بیماری های تیروئیدی چشم

بافت های نرم و ماهیچه های داخل حفره چشم به دلیل بیماری تیروئید متورم می شوند. در نتیجه کره چشم به سمت جلو حرکت می کند و علائم متعددی ظاهر می شود. در طول دوره بیماری های تیروئیدی چشم اقدامات حفاظتی از چشم از جمله اشک مصنوعی، دارو درمانی و در برخی موارد جراحی انجام می شود. اختلالات تیروئید چشمی معمولاً نتیجه اختلال عملکرد تیروئید است که نیاز به درمان دارد.

بیماری های تیروئیدی چشم

بسیاری از بیماران مبتلا به تیروئید چشمی از تغییرات ناشی از این بیماری می ترسند و نگران هستند. این علائم در شش تا دوازده ماه اول بیماری افزایش می یابد، اما سپس علائم به تدریج از بین می روند و وضعیت بهبود می یابد. گاهی اوقات رفع التهاب بیش از دو سال طول می کشد.

متاسفانه بسیاری از بیماران تغییرات دائمی معمولاً فیزیکی و خارجی را تجربه می کنند، اما گاهی اوقات بیماران دوبینی را نیز تجربه می کنند. ظاهر چشم ها را می توان با جراحی اصلاح کرد. اغلب برای مقابله با تغییرات ناشی از بیماری تیروئید انجام چندین عمل جراحی ضروری است.

بیماری تیروئید چشمی باعث التهاب و تورم بافت‌های چربی و ماهیچه‌های داخل حفره چشم (مدار) می‌شود و باعث برآمدگی کره چشم و اختلال در حرکت چشم می‌شود. موارد شدید تیروئید چشمی نیز بر بینایی تاثیر می گذارد. تیروئید چشمی معمولا، اما نه همیشه، با پرکاری تیروئید همراه است و معمولاً ناشی از یکی از علل اصلی پرکاری تیروئید، بیماری گریوز است. از آنجایی که فضای داخل مدار محدود است، تورم بافت باعث برآمدگی چشم می شود.

بیرون زدگی معمولاً جزئی است، اما در موارد شدید، کره چشم آنقدر بیرون زده است که چشم نمی تواند به درستی بسته شود و پلک نمی تواند افتادگی داشته باشد. بنابراین، قسمت شفاف قسمت قدامی چشم، یعنی قرنیه، خشک و بدون محافظت می شود. کره چشم نیز به دلیل از کار افتادن عضلات کنترل کننده نمی تواند به راحتی حرکت کند. اگر بیماری خیلی شدید باشد، عصبی که کره چشم را به مغز متصل میکند فشرده شده و آسیب می بیند.

بیماری تیروئید چشمی فاز فعالی دارد که با التهاب و تورم همراه است و به دنبال آن مرحله بهبودی است.

لیفت پلک یکی از عمل هایی است که در آن از تکنیک های خاصی در پزشکی استفاده می شود. در این روش برشی بر روی پلک فرد ایجاد می شود و از طریق این برش جراح با استفاده از تجربه و دانش خود، چربی های اضافی  ماهیچه هایی که باعث افتادگی پلک می شوند را از بین می برد و همچنین پوست ناشی از کشیدگی را از بین می برد. این نوع جراحی عوارض زیادی دارد که تنها توسط پزشکان و متخصصان ما قابل حل است.

این برداشت ها روی پلک بالایی افراد بسیار خاص و خاص انجام می شود اما روشی که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، جراحی پلک پایین است.

بیماری های تیروئیدی چشم

غده تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در نزدیکی بالای نای در جلوی گردن قرار دارد. غده تیروئید نقش مهمی در کنترل سرعت واکنش های شیمیایی در بافت های سراسر بدن یا سرعت متابولیک دارد. غده تیروئید می تواند بیش فعال یا کم کار باشد. کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید بیشتر نتیجه یک بیماری خودایمنی است.

بیماری چشمی تیروئید یک بیماری خودایمنی است که اغلب با پرکاری تیروئید همراه است. سیستم ایمنی به طور معمول پروتئین های کوچکی به نام آنتی بادی برای حمله به میکروب ها (مانند باکتری ها) می سازد. در مورد یک بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی آنتی بادی هایی را برای مبارزه با بافت های خود بدن تولید می کند.

در بیماری چشمی تیروئید، آنتی بادی ها به بافت های اطراف چشم حمله می کنند. دلیل این نقص مشخص نیست. برخی افراد مستعد ابتلا به بیماری های خود ایمنی هستند.

جراحی لیفت صورت برای حل مشکل افتادگی پوست صورت و گردن طراحی شده است. به عبارت دیگر جراحی لیفت صورت نوعی جراحی ترمیمی است که می تواند با رفع افتادگی، افتادگی و چین و چروک های عمیق به جوانسازی پوست و ظاهر بیمار کمک کند. معمولاً افرادی که دارای میزان مشخصی از شلی یا شلی پوست صورت هستند می توانند از این روش بهره مند شوند.

بافت های اطراف چشم تحت تاثیر بیماری تیروئید یا بیرون زدگی چشم قرار می گیرند که نتیجه این حمله التهاب و تورم است.

بیماری های تیروئیدی چشم

  • درد و قرمزی
  • پف دور چشم
  • بیرون زدگی چشم
  • از آنجایی که چشم کاملا بسته نمی شود و پلک به خوبی چشم بیرون زده را نمی پوشاند، مشکل سوزش و خشکی چشم به وجود می آید.

افزایش فشار داخل چشم

  • درد شدید یا سردرد عمیق که با حرکت چشم تشدید می شود.
  • کاهش دید: زمانی که بافت متورم به اعصاب بینایی فشار می آورد، بینایی کاهش می یابد.
  • ماهیچه های اطراف چشم در برابر حمله لنفوسیت ها بسیار آسیب پذیر هستند. در نتیجه اسپاسم و تنش این عضلات و کاهش خاصیت ارتجاعی آنها علائم زیر ظاهر می شود:
  • چشم از حدقه بیرون زده و به یک برآمدگی ناخوشایند تبدیل می شود.
  • حرکات طبیعی چشم محدود است و این محدودیت باعث دوبینی می شود.
  • با بدتر شدن علائم، بسیاری از بیماران نگران هستند که بینایی خود را از دست بدهند. خوشبختانه، بیماری های تیروئید چشمی معمولا منجر به نابینایی نمی شود.
افزایش فشار داخل چشم

تیروئید چشمی یک عارضه نادر است. هر ساله حدود 16 زن و 3 مرد به این بیماری مبتلا می شوند. اکثر بیماران از پرکاری تیروئید و یک بیماری خود ایمنی رنج می برند. بیماری تیروئید چشمی معمولا در میانسالی رخ می دهد. برخی از افراد دارای ژن هایی هستند که آنها را مستعد ابتلا به این بیماری می کند. علاوه بر این، افراد سیگاری بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند، به ویژه افرادی که به شدت به دخانیات وابسته هستند.

لیفت ابرو ظاهر ابروها را بهبود می بخشد، صورت را باز می کند، چین و چروک زیر ابرو را کاهش می دهد و چشم ها را بزرگتر نشان می دهد. روش های مختلفی برای بالا بردن ابروها وجود دارد. تغییر شکل ابروها برای ایجاد تعادل در صورت، تغییر شکل صورت و ایجاد ظاهری متفاوت برای چشم ها، مانند پهن یا بزرگتر کردن آنها، لیفت ابرو نامیده می شود.