بیماری موکورمایکوزیس

بیماری موکورمایکوزیس ، قارچ سیاه نام دارد. علت این بیماری کپک مخاطی است. این کپک معمولا در خاک، گیاهان، فضولات حیوانات و میوه ها و سبزیجات فاسد یافت می شود. موکورمایکوزیس یا کپک موکور در اکثر کشورها از جمله استرالیا، هند و آمریکا مشاهده شده است. عفونت را می توان در بیمارستان ها از بیماران آسیب پذیر پیوند (با قرار دادن قالب روی ملحفه های بیمارستانی) از طریق سیستم های تهویه منتقل کرد.

موکورمایکوزیس

عفونت های قارچی، از جمله قارچ سیاه، آسپرژیلوز و کاندیدیازیس، در بیمارانی گزارش شده است که کووید-19 داشته یا در حال بهبودی هستند. این بیماری در افرادی که بیماری زمینه ای یا نقص سیستم ایمنی دارند بیشتر دیده می شود. البته ممکن است برخی از بیماران مبتلا به کووید 19 سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند تا جایی که آنها نیز به این عفونت قارچی مبتلا شوند.

در واقع، این عفونت قارچی بیشتر سینوس ها، ریه ها، پوست و مغز را درگیر می کند. طبق اطلاعات موجود و کارشناسان، این نوع کپک از طریق سینوس ها وارد بدن انسان می شود و در آنجا شروع به رسوب کرده و به سر بیمار می رسد. هنگامی که سیستم ایمنی افراد قادر به کنترل و از بین بردن این کپک ها نباشد، به پایه مغز حمله کرده و مشکلات خطرناکی ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که در بیشتر موارد سیستم دفاعی بدن قادر به دفع این نوع عفونت قارچی است و تنها افرادی را که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند یا بیماران سرطانی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم بیماری قارچ سیاه

این علائم به قسمتی از بدن که قارچ در آن رشد می کند بستگی دارد. علائم این عفونت قارچی عبارتند از:

 • حرارت
 • سرفه
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تورم در یک طرف صورت
 • سردرد
 • احتقان سینوس
 • لکه های سیاه روی پل بینی یا داخل دهان
 • معده درد
 • تهوع و استفراغ
 • خونریزی گوارشی
 • خون در مدفوع
 • اسهال

اگر پوست درگیر و آلوده به این قارچ باشد، ممکن است آن قسمت قرمز یا با تاول متورم شود! یا حتی دردناک.

لازم به ذکر است که این عفونت می تواند از طریق خون به سایر قسمت های بدن سرایت کند که به موکورمایکوزیس معروف است. در زمان عفونت، قارچ تمایل دارد به اندام هایی مانند طحال و قلب گسترش یابد. در موارد شدید، فرد ممکن است تغییرات روانی را تجربه کند، ممکن است به کما بیفتد یا بمیرد. بر اساس تحقیقات موجود، 5 نوع بالینی قارچ سیاه وجود دارد که عفونت های سینوسی، مغزی و ریه شایع ترین آنها هستند.

یکی از علائم قارچ سیاه، شروع سریع نکروز بافتی با یا بدون تب است. نکروز در واقع مرگ بافت ناشی از آسیب قالب به عروق خونی و ترومبوز است.

تشخیص قارچ سیاه

سی تی سینوس های چشم و پارانازال در هر بیمار با بی حسی گونه، ادم پلک، درد صورت، ترشحات بینی، کاهش بینایی در تشخیص کمک کننده است. در معاینه بصری، بافت عفونی ممکن است در مراحل اولیه طبیعی به نظر برسد، سپس بافت عفونی از طریق یک فاز اریتماتوز با یا بدون ادم، به تغییر رنگ ارغوانی و در نهایت به ترومبوز عروق خونی و انفارکتوس بافتی پیشرفت می‌کند. یک زخم نکروز سیاه ایجاد می شود.

در این مورد، اولین مرحله بیوپسی، تایید با برش فریز است، اما از آنجایی که ممکن است این امکان وجود نداشته باشد یا در دسترس نباشد، در صورت شک تشخیصی، جراحی آندوسکوپی و دبریدمان توصیه می شود.

افتادگی پلک باعث ایجاد مشکلات زیبایی ناخوشایندی می شود و ظاهری خسته به چهره می بخشد. موارد شدیدتر افتادگی پلک منجر به مشکلات بینایی می شود که در این صورت افتادگی پلک قسمتی یا تمام چشم را میپوشاند و عوارض دیگری مانند خشکی یا آبریزش چشم را به دنبال دارد.

بلفاروپلاستی یا لیفت پلک نوعی جراحی است که برای اصلاح افتادگی پلک با برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافی انجام می شود.پوست انسان به مرور زمان و با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می دهد. از سوی دیگر، ظاهر پوست ما می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند وراثت، نور خورشید، شرایط زندگی، استرس و حتی نیروی جاذبه باشد.

در نتیجه به مرور زمان شاهد عمیق شدن چین و چروک های پوست خود خواهیم بود و به نظر می رسد دیگر امکان بازگرداندن زیبایی و طراوت جوانی آن وجود نداشته باشد. متخصصان زیبایی و پزشکان نظر متفاوتی دارند. لیفت صورت به عنوان یکی از موثرترین راه حل های جوانسازی پوست شناخته می شود و می تواند به از بین بردن خطوط کمک کند.

لیفت صورت یکی از خدمات رایج اکثر کلینیک های زیبایی و پزشکی است. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد و پزشکان با توجه به انتظارات بیمار و همچنین شرایط عمومی او یکی از روش های جوانسازی غیر جراحی را توصیه می کنند. جراحی لیفت صورت یکی از موثرترین و ایمن ترین روش های جوانسازی و مراقبت از پوست است.

همه خانم ها و آقایان هر روز به دنبال راهکار هایی برای افزایش زیبایی چهره خود هستند. یکی از موثرترین و کارآمد ترین مولفه های زیبایی صورت قوس ابروهای بالا رفته بوده و وجود چنین ابروهایی چهره را زیباتر و شاداب تر نشان می دهد. کمان ابرو نه تنها کل صورت را زیبا می کند، بلکه چشم ها را نیز زیباتر می کند.

امروزه لیفت ابرو یکی از رایج ترین روش های زنان و مردان برای افزایش زیبایی ابروها است.در کلینیک های زیبایی بسته به نوع افتادگی ابروها روش های مختلفی برای درمان یا لیفت ابروهای افتاده وجود دارد. می توانید برای جراحی مراجعه کنید یا از روش های غیر تهاجمی مانند نخ یا فیلر استفاده کنید.