آیا ناخنک چشم از بین می رود؟

این عارضه ممکن است خطری برای فرد نداشته باشد اما با رشد آن در چشم می تواند خطرناک ظاهر شود. منشا ناخن چشم کاملاً مشخص نیست و پزشکان هنوز در حال تحقیق درباره علت دقیق آن هستند. مطالعات نشان می دهد مردم غالبا برای زیبایی صورت خود از عمل هایی مانند لیفت صورت و لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند که می تواند عوارض و خطراتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. یکی از عارضه هایی که می تواند در چشم انسان به وجود آید، ناخن چشم است. قرار گرفتن زیاد در معرض نور ماوراء بنفش و شرایط آب و هوایی خشک احتمال رشد را افزایش می دهد. این بیماری در مناطق آب و هوایی گرم رایج است. قرار گرفتن در معرض گرده، گرد و غبار، شن و ماسه، باد، دود و سایر محرک های محیطی می تواند خطر تشکیل ناخن چشم را بیفزاید. اما آیا ناخن چشم از بین می رود؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. 

ناخن چشم چیست؟

بیایید قبل از پاسخ به این سوال که آیا ناخن چشم از بین می رود؟ به این سوال که خود ناخن چشم چیست؟ پاسخ دهیم. همانطور که بیان کردیم مردم غالبا برای زیبایی صورت خود از عمل هایی مانند لیفت صورت و لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند که می تواند عوارض و خطراتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. یکی از عارضه هایی که می تواند در چشم انسان به وجود آورد، ناخن چشم است. ناخن چشم که با نام Pterygium شناخته می‌ شود، ضایعه ‌ای گوشتی است که از سمت بینی شروع‌ شده و به سمت قرنیه چشم شروع به حرکت می ‌کند. این بافت اضافی به‌تدریج روی سفیدی چشم را پوشانده و اگر به سیاهی و قرنیه چشم برسد می ‌تواند مشکلاتی در بینایی مانند تاری دید و دوبینی ایجاد کند. اگر ناخن چشم در هر دو چشم بیمار رشد کند، ناخن دوطرفه نامیده می ‌شود. در بیشتر موارد، بیمار مشکل جدی نداشته و فقط این احساس را دارد که یک شیء اضافه و مزاحم در چشمش وجود دارد. اگر بیماری کنترل و مهار نشود، با تغییر شکل قرنیه‌ ها از دایره ‌ای به بیضوی، منجر به تاری دید و بروز بیماری آستیگماتیسم خواهد شد. این بافت اضافی و مزاحم ناشی از رشد بافت پیوندی و رگ ‌های ملتحمه چشم است.

ناخنک چشم

تفاوت ناخن چشم با آب مروارید چیست؟

برای اینکه ببینیم آیا ناخن چشم از بین می رود؟ بیایید ابتدا ببینیم تفاوت ناخن چشم با آب مروارید چیست؟ همانطور که می دانیم مردم غالبا برای زیبایی صورت خود از عمل هایی مانند لیفت صورت و لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند که می تواند عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشد. یکی از عارضه هایی که می تواند در چشم انسان به وجود آید، ناخن چشم است. ناخن چشم رشد بیش از حد خود بافت ملتحمه است که منجر به ایجاد یک ناحیه برجسته روی ملتحمه شما می شود (غشای شفافی که تمام جلوی چشم شما را می پوشاند). آب مروارید کدر شدن عدسی چشم شما است. لنز شما در پشت عنبیه (قسمت رنگی چشم شما) قرار دارد. لنز نور را متمرکز می کند و با مغز شما برای پردازش اطلاعات و ایجاد تصویری از آنچه می بینید کار می کند. اگرچه ناخن چشم عجیب و حتی ترسناک به نظر می رسد، اما یک بیماری چشمی جدی نیست. حتی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر باعث ایجاد علائم می شود، با چشم پزشک خود تماس بگیرید. 

نشانه های ناخن چشم چیست؟

در ادامه این بحث که آیا ناخن چشم از بین می رود؟ باید ببینیم نشانه های ناخن چشم چیست؟ همانطور که بیان نمودیم این عارضه ممکن است با عمل های لیفت صورت و لیفت پلک (بلفاروپلاستی) تشدید شود. اما برخی از نشانه‌های رایج ناخن چشم از قرار زیر است:

  • تاری دید و حتی دوبینی در صورت کشیده شدن بافت اضافی به داخل سیاهی و مردمک چشم،
  • تورم زردرنگ روی ملتحمه، 
  • احساس وجود شیء خارجی در چشم که با مالش، فوت کردن و آب گرفتن از بین نمی ‌رود، 
  • احساس سوزش در داخل چشم، 
  • احساس سوزن سوزن شدن چشم، 
  • وجود خارش در چشم، 
  • قرمز شدن چشم.

در صورت مشاهده این علائم،‌ باید سریعاً به دکتر چشم مراجعه کرد.

روش تشخیص ناخن چشم

برای پاسخ به این سوال که آیا ناخن چشم از بین می رود؟ باید بدانیم روش تشخیص ناخن چشم چیست. تشخیص ناخن چشم با تست اسلیت لامپ ممکن است. آزمایش اسلیت لامپ توسط نوعی میکروسکوپ انجام می شود که تابش باریکی از نور را بر روی چشم متمرکز می کند. این نور باریک می تواند به پزشک کمک کند تا ساختارهای رویی و درونی چشم را بررسی کند. علاوه بر آزمون اسلیت لامپ، ممکن است آزمایشات زیر نیز بر روی چشم انجام گیرند:

  • تست قدرت بینایی؛ تست معمول در چشم پزشکی بوده و توانایی چشم افراد در دیدن نمادها در فاصله معین سنجش می شود.
  • بررسی توپوگرافی قرنیه؛ در این روش شکل قرنیه به صورت سه بعدی توسط کامپیوتر ترسیم می شود.

اما باید در نظر داشت که ناخن چشم به صورت خودبخودی از بین نمی رود و لازم است تا درمان های پزشکی برای آنها به کار رود. زمانی که ناخن کوچک باشد و رشد نکند ممکن است عارضه ای در پی نداشته باشد. اما در بسیاری از موارد تنها روش درمان ناخن، جراحی خواهد بود. 

در این مقاله در مورد اینکه آیا ناخن چشم از بین می رود؟ صحبت کرده و بیان کردیم که ناخن چشم چیست و چرا تولید می شود. به برخی تفاوت های بین آن و آب مروارید اشاره کرده و نشانه های ناخن چشم را عنوان نمودیم. روش تشخیص ناخن چشم را بیان کرده و اشاره نمودیم که استفاده از هر نوع عمل لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی می تواند به چشم شما آسیب وارد کند و در نهایت به عوارضی شامل ناخن چشم دست یابید.