افراد با چه بیماری هایی می توانند عمل بلفاروپلاستی انجام دهند

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. عدم خاصیت ارتجاعی همراه با کشش مداوم تحت تاثیر نیروی جاذبه، منجر به تشکیل پوست اضافی در پلک های بالا و پایین می شود. پوست اضافی پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شود و برای از بین بردن آن، فرد باید تحت عمل جراحی تورم پلک پایین قرار گیرد. وجود پوست اضافی در پلک های بالایی نیز می تواند باعث افتادگی پشت پلک و کاهش دامنه دید شود. غشای چربی که چشم را از جمجمه جدا می کند می تواند باعث تورم پلک بالا و پایین شود. این غشای نازک حاوی چربی با افزایش سن ضعیف می شود و چربی مانند یک برآمدگی به سمت چشمان فرد منتقل می شود. 

بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می شود؟

اگر این عمل روی هر دو پلک بالا و پایین با هم انجام شود، معمولا دو ساعت طول می کشد و به احتمال زیاد پزشک آن را با بی حسی موضعی انجام می دهد. اگر عمل بر روی هر چهار پلک انجام شود، جراح احتمالا ابتدا از پلک بالایی شروع می کند. جراح معمولاً برشی را در امتداد خطوط طبیعی پلک ایجاد می کند و از طریق این برش پوست را از بافت زیرین جدا کرده و چربی و پوست اضافی را از بین می برد. سپس برش را با سوزن های بسیار ظریف می دوزد. بخیه های پلک بالایی سه تا شش روز باقی می مانند.

 بلفاروپلاستی پلک پایین چگونه انجام می شود؟

بلفاروپلاستی پلک پایین با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام می شود. بسته به روش مورد استفاده، جراحی برای تورم پلک پایین ممکن است نیازی به بخیه نداشته باشد. لازم به ذکر است که در روش ترجیحی برای برداشتن چربی اضافی در کیسه های چربی پلک پایین، جراح برشی را در داخل پلک ایجاد می کند که قابل مشاهده نیست.

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا عوارضی دارد؟

این سوال یکی از بدیهی ترین و رایج ترین سوالاتی است که داوطلبان بلفاروپلاستی اغلب از پزشک خود می پرسند. در پاسخ به این سوال باید توجه داشت که بلفاروپلاستی مانند هر عمل دیگری به انتخاب جراح مجرب و همچنین مراقبت های مناسب پس از عمل برای نتایج مطلوب بستگی دارد. طبیعتاً بی توجهی به این موارد خطر عوارض جراحی را افزایش می دهد. 

 لازم به ذکر است که اگرچه عوارض و نتایج نامطلوب بلفاروپلاستی بسیار نادر است، اما گاهی اوقات اتفاق می افتد. در زیر به عوارض احتمالی بلفاروپلاستی پلک فوقانی اشاره کرده ایم:

  • خون ریزی
  • عفونت
  • خشکی چشم
  • رنگ غیر طبیعی پلک
  • ایجاد مشکل در بینایی
  • ناتوانی در بستن چشم
  • پوست اضافی که به طور غیر طبیعی در داخل یا خارج پلک ایجاد می شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک فوقانی:

همراه باید 24 تا 48 ساعت اول در خانه بماند. زیرا در روزهای اول ممکن است احساس کنید که شن در چشمان شما وجود دارد.

گاهی به نظر می رسد که چشم پر از مایع شفاف شده است، اما نگران نباشید، این مایع خودش را پاک می کند. (اگر این اتفاق بیفتد، پزشک قطره های ضد التهابی تجویز می کند.) 

زخم و پانسمان را در 48 ساعت اول خشک نگه دارید. از پماد آنتی بیوتیک یا قطره چشم طبق تجویز بهترین چشم پزشک(معمولاً در عرض 5 روز) استفاده کنید.

هنگام استفاده از قطره یا پماد چشم یا زمانی که صورت خشک می شود، بخیه ها ممکن است باز شوند.

بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا تا سه ماه زیر نور آفتاب نمانید. پس از آن از ضد آفتاب با SPF 50 یا بالاتر استفاده کنید.

به چشمان خود فشار نیاورید حداقل به مدت یک هفته تلویزیون یا تلفن همراه تماشا نکنید، کتاب و ایمیل نخوانید. (فعالیت های شدید باعث خشکی چشم می شود.)

خواب کافی در شب یکی از بهترین راه ها برای تسریع بهبودی است زیرا کمبود خواب روند بهبود زخم را کند می کند.

مهم است که در دو تا چهار هفته اول از فعالیت هایی که باعث افزایش جریان خون در چشم می شود خودداری کنید.

اگر سیگار می کشید، باید بدانید که سیگار در روند بهبودی اختلال ایجاد می کند و احتمال عفونت را پس از جراحی پلک بالا افزایش می دهد. بنابراین بهتر است حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.

حداقل تا دو هفته از لنز استفاده نکنید. کشیدن پلک برای قرار دادن یا برداشتن عدسی می تواند از بهبودی برش ها جلوگیری کند.

جراحی لیفت پلک را می توان در کنار سایر جراحی های زیبایی مانند لیفت صورت انجام داد. بلفاروپلاستی در بیماران دیابتی ممکن است با محدودیت ها و عوارض همراه باشد. دیابت یک بیماری نسبتا شایع است که افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. انجام این عمل توسط بهترین متخصص رینوپلاستی می تواند شما را از عوارض آن نجات دهد. با توجه به اینکه جراحی لیفت پلک می تواند تاثیر مفیدی بر روی بینایی و زیبایی صورت داشته باشد،در افزایش اعتماد به نفس متقاضیان تاثیر بسزایی دارد و دیابتی ها یکی از این متقاضیان هستند. در حالی که هر نوع جراحی خطرات و عوارض بیشتری برای بیماران دیابتی دارد، این بدان معنا نیست که این عمل برای بیماران دیابتی امکان پذیر نیست. هر فرد مبتلا به دیابت می تواند با توصیه پزشک این کار را انجام دهد. کاندیداهای جراحی پلک افرادی هستند که پوست اضافی، افتادگی و پف اطراف پلک ها و بافت چربی اطراف چشم دارند. اکثر بیماران به دلیل زیبایی به بلفاروپلاستی علاقه دارند، اما برخی از شرایط باعث افتادگی پلک فوقانی و اختلال در دید طبیعی می شود. در موارد دیگر، افزایش سن می تواند منجر به ناهماهنگی پلک پایین و در نتیجه خشکی چشم شود. بیماران باید به طور واقع بینانه انتظار نتایج جراحی را داشته باشند و از محدودیت های آن آگاه باشند.