مراقبتهای بعد از لیفت صورت

طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک ، ۳۰ میلیون عمل جراحی و زیبایی کم تهاجمی در دنیادر یک سال انجام شد.در حالی که زمان بهبودی لیفت صورت می‌تواند بین بیماران متفاوت باشد، مراقبتهای بعد از لیفت صورت موجود می‌توانند به کاهش این زمان کمک کنند. با رعایت این نکات، علاوه بر توصیه های جراح، می توانید احتمال عوارض را کاهش دهید. به خواندن 9 نکته از مراقبتهای بعد از لیفت صورت ادامه دهید و از آنها آگاه باشید.

1. پاکسازی و مرطوب کردن

اولین نکته مراقبتهای بعد از لیفت صورت، استراحت در 24 ساعت پس از لیفت صورت است. صورت باندپیچی شده شما ممکن است خونریزی خفیفی را تجربه کند که طبیعی است. حتما به واکنش صورت خود پس از جراحی توجه کنید.

پس از 24 ساعت می توانید بانداژها را بردارید. احتمالاً در اطراف برش ها احساس درد و حساسیت خواهید داشت. این برش ها را سه بار در روز با آب و صابون بشویید تا از باکتری و عفونت جلوگیری کنید.

هنگام شستشوی صورت خود ملایم باشید و برای جلوگیری از تجمع باکتری از یک پاک کننده ملایم ضد باکتری استفاده کنید. صورت خود را خشک کنید، سپس مقدار مساوی پراکسید هیدروژن و آب را مخلوط کرده و با نوک کیو بمالید. ممکن است جراح شما پماد آنتی بیوتیکی را برای استفاده در اختیار شما قرار داده باشد. پس از آن، برای کاهش جای زخم، مرطوب کنید. پوست شما و برش ها نباید احساس خشکی کنید. با تمیز کردن و آبرسانی می توانید صورت خود را تمیز و مراقبت کنید.

2. آرایش کردن

تورم ممکن است دو یا سه روز پس از جراحی شما ایجاد شود. در حالی که این طبیعی است، بسیاری از بیماران مایلند تورم را با آرایش بپوشانند یا بعد از جراحی زیبایی به روال زیبایی روزانه خود ادامه دهند. از آنجایی که احتمالاً برای یک یا دو هفته خانه را ترک نخواهید کرد، بلافاصله به سمت کیف آرایش خود برنگردید. رژگونه و کانسیلر مورد علاقه شما می تواند صبر کند.

در عوض، یک هفته قبل از آرایش کردن، به بهبود لیفت صورت خود بدهید. فقط قبل از استفاده مطمئن شوید که زخم باز ندارید. آرایش سبک نیز گزینه ای خوب تر از جایگزین های مایع سنگین است. آنها روی پوست شما ملایم هستند و همچنان پوشش مورد نظر شما را فراهم می کنند.

اگر پوست شما قرمز به نظر می رسد، از پایه سبز برای تعادل استفاده کنید. در نتیجه، می‌توانید ظاهری طبیعی داشته باشید و در عین حال هرگونه تورم یا کبودی را پنهان کنید. فراموش نکنید که هر شب آرایش خود را بشویید.

پاکسازی و آبرسانی نیز باید بخشی از مراقبتهای بعد از لیفت صورت برنامه روزانه شما باشد. با لیفت صورت مایع می توانید حجم صورت خود را برای ظاهری جوان تر بازیابی کنید. تا زمانی که ریکاوری لیفت صورت شما تمام شود، ممکن است حتی نیازی به آرایش نداشته باشید!

3. اجتناب از نور خورشید

قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید می تواند برای پوست شما در طول دوره بهبودی لیفت صورت مضر باشد. در حالی که قرار گرفتن در معرض معمولی مضر نیست، هنوز هم باید حداقل یک ماه از نور بیش از حد خورشید روی صورت خود اجتناب کنید. نکات مراقبت روزانه از پوست به شما یادآوری می کند که اگرچه جذب ویتامین D مهم است، اما هر چیزی بیش از حد خطرناک است.

بخیه های شما نباید حداقل تا شش ماه پس از جراحی در معرض نور مستقیم خورشید باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در برش های شما می تواند باعث تیره شدن نواحی شود. همچنین می تواند زمان بهبودی شما را افزایش دهد.

برای محافظت از این نواحی در برابر نور خورشید حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. SPF 30 به اندازه کافی محافظت می کند بدون اینکه منافذ شما را مسدود کند، که باید در حین بهبودی شفاف بمانند. برای محافظت بیشتر، کلاه و عینک آفتابی مورد علاقه خود را بردارید، و شما آماده هستید.

4. تورم و خونریزی را به حداقل برسانید

مراقبتهای بعد از لیفت صورت شامل اینکه تورم و خونریزی را به حداقل برسانید هم می شود. متأسفانه، تورم و کبودی پس از لیفت صورت قبل از شروع بهبودی بدتر می شود. بدترین آن معمولاً در روزهای اولیه پس از جراحی زیبایی رخ می دهد.

از کمپرس سرد برای کمک به کاهش تورم و کبودی استفاده کنید. یخ زدن صورت در اطراف ناحیه جراحی نیز می تواند به کاهش تغییر رنگ کمک کند. با بالا نگه داشتن سر خود می توانید تورم و کبودی را به حداقل برسانید. هنگام خواب از بالش های متعدد استفاده کنید تا سر خود را صاف و راحت نگه دارید.

ممکن است متوجه شوید که تورم در اول صبح بدترین حالت است، به خصوص در اطراف فک. به یاد داشته باشید، این طبیعی است. برای به حداقل رساندن تورم اضافی، همچنین می توانید:

  • از خم شدن خودداری کنید
  • از بلند کردن سنگین خودداری کنید
  • از برخورد هر چیزی به صورت و گردن خودداری کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، خونریزی خفیف طبیعی است. این اغلب به دلیل افزایش فشار خون رخ می دهد که در اثر خم شدن، بلند شدن، سرفه، عطسه یا فشار ایجاد می شود. فعالیت را به حداقل برسانید. همچنین به دراز کشیدن و بالا نگه داشتن سر کمک می کند، به خصوص در 10 روز اول پس از جراحی.

داروهایی مانند آسپرین و گیاهانی مانند سیر، جینسینگ و جینکو نیز می توانند باعث خونریزی شوند و باید از مصرف آنها خودداری شود. میزان تورم تجربه بیماران بستگی به مورد به مورد دارد. اگر درد ناشی از  با داروهای مسکن تسکین نمی یابد، لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید.