بلفاروپلاستی درمانی

پلک ها پیر می شوند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و باعث افتادگی پلک های بالایی و پف کردن زیر چشم می شوند. بلفاروپلاستی درمانی یک جراحی برای برداشتن پوست، ماهیچه و بافت چربی اضافی است. این جراحی عمدتا یک جراحی زیبایی است اما می تواند در بهبود بینایی نیز مفید باشد.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است که باعث کاهش افتادگی پلک‌های تحتانی و بهبود پوشاندن پلک‌های بالایی می‌شود. بلفاروپلاستی فوقانی یک جراحی متمایز از ترمیم پتوز پلک فوقانی است که باعث بالا رفتن افتادگی پلک فوقانی می شود. بلفاروپلاستی اغلب نیاز به برداشتن پوست اضافی، ماهیچه و بافت چربی زیرین دارد، اما گاهی اوقات می‌توان بافت‌ها را به جای برداشتن، تغییر مکان داد. در حالی که بلفاروپلاستی در درجه اول یک عمل زیبایی است، همچنین می تواند روشی موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی باشد که افتادگی پلک‌های بالایی آن‌ها مانع دید شان می‌شود که این افراد توسط چشم‌پزشک یا جراح اکولوپلاستی کاندید بلفاروپلاستی درمانی می شوند.

مطالب مرتبط :  لیفت صورت با اندولیفت

بلفاروپلاستی درمانی سبب حذف چربی سیاهی زیر چشم یا چروک های اطراف چشم یا سایر چین و چروک های صورت نمی شود. سایر تکنیک‌های بلفاروپلاستی که از تغییر موضع چربی یا لیفت گونه استفاده می‌کنند می‌توانند سیاهی دور چشم را بهبود بخشند. بلفاروپلاستی را می‌توان همراه با سایر روش‌های جراحی صورت، مانندلیفت پلک انجام داد.

پیری چگونه بر پلک ها تأثیر می گذارد؟

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. فقدان خاصیت ارتجاعی، همراه با کشش بی امان ناشی از جاذبه، باعث جمع شدن بیش از حد پوست در پلک های بالا و پایین می شود. پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می شود. در پلک‌های بالایی، چین اضافی پوست شکل می‌گیرد که می‌تواند روی مژه‌ها آویزان شده و دید را مسدود کند. برآمدگی در پلک های بالا و پایین نیز می تواند ناشی از چربی باشد که کره چشم را از حدقه دور می کند. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می دارد با افزایش سن ضعیف می شود و به چربی اجازه می دهد تا داخل پلک ها بیرون بزند.

مطالب مرتبط :  بهترین روش برای لیفت ابرو بدون جراحی

چه کسانی کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی درمانی هستند؟

بهترین کاندیدها برای بلفاروپلاستی درمانی، افراد 30 سال یا بیشترند که از سلامت خوبی برخوردار هستند و هیچ بیماری چشمی دیگری ندارند.

در مراجعه به پزشک در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر پزشک خود را در جریان قرار دهید:

  • بیماری های چشمی، مانند گلوکوم، خشکی چشم، یا جدا شدن شبکیه چشم
  • اختلالات تیروئید، مانند بیماری گریوز و کم کاری یا پرکاری تیروئید
  • بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون
  • دیابت

در مورد انتظاراتی که از بلفاروپلاستی درمانی دارید واقع بین باشید. درست است که جراحی پلک می تواند ظاهر شما را بهبود ببخشد. اما بسیاری از مردم چشم هایی دارند که کاملاً هم تراز نیستند یا به نظر می رسد اندازه های متفاوتی دارند. باید بدانید بلفاروپلاستی ساختار صورت شما را تغییر نمی دهد. و قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و حتما آنها را با جراح خود در میان بگذارید.

مطالب مرتبط :  عمل جراحی پلک و حفاظت از نور خورشید

از بلفاروپلاستی (جراحی پلک) چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اگر جراحی هر دو پلک بالا و پایین به طور همزمان انجام شوند، بلفاروپلاستی 1 تا 2 ساعت طول می کشد، بسته به اینکه آیا چربی تغییر موقعیت داده شده است یا کار اضافی برای بلند کردن گونه انجام می شود. در هر دو پلک بالایی یک بخیه وجود دارد که حدود یک هفته باقی می ماند. اگر برش در قسمت داخلی پلک ایجاد شود، پلک های پایینی نیازی به بخیه ندارند. ایجاد تورم و کبودی در پلک های فوقانی و تحتانی شایع است. در عرض یک تا دو هفته پلک های بالایی ظاهر خوبی خواهند داشت. پلک های بالایی خط برش را نشان می دهند و کمی بیشتر از پلک های پایینی طول می کشد تا عالی به نظر برسند. انتظار داشته باشید که از محل کار در خانه بمانید و فعالیت های خود را برای چند روز پس از جراحی محدود کنید تا پلک های شما بهبود یابد. برخی از بیماران پس از جراحی دچار خشکی چشم می شوند، اما این وضعیت به ندرت بیش از دو هفته طول می کشد. اگر بیش از دو هفته خشکی چشم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :  ورزش برای رفع غبغب

آیا تغییرات با بلفاروپلاستی (جراحی پلک) دائمی است؟

بلفاروپلاستی درمانی مانع از پیری چشم شما نمی شود. با این حال، نتایج معمولا برای مدت طولانی باقی می ماند. جراحی پلک فوقانی می تواند بین 5 تا 7 سال تا یک عمر تمام طول بکشد، در حالی که جراحی پلک پایین به ندرت نیاز به بیش از یک بار انجام شدن دارد.

مطالب مرتبط :  لیفت اندوسکوپی ابرو چگونه انجام می‌شود

آیا بلفاروپلاستی عوارض احتمالی دارد؟

مانند هر عمل جراحی، درجاتی از خطر وجود دارد. عوارض و نتایج بد ناشی از بلفاروپلاستی نادر است، اما گاهی اوقات اتفاق می افتد. مشکلاتی که ممکن است رخ دهد شامل خونریزی، عفونت، خشکی چشم، تغییر رنگ غیرطبیعی پلک ها، چین خوردگی غیرطبیعی داخل یا خارج از پوست پلک، ناتوانی در بستن کامل چشم ها، کشیده شدن به سمت پایین، خط مژه های پلک پایین یا ممکن است. از دست دادن بینایی هر چقدر هم که نادر باشند، مهم است که قبل از تصمیم به انجام جراحی از عوارض احتمالی آن آگاه باشید. اکثر بیماران پس از عمل بلفاروپلاستی درمانی نتیجه بسیار رضایت بخشی دارند.