توده زرد روی چشم چیست؟

پینگوکولا در اثر تغییراتی در بافت ملتحمه ناشی از رسوب پروتئین و چربی در آن ایجاد می شود. برخلاف ناخنک، پینگوکولا تا قرنیه گسترش نمی یابد. پینگوکولا وناخنک رشد غیرطبیعی هستند که در سطح چشم ایجاد می شوند. اگرچه ممکن است ظاهر آنها یکسان باشد و علائم و علل آنها مشابه باشد، اما در واقع بیماری های متفاوتی هستند. Pinguecula بسیار شبیه به ناخنک است و این دو اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. با این حال، پینوکولاها فقط در ملتحمه (غشای محافظ نازکی که سطح چشم را می پوشاند) یافت می شوند و از طریق قرنیه رشد نمی کنند.

توده زرد روی چشم چیست؟

علائم آن بسیار شبیه به ناخنک است. معمولاً به صورت یک رشد کرمی یا گچی روی سفیدی چشم بین پلک ها ظاهر می شود. پینگوکولا نیز معمولاً در گوشه چشم، نزدیک بینی ایجاد می شود و ممکن است یک یا هر دو چشم را درگیر کند. مانند ناخنک، پنیکولا می تواند باعث تحریک و همچنین مشکل در استفاده از لنزهای تماسی شود.

با این حال، پینگوکولا نمی تواند روی قرنیه رشد کند و بنابراین بر بینایی تاثیر نمی گذارد. در برخی موارد، پینگوکولا می تواند به ناخنک تبدیل شود و قرنیه را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم پینگوکولا

Pinguecula به صورت یک ضایعه زرد متمایز و برجسته روی صلبیه قابل مشاهده است. این ضایعه بیشتر در کناره بینی دیده می شود. اگرچه ممکن است قرمز و ملتهب شود. همچنین، فرد می تواند جسم خارجی را احساس کند. مانند ناخنک، پنیکولا نیز معمولا در سنین 20 تا 50 سالگی رخ می دهد.

همچنین تصور می شود که در اثر عوامل محیطی مانند آب و هوا، گرد و غبار و اشعه UV ایجاد می شود. عوامل اصلی آن شامل تحریک مزمن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش است. پینگوکولا با معاینه با لامپ شکاف تشخیص داده می شود.

درمان پینگوکولا

پینگوکولا معمولاً نیازی به درمان ندارد مگر اینکه ملتهب شود. Pinguecula به قرنیه گسترش نمی یابد و بینایی را تهدید نمی کند. در موارد نادر، اگر پینگوکولا شما را آزار می دهد، می توان آن را با جراحی برداشت. اما جای زخم در محل عمل می تواند ناخوشایند باشد. اگر پینگوکولا ملتهب باشد، می توان آن را با قطره های نرم کننده یا ضد التهاب درمان کرد. پینگوکولا یک بیماری غیر سرطانی نسبتا شایع است که روی ملتحمه یا بافت سفید نزدیک قرنیه رخ می دهد.

این لکه یا برآمدگی زرد است و معمولاً در داخل چشم و در نزدیک بینی ایجاد می شود. Pinguecula در اثر تغییرات در بافت ملتحمه ایجاد می شود. این تغییرات با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، گرد و غبار و باد تحریک می شود و با افزایش سن این بیماری آمار بیشتری دارد. این برجستگی ها یا تورم ها ممکن است حاوی ترکیبی از پروتئین، چربی یا کلسیم یا ترکیبی از هر دو باشد.

از آنجایی که اشعه ماوراء بنفش یکی از علل این بیماری است، ناخنک اغلب در افرادی که در آب و هوای گرم و خشک (مناطق گرمسیری) زندگی می کنند یا در هنگام کار یا فعالیت در معرض نور خورشید قرار می گیرند، یافت می شود. در واقع برخی از لامپ ها می توانند اشعه ماوراء بنفش را ساطع کنند که منبع دیگری از اشعه ماوراء بنفش است.

علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض باد، ماسه یا گرد و غبار از عوامل موثری هستند که باعث التهاب سنجاق و ناخنک می شوند.

ناخنک و پینگوکولا برجستگی هایی هستند که می توانند روی چشم ظاهر شوند. این توده ها به طور قابل توجهی با یکدیگر تفاوت دارند. هر دوی این زائده ها خوش خیم هستند و در نزدیکی قرنیه رشد می کنند. هر دو با قرار گرفتن در معرض خورشید، باد و سایر عناصر تحریک می شوند.

دوره نقاهت بعد از جراحی

پس از عمل، بیمار به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شود و به مدت یک ساعت تحت نظر قرار می گیرد. چشم را بانداژ می کنند و محافظی روی آن قرار می دهند تا بیمار به چشم دست نزند یا تصادفاً وارد چشم نشود. چشم پزشک دستورات لازم را برای مراقبت های بعد از عمل به بیمار اطلاع می دهد.

دوره نقاهت پس از جراحی به میزان بافت برداشته شده، سلامت عمومی بیمار و توانایی بدن او در خوددرمانی، دقت تجویز پزشک بستگی دارد. چشم معمولا در عرض یک ماه بهبود می یابد.

البته بهبودی برخی از بیماران در زمان کوتاه تری حاصل می شود و بهبودی کامل برخی چندین ماه طول می کشد. بیمار می تواند پس از چند روز محافظ را خارج کند. معمولا در این زمان از بیمار خواسته می شود برای معاینه بعد از عمل به کلینیک مراجعه کند.

اگر در عمل از چسب فیبرین استفاده نشده باشد و چشم بخیه شده باشد، چشم پزشک در اولین یا دومین جلسه معاینه بعد از عمل که مدت کوتاهی پس از جلسه اول انجام می شود، بخیه ها را برمی دارد.

لیفت صورت یکی از خدمات رایج اکثر کلینیک های زیبایی و پزشکی است. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد و پزشکان با توجه به انتظارات بیمار و همچنین شرایط عمومی او یکی از روش های جوانسازی غیر جراحی را توصیه می کنند. جراحی لیفت صورت یکی از موثرترین و ایمن ترین روش های جوانسازی و مراقبت از پوست است. برخی از افراد ممکن است کاندیدای لیفت پلک باشند. در برخی افراد تورم پلک پایین و بالا به حدی شدید شده است که این افراد دیگر قادر به دیدن و حتی رانندگی نیستند.

بنابراین پزشکان این افراد را کاندید جراحی لیفت پلک می دانند. سنی که در آن لیفت انجام می شود بالای 35 سال خواهد بود. لیفت ابرو ظاهر ابروها را بهبود می بخشد، صورت را باز می کند، چین و چروک زیر ابرو را کاهش می دهد و چشم ها را بزرگتر نشان می دهد. روش های مختلفی برای بالا بردن ابروها وجود دارد. تغییر شکل ابروها برای ایجاد تعادل در صورت، تغییر شکل صورت و ایجاد ظاهری متفاوت برای چشم ها، مانند پهن یا بزرگتر کردن آنها، لیفت ابرو نامیده می شود.