تجمع چربی داشته باشد بهترین درمان لیپوساکشن و برداشتن بافت چربی اضافی است. این کار با ایجاد چندین سوراخ بسیار کوچک در نواحی مختلف گردن انجام می شود. مکش چربی از گردن اغلب به راحتی و بدون بیهوشی انجام می شود. یکی از مزایای این کار این است که نه تنها صورت را زیباتر می کند، بلکه می تواند با از بین بردن چربی ها و ایجاد زاویه فک، زاویه صورت را نیز تغییر دهد. نوع دیگری از افتادگی و شل شدن پوست است که معمولاً در نتیجه افزایش سن رخ می دهد در این موارد آسپیراسیون راه حل نیست و نیاز به درمان های دیگری مانند جراحی و لیفت صورت دارد. جراحی گلو، پوست و گوشت زیر گلو را که به دلیل سن یا ژنتیک شل شده است، برداشته و ظاهر صورت را بهبود می بخشد. در این عمل پوست باقیمانده صاف و صاف می شود و با رفع چین و چروک ظاهر زیباتری ایجاد می شود. افزایش سن منجر به افتادگی پوست و عضلات می شود. افتادگی غبغب که ژنتیکی و ارثی است برای جوانان غیرمعمول نیست و در این شرایط بهترین درمان لیفتینگ جراحی و برداشتن پوست اضافی است. مناسب ترین روش برای برداشتن غبغب جراحی زیبایی است که منجر به سفت شدن عضلات، برداشتن چربی و افتادگی پوست می شود. افرادی که به هر دلیلی دچار چربی، شل شدن و پوست اضافی در ناحیه زیر چانه می‌شوند، می‌توانند کاندیداهای خوبی برای جراحی غبغب باشند.

این عمل را می توان با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. فقط در یک جلسه با عمل غبغب به طور دائم اصلاح می شوند. در جراحی غبغب جراح ابتدا برش کوچکی در قسمتی که نباید قابل مشاهده باشد ایجاد می کند و پس از برداشتن چربی اضافی در این قسمت، پوست اضافی نیز برداشته می شود. گاهی ممکن است نیاز به ایجاد تغییراتی در عضلات بافت زیر جلدی باشد. بسته به مشکلات بیمار، مدت این عمل می تواند از یک تا دو ساعت طول بکشد.

آیا درمان غبغب دائمی برگشت پذیر است؟

اگر غبغب ناشی از عقب رفتن فک یا چانه کوچک باشد و اصلاحات لازم انجام شود، برگشت ناپذیر است. اگر ناشی از تجمع بافت چربی باشد، با برداشتن بافت چربی، احتمال عود کردن آن کم است، اما اگر ناشی از کهولت سن و پیری باشد، حتی اگر درمان شود، ممکن است به مرور برگردد و این امر اجتناب ناپذیر است. روش های غیر تهاجمی مانند کرم ها و دستگاه هایی که در وب سایت ها و شبکه های ماهواره ای برای درمان نقرس تبلیغ می شوند را نمی توان برای درمان غبغب استفاده کرد. این دستگاه ها توسط هیچ منبع علمی پشتیبانی نمی شوند و به نظر نمی رسد تاثیر زیادی در درمان غبغب داشته باشند. کرم ها و پمادهایی که برای از بین بردن آکنه تبلیغ می شوند تایید یا اثبات نشده اند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند. اگرچه برای انجام لیپوساکشن فقط از بی حسی موضعی استفاده می شود و بیمار تقریباً بلافاصله پس از لیپوساکشن می تواند کار کند، اما معمولاً پس از انجام این عمل به بیمار توصیه می شود 2 تا 3 روز استراحت کند. البته در این زمان به راحتی می توانید کارهای سبک انجام دهید. ناحیه مورد نظر ممکن است تورم خفیفی داشته باشد که به سرعت ناپدید می شود. جراح احتمالاً از شما می خواهد که برای چند روز از چانه بند مخصوص استفاده کنید تا فشار ملایمی به ناحیه لیپوساکشن وارد شود و چانه و گردن شما شکل جدید خود را بهتر حفظ کنند.

 

پس از درمان، جراح ممکن است برش ها را با بخیه ببندد یا آنها را باز بگذارد تا امکان تخلیه از زخم فراهم شود. سپس شکاف های ایجاد شده با گاز استریل پانسمان می شود و این باندها باید به طور مرتب تعویض شوند.