مراقبت های قبل از جراحی غبغب

ساکشن غبغب

جوانی، زیبایی و فرم خوب صورت همواره باعث نگرانی افراد مختلف به خصوص خانم ها شده است. به همین دلیل، افراد اقدامات مختلفی را برای بهبود ظاهر صورت خود انجام می دهند، از تزریق بوتاکس و ژل گرفته تا جراحی های مختلف زیبایی مانند جراحی غبغب. مطمئنا شما هم تایید خواهید کرد که یکی از قسمت هایی که می تواند نقش زیادی در فرم صورت شما داشته باشد، غبغب است. هیچ کس واقعاً غبغب را دوست ندارد . برخی افراد فکر می کنند افرادی که بسیار چاق و دارای اضافه وزن هستند همیشه زیر چانه خود برآمدگی و چربی دارند. هرچند گاهی در چهره افراد لاغر اندام نیز دیده می شود.چرا این اتفاق می افتد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، همیشه افراد بسیار چاق دارای غبغب نیستند و دلایل دیگری برای تجمع چربی در زیر چانه و گردن وجود دارد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش سن:

افزایش سن منجر به کاهش متابولیسم در بدن می شود که در نتیجه تولید کلاژن در پوست کاهش می یابد و به مرور زمان پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این مشکل باعث افتادگی پوست زیر چانه و برجسته شدن چانه می شود. به همین دلیل است که افرادی که در جوانی اصلاً چانه نداشتند به مرور زمان متوجه افتادگی پوست زیر چانه می شوند.

چاقی مفرط:

به طور کلی چاقی بارزترین علت پف صورت در افراد است. افزایش وزن و تجمع چربی در نقاط مختلف بدن از جمله در چانه و زیر گردن و چربی به وضوح قابل مشاهده است.

ژنتیک:

بسیاری از ویژگی ها در بدن انسان به دلایل ژنتیکی و ارثی ظاهر می شود. جالب است بدانید که غبغب می تواند به صورت ژنتیکی زیر چانه ایجاد شود.

راه های خلاص شدن از غبغب:

درمان هر مشکلی همیشه با شناخت و تشخیص ریشه و علل آن آغاز می شود. در این راستا و بسته به دلایلی که باعث ایجاد غبغب زیر چانه می شود، می توان از روش های مختلفی برای از بین بردن غبغب استفاده کرد.

رژیم غذایی و ورزش:

اگر فردی اضافه وزن یا چاق باشد بهترین گزینه کاهش وزن است و بهترین روش ورزش و تغذیه مناسب است. ورزش های کششی می تواند به افرادی که به دلیل چاقی اضافه وزن دارند کمک کند.

عمل غبغب چگونه انجام می شود؟

در این عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود. ابتدا جراح چندین برش کوچک زیر چانه ایجاد می کند و سپس پوست را بالا میکشد تا چربی اضافی این ناحیه را از بین ببرد. جراح لوله های نازکی به نام کانال را از طریق این برش ها وارد می کند تا با استفاده از مکش، چربی را از این لوله ها استخراج کند. اگر در این عمل لیفت گردن نیز انجام شود، پوست گردن در پشت گوش کشیده می شود و ماهیچه های این ناحیه سفت می شوند. در صورت تمایل بیمار می توان از این چربی تخلیه شده به عنوان پرکننده برای تزئین نواحی دیگر مانند لب ها یا گونه ها استفاده کرد.

عمل غبغب به تنهایی کمتر از یک ساعت طول می کشد، اما اگر این روش با سایر روش های زیبایی ترکیب شود، زمان بیشتری می برد.

روش های قبل از عمل غبغب

مانند سایر جراحی ها، رقیق کننده های خون نباید تا حدود 2 هفته قبل از جراحی استفاده شود. زیرا این داروها باعث افزایش خونریزی حین جراحی می شوند.

سیگار کشیدن نیز باید قبل از جراحی قطع شود، زیرا تاثیر منفی بر بهبود زخم دارد.

در صورت نیاز به انجام آزمایشات قبل از عمل، متخصص شما را بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

مراقبت از غبغب بعد از عمل:

این عمل یک عمل سرپایی بوده و نیازی به بستری شدن ندارد و دوره توانبخشی نیز سخت نیست.

چند روز پس از عمل می توانید به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردید.

پس از عمل باید حداقل 24 ساعت استراحت کنید.

کبودی و تورم مانند هر عمل دیگری تا چند هفته ادامه دارد. برای کاهش تورم و کبودی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

هنگام خواب باید سر خود را بالا نگه دارید.

از فعالیت های شدید خودداری کنید، اما پیاده روی می تواند بسیار مفید باشد و به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند.

نحوه ماساژ بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب:

با توجه به اینکه ترشحات حنجره سیستم لنفاوی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تجمع مایع ادماتیک-التهابی و لنفاوی در محل های تخلیه چربی می شود، ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک حنجره باعث آزاد شدن تجمع مایع در این ناحیه می شود. روش ماساژ بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب در صورتی که توسط متخصص با دانش کافی در این زمینه انجام شود باعث تسریع بهبودی و سفت شدن پوست می شود در غیر این صورت هرگونه اقدام غیر متخصص در رابطه با ماساژ پس از لیپوماتیک غبغب بر نتیجه نهایی مورد انتظار تاثیر منفی خواهد گذاشت. سه تا چهار روز پس از عمل، بیمار میتواند چانه و گردن را ماساژ دهد برای این کار باید پوست را جمع کرده و به سمت پایین و به سمت قلب ماساژ دهید. روش دیگر ماساژ دایره ای است. در این روش بیمار می تواند ناحیه لیپوماتیک شده را به صورت دورانی نوازش کند و با نوک انگشتان دایره های خیالی روی پوست ایجاد کند. برای درمان موثر، بهتر است ماساژ را چندین بار در طول روز تکرار کنید.

روش های دیگری برای مراقبت قبل از عمل غبغب وجود دارد که عبارتند از:

توصیه می کنیم چند روز قبل از شروع مصرف الکل و استعمال دخانیات را قطع کنید، در غیر این صورت به دلیل اختلال در خون رسانی به نتایج خوبی نخواهید رسید.

اگر به نوع خاصی از دارو حساسیت دارید، حتماً آن را به متخصص اطلاع دهید.

اگر از داروهای رقیق کننده و منعقد کننده خون استفاده می کنید، با تایید پزشک، دو هفته قبل از جراحی ، استفاده از آنها را قطع کنید.

افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند باید به متخصص در مورد آن اطلاع دهند.

در روز جراحی، لباس دکمه دار بپوشید که نیازی به تعویض در اطراف سر نباشد، زیرا این کار به گردن فشار وارد می کند.