برگشتگی پلک به داخل

برگشتگی  پلک به داخل به وضعیتی اطلاق می شود که در آن لبه پلک و مژه ها به داخل چشم برمی گردند که معمولاً با افزایش سن همراه است. در نتیجه این عارضه، چشم دچار ناراحتی و سوزش شدید خواهد شد. وقتی بیمار پلک می زند یا روی پلک فشار می آورد، پلک جمع می شود. این عارضه عمدتاً پلک پایین را درگیر می کند.

اشک مصنوعی و پمادهای روان کننده چشم یکی از عوامل کاهش انقباض پلک است، اما جراحی روشی موثر برای اصلاح این روند است. این بیماری در صورت عدم درمان باعث آسیب به غشای شفاف قسمت قدامی چشم یا قرنیه می شود و در نتیجه باعث عفونت چشم  و اختلال در بینایی می شود.چشم ها همیشه زیباترین قسمت بدن محسوب می شوند. کوچکترین نقص در چشم افراد را بلافاصله به فکر اصلاح این عیب می اندازد. با افزایش سن تغییرات زیادی در چشم ها ایجاد می شود.

در برخی موارد بیماری های متابولیک باعث تغییرات چشمی گسترده در افراد می شود. یکی از این بیماری ها که تاثیر زیادی روی چشم خواهد داشت، کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید است. پلک های متورم باعث از بین رفتن جذابیت و زیبایی چشم ها می شود و افتادگی پلک تاثیر بسزایی در نقش چشم ها در زیبایی چهره دارد. پزشکان با کمک زیبایی شناسی گام بزرگی در جهت رفع این مشکل برداشته اند. با استفاده از روش لیفت پلک یا همان اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی می توانند این مشکلات را به طور کامل برطرف کنند.

پلک معکوس یا انتروپیون (en-TROH-pee-on) وضعیتی است که در آن پلک فرد به سمت داخل می چرخد ​​به طوری که مژه ها و پوست پلک روی سطح چشم ساییده می شود. این حالت باعث تحریک و ناراحتی در چشم بیمار می شود. وقتی فردی انتروپیون دارد، ممکن است پلک دائماً به عقب برگردد، یا تنها در صورت پلک زدن شدید یا بستن پلک‌های خود ممکن است این اتفاق بیفتد. انتروپیون در افراد مسن شایع تر است و معمولا فقط پلک پایینی را درگیر می کند.

استفاده از اشک مصنوعی و پمادهای روان کننده می تواند به تسکین علائم این بیماری کمک کند. اما معمولاً بیمار برای رفع کامل این بیماری نیاز به جراحی دارد. در صورت عدم درمان، انتروپیون می تواند به لایه شفاف جلوی چشم (قرنیه) آسیب برساند و باعث عفونت چشم و در برخی موارد از دست دادن بینایی شود.

علائم ناپایدار پلک

علائم و نشانه های انتروپیون در اثر تماس و اصطکاک مژه ها و پلک خارجی با سطح چشم ایجاد می شود. از جمله علائمی که ممکن است در افراد مبتلا به انتروپیون رخ دهد عبارتند از:

  • احساس یک جسم خارجی در چشم
  • ترشحات مخاطی و لایه برداری
  • درد یا التهاب چشم
  • بینایی ضعیف یا نابینایی
  • ریزش اشک قوی
  • حساسیت به نور یا باد
  • احساس می کنید چیزی در چشم گیر کرده است
  • ترشحات مخاطی و پوسته شدن پلک ها
  • قرمزی چشم
  • علت انتروپیون

دلایل چرخش پلک

ضعف عضلانی پلک

با افزایش سن، ماهیچه های زیر چشم ضعیف شده و تاندون ها کشیده می شوند. این شایع ترین علت انتروپیون است.

جراحی ها و اسکارهای قبلی

پوستی که در اثر سوختگی شیمیایی، ضربه یا جراحی اسکار شده و اسکار باقی می ماند، انحنای طبیعی پلک را از بین می برد. اسکار ناشی از سوختگی شیمیایی، ضربه یا جراحی روی پوست می تواند انحنای طبیعی پلک را مخدوش کند و باعث غلتیدن پلک به داخل چشم شود.

جراحی ها و اسکارهای قبلی

عفونت چشم

این عارضه می تواند باعث ایجاد اسکار در داخل پلک شده و منجر به وارونگی پلک و حتی کوری شود. عفونت چشم با نام علمی تراخم در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه و جزایر اقیانوس آرام رایج است. این عفونت می تواند باعث ایجاد زخم در پلک داخلی شود که می تواند منجر به انتروپیون و حتی کوری شود. سوزش چشم ناشی از خشکی یا التهاب می تواند باعث شود فرد علائم را با مالیدن یا بستن پلک ها کاهش دهد. این می تواند منجر به اسپاسم ماهیچه های پلک و چرخش حاشیه پلک به داخل و به سمت قرنیه شود (پیچ خوردگی پلک اسپاستیک).

مشکلات رشدی

در صورت وجود انتروپیون مادرزادی، ممکن است علت وارونگی مژه، چین اضافی پوست روی پلک باشد. وجود بیماری آنتروپونوز در بدو تولد (مادرزادی) ممکن است به دلیل چین بیش از حد پوست روی پلک باشد که به دلیل آن مژه ها به عقب خم می شوند.

 یکی از خدمات رایج اکثر کلینیک های زیبایی و پزشکی لیفت صورت است. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد و پزشکان با توجه به انتظارات بیمار و همچنین شرایط عمومی او یکی از روش های جوانسازی غیر جراحی را توصیه می کنند. جراحی لیفت صورت یکی از موثرترین و ایمن ترین روش های جوانسازی و مراقبت از پوست است. با این حال، پزشکان آن را فقط برای افرادی که دارای درجه بالایی از شلی پوست هستند توصیه می کنند.

به طور کلی، بیماران بین 40 تا 60 سال با وضعیت عمومی خوب کاندید مناسبی برای این درمان هستند. تاثیر مثبت جراحی لیفت صورت معمولا تا ده سال بعد از عمل باقی می ماند و می توانید از ظاهری جوان و شاداب لذت ببرید.

زیبایی ابرو جزء جدایی ناپذیر زیبایی چهره و ظاهر افراد است. ظاهر ابروها به طور موثر چهره را آشکار و شاداب می کند و همچنین تاثیر بسزایی در روابط اجتماعی افراد دارد. وقتی ابروها نامتقارن باشند، صورت هم تقارن و زیبایی خود را از دست می دهد. از طرفی ابروهای پایین و پایین چهره را خسته و غمگین نشان می دهد. لیفت ابرو که هم در کلینیک ها و سالن های زیبایی و هم در منزل انجام می شود راهکار خوبی برای برگرداندن زیبایی به ابرو های شما است.