چشم ها نقش بسیار مهمی در زیبایی انسان بازی می کنند. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند نیمی از زیبایی انسان در چهره به دلیل چشم های زیباست. اگر چشم ها دچار مشکلاتی نظیر افتادگی پلک و پف زیر چشم شوند، زیبایی انسان به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می گیرد

. عمل بلفاروپلاستی عملی است که بر حذف افتادگی پلک تمرکز دارد و باعث می شود چشم حالتی زیبا به خود بگیرد. اگر به مطالعات باستان شناسی توجه داشته باشید متوجه می شوید در آن دوران نیز افراد بر روی چشمان خود مانور زیادی می دادند و تلاش می کردند با استفاده از لوازم آرایشی چشم را زیباتر کنند. امروزه با پیشرفت دانش پزشکی، روش های نوینی در دسترس قرار دارند.

در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد علم بلفاروپلاستی در اختیار شما قرار دهیم.

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی به عمل جراحی برای رفع افتادگی پلک اشاره می شود. در این عمل پوست های اضافی که بر روی چشم تشکیل شده اند جمع می شوند و چشم حالت کشیده به خود می گیرد. این جراحی می تواند بر هر دو پلک بالا و پایین انجام شود و ظاهر چشم ها را بهبود می بخشد. به طور کلی این عمل با اهداف مختلفی انجام می شود و در پایان هدف تمامی آنها زیبایی چشم است.

خدمات کلینیک گونه : لیفت صورت

بهبود عملکرد عضلات چشم

با افزایش سن عضلات دور چشم ضعیف می شوند و این مسئله می تواند بر قدرت بینایی اثر بگذارد. در کنار این مورد، ضعیف شدن عضلات چشم باعث می شود پلک ها حالت افتاده به خود بگیرند و این مسئله مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می آورد. باید بدانید افتادگی پلک بر روی قدرت بینایی افراد اثرات زیادی دارد. زیرا یک لایه اضافه چشم را پوشش می دهد.

این مسئله باعث می شود آنها دیگر نتوانند به خوبی اطراف خود را مشاهده کنند. بسیاری از پزشکان بر این باور هستند اگر لایه اضافی که روی چشم را پوشش داده است حذف نشود، می تواند بر اعصاب بینایی تاثیر بدی داشته باشد.

حذف پوست اضافه

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم زمانی که پوست شل می شود یک لایه اضافه بر روی چشم تشکیل می شود. این لایه اضافه باعث می شود آثار پیری بر روی صورت مشخص شود و این مسئله می تواند برای بسیاری از افراد ناراحت کننده باشد.

با استفاده از این عمل پوست های اضافی دور چشم جمع می شوند و چشم ظاهری زیبا پیدا می کنند. تمامی افرادی که این عمل را انجام می دهند سنشان پایین تر به نظر می رسد.

بلفاروپلاستی

این عمل برای درمان چه مشکلاتی مناسب نیست؟

همانطور که می دانید مشکلات زیادی ممکن است برای چشم ها پیش بیاید و همین امر می تواند زیبایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، باید ابتدا مشکل چشم را شناسایی کنید و سپس روش مناسب را برای درمان آن انتخاب کنید. عمل بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) کاربردهای ویژه ای دارد که در بالا به آنها اشاره کردیم.

اما این عمل برای از بین بردن برخی از مشکلات مناسب نیست. در ادامه به معرفی مواردی می پردازیم که این عمل نتیجه ای بر روی آن ها ندارد.

خدمات دیگر کلینیک گونه : لیزر مو های زاید

سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم یکی از مشکلات عمده ای است که می تواند زیبایی چشم را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. ژنتیک، افزایش سن، کم خونی از جمله مواردی هستند که سبب می شوند حلقه سیاه در دور چشم تشکیل شود. برای درمان این حلقه سیاه روش های متعددی وجود دارد که با توجه به شدت سیاهی دور چشم مشخص می شوند.

برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند این عمل می تواند سیاهی دور چشم را از بین ببرد. همانطور که در بالا متوجه شدید این عمل بر حذف پوست اضافه دور چشم تمرکز دارد و هرگز باعث درمان سیاهی دور چشم نمی شود.

افتادگی ابرو

برخی از افراد به دلایل متعددی دچار افتادگی ابرو می شوند. در این شرایط، عضلات دور ابرو شل می شوند و ابرو حالت خمیده و افتاده در صورت به خود می گیرد. بسیاری از افراد افتادگی ابرو را با افتادگی پلک اشتباه می گیرند. اما باید بدانید در هر دو مشکل عضلات متفاوتی درگیر هستند.

این عمل برای رفع افتادگی ابرو نیست. کسانی که افتادگی ابرو دارند باید از روش های درمانی دیگر استفاده کنند. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد همزمان با عمل جراحی بلفاروپلاستی افتادگی ابرو را نیز رفع کند. اما این دو روش با یکدیگر متفاوت هستند.

خدمات کلینیک گونه : تخلیه غبغب

چین و چروک اطراف چشم

چین و چروک امری بدیهی است که با افزایش سن رخ می دهد. این چین و چروک باعث می شوند صورت پیرتر از گذشته به نظر برسد و این مسئله برای بسیاری از افراد آزاردهنده است. معمولا برای از بین بردن چین و چروک پیشنهاد می شود از روش هایی مانند تزریق ژل و یا بوتاکس استفاده شود.

در برخی از موارد که چین و چروک عمیق است از عمل جراحی لیفت مثل لیفت ابرو یا لیفت صورت استفاده می شود. با وجود این، باید بدانید این عمل نمی تواند چین و چروک اطراف چشم را از بین ببرد.

نکته بسیار مهم!

ممکن است اکنون به این موضوع اشاره کنید بسیاری از پزشکان می گویند این عمل برای رفع چین و چروک مناسب است. چگونه شما می گویید این عمل نمی تواند چین و چروک را از بین ببرد. باید در اینجا به این موضوع اشاره کنیم بلفاروپلاستی چین و چروک به وجود آمده بر روی پلک را از بین می برد.

اما این عمل بر چین و چروک دور چشم تمرکز ندارد. به همین دلیل، اگر در اطراف چشم خود چین و چروک دارید باید از روش های دیگر استفاده کنید.

خدمات کلینیگ گونه : لیفت غبغب

جراحی پتوز چیست؟

همواره این سوال پرسیده می شود آیا عمل بلفاروپلاستی همان جراحی پتوز است. بهتر است بدانید این دو عمل جراحی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و نباید به جای هم به کار برده شوند. در عمل جراحی پتوز برای رفع افتادگی عضلات و تاندون های پلک تلاش می شود.

در واقع، عمل جراحی پتوز تمرکز خود را بر رفع مشکلات عضلات چشم قرار می دهد. اما در عمل بلفاروپلاستی تلاش می شود پوست چشم لیفت شود تا ظاهر افراد زیبا شود.

جراحی پتوز چیست؟

به همین دلیل، هرگز نباید این دو عمل جراحی با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. به این موضوع توجه داشته باشید هر عملی که انجام می شود تنها بر هدف خاصی تمرکز دارد.

بنابراین بهتر است قبل از آنکه عملی را انتخاب کنید ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید آیا آن عمل می تواند آن چیزی را که نیاز دارید برای شما به ارمغان بیاورد یا خیر. این مسئله  بر ضایت شما پس از عمل بسیار مهم است.

کدام پزشک می تواند این عمل را انجام دهد؟

همانطور که می دانید برای اینکه عمل بلفاروپلاستی انجام شود باید به پزشک مناسب مراجعه کنید. برخی از پزشکان تخصص لازم را در این زمینه ندارند، با این وجود این عمل جراحی را انجام می دهند. این مسئله باعث می شود شکایات پزشکی افزایش پیدا کند و همین امر مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می آورد.

پزشکانی می توانند این عمل را انجام دهند که تخصص لازم را در حوزه گوش، حلق بینی دارند و یا متخصص چشم هستند. اگرپزشک عمومی باشد معمولا برای انجام این کار مناسب نیست. همچنین، پزشکانی که تخصص جراحی عمومی دارند نیز می توانند این عمل را انجام دهند.

خدمات کلینیک گونه : لیفت پلک

چه کسانی نباید این عمل را انجام دهند؟

همانطور که می دانید انجام عمل جراحی از هر نوعی که باشد به بسیاری از افراد پیشنهاد نمی شود. با توجه به این موضوع که در عمل بلفاروپلاستی بیمار به صورت کامل بیهوش می شود، وضعیت سلامتی آن تحت تاثیر قرار می گیرد.

افرادی که به بیماری های خاص مبتلا هستند و یا از داروها و مکمل های ویژه استفاده می کنند باید قبل از انجام این عمل با پزشک مشورت کنند. زیرا در صورتی که بیماری آنها درمان نشده باشد، عمل جراحی بسیار خطرناک است و آسیب های زیادی را به آنها وارد می کند.

ابتلا به اختلالات سیستم ایمنی بدن

اختلالات سیستم ایمنی بدن از جمله مواردی هستند که پیش از هر عمل جراحی از جمله عمل بلفاروپلاستی باید مد نظر قرار گرفته شوند. در صورتی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد و اقدامات لازم قبل از عمل جراحی انجام نشده باشد،  انجام عمل بلفاروپلاستی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

به همین دلیل، توصیه می شود افرادی که به این بیماری ها مبتلا هستند قبل از انجام این عمل ابتدا وضعیت درمانی خود را پیگیری کنند و از روش های مناسب برای کنترل بیماری استفاده نمایند. پس از آن می توانند با مشورت پزشک این عمل را انجام دهند.

خدمات کلینیک گونه : بوکال فت

ابتلا به مشکلات انعقاد خون

یکی دیگر از مواردی که می تواند عمل بلفاروپلاستی را با مشکلات زیادی روبه رو کند ابتلا به مشکلات انعقاد خون است. زمانی که مشکلات انعقاد خون رفع نشده باشند، ممکن است در طول عمل جراحی کنترل خونریزی مشکل باشد و همین امر منجر به مرگ بیمار می شود.

توصیه می شود تمامی افراد قبل از آنکه این عمل را انجام دهند ابتدا مشکلات انعقاد خون را رفع کنند و در صورتی که از داروهایی نظیر وارفارین و یا هپارین استفاده می کنند این مسئله را با پزشک در میان بگذارند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا بر کنترل خونریزی اثر می گذارد. زمانیکه خون با فشار زیادی از رگ های بدن عبور می کند و این مشکل کنترل نشود، با ایجاد برش بر روی پوست میزان خونریزی زیاد می شود و ممکن است به سلامتی بیمار آسیب وارد کند.

معمولا کسانی می توانند عمل جراحی بفاروپلاستی را انجام دهند که مشکل فشار خون را حل کرده اند و فشار خون در حالت نرمال قرار دارد. البته پزشک قبل از عمل جراحی تمامی این سوالات را از بیمار می پرسد و بیمار باید تاریخچه بیماری خود را به پزشک بگوید.

خدمات کلینیک گونه : لیفت با نخ

ابتلا به دیابت

دیابت از جمله بیماری های مزمنی است که آسیب های زیادی را به بدن وارد می کند. در این بیماری قند خون از حد معمول افزایش پیدا می کند و همین امر باعث می شود التهاب در بافت های بدن افزایش پیدا کند. همچنین، معمولا زخم در بدن بیماران مبتلا به دیابت بهبود پیدا نمی کند و حتی خطر عفونت و در بسیاری از موارد قطع عضو وجود دارد.

با توجه به این موضوع کسانی که می خواهند عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند ابتدا باید مشکل بیماری دیابت را حل کنند و قند خون خود را کنترل نمایند. همچنین، قبل از عمل باید این موضوع را با پزشک در میان بگذارند.

کاربرد های جراحی پلک

 

بلفاروپلاستی درمانی

بلفاروپلاستی درمانی به روشی گفته می شود که در آن پوست اضافه ای که روی چشم تشکیل شده است و به قدرت بینایی آسیب رسانده است از روی چشم حذف می شود. همانطور که می دانید این مشکل می تواند باعث ضعیف شدن چشم ها می شود و این مسئله برای کسانی که سن بالایی دارند بسیار مشکل آفرین است.

بهتر است بدانید در این روش پوست اضافه از روی چشم برداشته می شود و قدرت بینایی افراد بهبود پیدا می کند. این مسئله برای حفظ بینایی بسیار مهم است.

 بلفاروپلاستی زیبایی

بلفاروپلاستی زیبایی در واقع همان حفظ زیبایی چشم است. همانطور که می دانید افتادگی پوست پلک نه تنها قدرت بینایی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه باعث می شود زیبایی از بین برود. زمانیکه پوست بر روی پلک افتاده می شود ظاهر فرد بسیار مسن تر به نظر می رسد (شاید لیفت پلک هم روش مناسبی برای درمان این مشکل باشد).

بسیاری از کسانی که این عمل جراحی را انجام داده اند به این موضوع اشاره می کنند پس ازا نجام عمل بلفاروپلاستی 10 سال جوانتر شده اند. به همین دلیل، یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود افراد این عمل را انتخاب کنند حفظ زیبایی صورت است. توصیه می شود تمامی کسانی که به دنبال زیبایی هستند این عمل را انجام دهند. زیرا نتایجی که از آن بدست می آید بسیار شگفت انگیز است.

کاربردهای جراحی پلک

همیشه این سوال مطرح می شود که آیا باید جراحی پلک و یا عمل بلفاروپلاستی را انجام دهیم یا خیر.یا سوال مهمتر این است آیا جراحی زیبایی مثل تخلیه غبغب روش مناسبی برای رفع مشکلات زیبایی است؟بهتر است بدانید در رابطه با این سوال دو رویکرد مختلف وجود دارد و هر دو رویکردها قابل احترام هستند و نمی توان هیچ یک را بر دیگری ترجیح داد.

در رویکرد اول به این موضوع اشاره می شود افتادگی پلک بخشی از روند افزایش سن است و باید وجود داشته باشد. اما در رویکرد دوم به این موضوع اشاره می شود انسان باید از امکاناتی که در اطرافش وجود دارد برای حفظ زیبایی استفاده کند.

افزایش زیبایی چشم ها

بهتر است بدانید بیش از 90 درصد از کسانی که عمل بلفاروپلاستی را انجام می دهند هدفشان رسیدن به زیبایی است. زیرا قدرت چشم ها در چهره بسیار زیاد است و اگر زیبایی چشم ها از بین برود کل چهره تحت تاثیر قرار می گیرد. در این صورت، افراد برای اینکه زیبایی دوباره را تجربه کنند این عمل جراحی را انجام می دهند.

بهتر است بدانید پس از عمل جراحی پلک دوباره زیبایی به چهره باز می گردد و این زیبایی می تواند حس خوبی را در افراد به وجود بیاورد.

خدمات کلینیک گونه : لیفت ابرو

جنبه های درمانی

یکی دیگر از مواردی که باعث شده است عمل جراحی پلک مد نظر قرار گیرد جنبه های درمانی آن است. البته باید بدانید این مسئله در برابر زیبایی بسیار کمرنگ تر است. همانطور که در طول این متن به آن اشاره کردیم زمانیکه پلک حالت افتاده به خود می گیرد بینایی ضعیف می شود و این مسئله در بلند مدت آسیب های زیادی را به افراد وارد می کند.

با توجه به این مسئله افراد می توانند برای حفظ سلامت چشم های خود عمل جراحی پلک را مد نظر قرار دهند.

تکنیک های جراحی زیبایی پلک

امروزه، بلفاروپلاستی با روش های مختلفی انجام می شود. در اولین مرحله پزشک به طور دقیق وضعیت پلک ها را مورد بررسی قرار می دهد. گاهی پلک بالا دچار افتادگی شده است و گاهی پلک پایین افتاده شده است. هر کدام از این موارد علائم خاصی دارند که بر روی چهره نمایان می شوند.

از طرف دیگر، گاهی هر دو پلک نیاز به جراحی دارند که در این صورت پزشک پس از بررسی و آنالیز دقیق پلک ها اطلاعات را در اختیار زیباجو قرار می دهد. پس از آنکه آنالیز پزشک به اتمام رسید و نظر پزشک مشخص شد، پزشک وقت عمل را برای زیبا جو مشخص می کند و عمل جراحی انجام می شود.

جراحی پلک بالا

یکی از مواردی که باعث شده است عمل بلفاروپلاستی مد نظر قرار گیرد جراحی پلک بالاست. بهتر است اکنون در آینه به خود نگاه کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا چشم های شما همیشه خسته به نظر می رسند؟
 • آیا حالت چشم های شما اخیرا طوری شده است که همه احساس می کنند ناراحت هستید؟
 • آیا در پلک فوقانی شما مژه هایتان دیده نمی شود؟

اگر پاسخ شما به تمامی این سوالات مثبت است باید بگوییم شما به افتادگی پلک بالا دچار شده اید و باید هر چه زودتر برای درمان آن اقدام کنید. در این روش، پوست اضافه پلک که باعث افتاده شدن پلک ها شده است برداشته می شود و چشم ظاهری طبیعی به خود می گیرد.

روش کار بدین صورت است که برش هایی در ناحیه چین های طبیعی بالای چشم ایجاد می شود و سپس مقدار مشخصی از پوست پلک حذف می شود و پس از آن بخیه زده می شود. 

جراحی پلک بالا

جراحی پلک پایین

بهتر است اکنون یکبار دیگر خود را در آینه نگاه کنید و به این سوالات پاسخ دهید:

 • آیا چشمان شما همیشه پف دارد؟
 • آیا احساس می کنید ناحیه زیر چشم شما افتاده است؟
 • آیا اطرافیانتان احساس می کنند کم خوابی دارید؟

این مشکل زمانی پیش می آید که چربی در زیر چشم تجمع پیدا می کند. همانطور که می دانید با افزایش سن انعطاف پذیری پوست کاهش پیدا می کند و این امر به طور مشخص بر پلک پایین آثار خود را نشان می دهد. در واقع، این مسئله باعث می شود سن افراد بیشتر از سن واقعی شان به نظر برسد که این مسئله برای تمامی افراد به ویژه بانوان بسیار مهم است.

برای اینکه این روش برطرف شود بلفاروپلاستی پلک پایین بسیار مهم است. در این روش تمامی مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم از بین می شوند و می توانند به طور مستقیم بر زیبایی اثر بگذارند.

جراحی پلک بالا و پایین

گاهی شدت آسیب به پوست پلک ها به حدی زیادی است که این علائم در پلک بالا و پایین دیده می شود. در این شرایط، پزشک به بیمار پیشنهاد می دهد عمل بلفاروپلاستی را برای دو پلک بالا و پایین انجام دهد. پس از انجام این عمل تمامی مشکلات چشم رفع می شوند و فرد زیباتر از همیشه به نظر می رسد.

جراحی پلک بالا و پایین

چه زمان باید جراحی بلفاروپلاستی را انتخاب کنیم؟

یکی از سوالات پرتکراری که دائما پرسیده می شود در این مورد است که عمل جراحی بلفاروپلاستی را در چه سنی باید انجام دهید. به طور کلی، همانطور که می دانید با افزایش سن کلاژن پوست کاهش پیدا می کند. کلاژن پروتئینی است که در بافت پوست وجود دارد و خاصیت الاستیکی به پوست بخشیده است.

این مسئله باعث می شود تا پوست انعطاف پذیر باشد و چین و چروک بر روی آن به وجود نیاید. با افزایش سن میزان کلاژن پوست کاهش پیدا می کند و این مسئله باعث می شود پوست بدن دچار افتادگی شود. این افتادگی در بخش هایی از پوست حساس تر است.

به طور مثال، پوست پلک بسیار نازک و حساس است و این امر باعث می شود به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. با توجه به این موارد افرادی که بالای 40 سال سن دارند معمولا برای این عمل کاندید می شوند.

جراحی پلک مناسب چه کسانی است؟

با اینکه در اینجا به این موضوع اشاره کردیم افرادی که 40 سال به بالا سن دارند برای انجام عمل بلفاروپلاستی مناسب هستند، اما این امر بدین معنا نیست افرادی که زیر 40 سال هستند نمی توانند این عمل را انجام دهند.

گاهی شرایط زندگی و کاری افراد به گونه ای است که در زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند. نور خورشید برای پوست بسیار آسیب رسان است و می تواند کلاژن پوست را از بین ببرد.

در این شرایط، پوست دور چشم آسیب می بیند و حالت افتاده پیدا می کند. به همین دلیل، اگر احساس می کنید پوست دور چشم شما دچار تغییراتی شده است، بهتر است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک پس از بررسی پوست چشم به شما می گویید کدام عمل و یا کدام روش برای رفع مشکلات پلک و پوست دور چشم مناسب است.

مراقبت های قبل از عمل جراحی پلک

اگر برای عمل بلفاروپلاستی کاندید شده اید باید به انجام موارد خاصی توجه داشته باشید. در ادامه به مراقبت های قبل از عمل جراحی پلک می پردازیم.

آزمایش خون

یکی از مهمترین اقداماتی که قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی باید انجام دهید آزمایش خون است. در این شرایط وضعیت بدن به صورت کلی بررسی می شود و اگر فرد از بیماری مزمن رنج می برد و یا دچار کاهش و یا افزایش در برخی از ویتامین ها و مواد معدنی است مشخص می شود. همچنین، درا ین مرحله زیباجو باید تمامی ویژگی های بدنی خود را با پزشک در میان بگذارد و اگر به بیماری خاصی مبتلا است باید این موضوع را به پزشک بگوید.

انجام معاینات چشمی

با توجه به این موضوع که تمرکز اصلی این عمل بر روی پلک و چشم است، پزشک از شما می خواهد به چشم پزشک مراجعه کنید. در این شرایط، ابتدا نمره بینایی مشخص می شود. پس از آن اعصاب چشم مورد بررسی قرار می گیرند و تمامی موارد آنالیز می شوند.

گاهی اعصاب بینایی در حال تخریب شدن هستند و این عمل می تواند تخریب اعصاب چشم را بیشتر کند و همین امر می تواند منجر به نابینایی گردد. این معاینه بسیار مهم است و تمامی افراد باید به آن توجه داشته باشند.

انجام معاینات چشمی

عدم استفاده از داروها یک یا دو هفته قبل از عمل

کسانی که کاندید عمل جراحی بلفاروپلاستی می شوند، باید مراقبت های قبل از عمل را با جدیت دنبال کنند. در این شرایط، بیمار باید یک هفته و یا دو هفته قبل از عمل از داروهایی نظیر آسپرین استفاده نکند. همچنین، ممکن است پزشک از بیمار بخواهد مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین به مدت دو هفته قطع شود.

البته باید بدانید با توجه به این موضوع که داروهای ضد انعقاد خون به طور کامل بر سلامتی اثر می گذارند، در این مورد باید تمامی جوانب مد نظر قرار گیرند.

عدم مصرف غذا قبل از عمل

امروزه تمامی افراد به این موضوع واقف هستند باید ساعات مشخصی قبل از عمل چیزی نخورند. زیرا اگر در طول عمل معده پر باشد، عمل جراحی به خوبی پیش نمی رود و حتی ممکن است آسیب های زیادی به سلامتی بیمار وارد شود. در این شرایط، بهتر است بیمار 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورد.

کسانی که ممکن است با افت قند خون مواجه شوند، می توانند برای زمانی که برای پذیرش به بیمارستان و یا پزشک مراجعه می کنند از پرستاران بخواهند سرم قند خون به آنها تزریق کنند.

مراحل جراحی پلک

اکنون وارد مرحله عمل بلفاروپلاستی می شوید. یکی از سوالات پرتکراری که در این زمینه پرسیده می شود این است که آیا این عمل نیاز به بیهوشی عمومی و یا موضعی دارد. بهتر است بدانید عمل جراحی پلک به دو صورت بیهوشی عمومی و بیهوشی موضعی انجام می شود.

تشخیص این امر به پزشک متخصص بستگی دارد. به طور کلی، زمانیکه افتادگی پوست پلک شدید نیست، پزشک بی حسی موضعی را انتخاب می کند، اما زمانیکه افتادگی پلک شدید باشد و یا هر دو پلک نیاز به عمل جراحی داشته باشند، معمولا از روش بیهوشی عمومی استفاده می شود. مراحل دیگر این عمل به صورت زیر هستند:

 • در این روش جراحی برش هایی همسو با خطوط طبیعی پلک ایجاد می شود. این شکاف ها در قسمت پلک فوقانی و یا پلک پایینی پایین تر از مژه ها ایجاد می شوند. در این قسمت ظرافت کار جراح بسیار مهم است. زیرا این برش ها باید بسیار ظریف باشند. در غیر اینصورت، ممکن است بر زیبایی نهایی زیباجو اثر بگذارد.
 • در طی عمل جراحی پوست اضافه چشم مشخص می گردد و بالشتک های چربی خارج می شوند.
 • در پایان عمل جراحی پزشک بخیه هایی را به محل برش ها می زند. البته باید بدانید این بخیه ها باید بسیار ظریف باشند.

برخی از جراحان پس از اتمام عمل بلفاروپلاستی از لیزر کربن دی اکسید برای جوانسازی لایه های سطحی پوست استفاده می کنند. معمولا این کار باعث می شود هزینه عمل جراحی پلک افزایش پیدا کند، با وجود این، این کار می تواند بر زیبایی پوست پلک اثر بگذارد و نتایج جراحی پلک را ماندگارتر کند.

البته استفاده از این روش به نظر پزشک بستگی دارد و ممکن است لیزر کربن دی اکسید برای تمامی افراد مفید نباشد. بهتر است تصمیم گیری در مورد این عمل را به پزشک بسپارید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک (بلفاروپلاستی )

مراقبت های بعد از جراحی پلک (بلفاروپلاستی) بسیار مهم است و باعث می شود نتایج آن زودتر خود را نشان دهند. این مراقبت ها به صورت زیر هستند:

 • 24 ساعت پس از عمل بهتر است هر یک ساعت یک بار به مدت 15 دقیقه کمپرس آب یخ را بر روی پلک های خود قرار دهید. این کار باعث می شود تورم و پف چشم کاهش پیدا کند.
 • از داروهای آنتی بیوتیک خود استفاده نمایید تا برش هایی که در طی عمل به وجود آمده اند عفونت نکنند.
 • در صورت درد می توانید از مسکن استفاده کنید. بهتر است در مصرف مسکن زیاده روی نکنید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک (بلفاروپلاستی )

عمل جراحی پلک و حفاظت از نور خورشید

کسانی که عمل بلفاروپلاستی انجام می دهند باید از چشم خود در برابر نور خورشید محافظت کنند. نور خورشید در هفته های اول عمل جراحی آسیب های زیادی را به پوست پلک وارد می کند.

توصیه می شود این افراد به مدت یک هفته هرگز در تماس با نور خورشید نباشند. در صورتی که باید در زیر نور خورشید باشند، بهتر است از عینک آفتابی استفاده نمایند. این عینک اجازه نمی دهد امواج مضر خورشید به چشم برسند و به آن آسیب وارد کنند.

 نتایج بلفاروپلاستی

یکی از سوالات پرتکراری که دائما پرسیده می شود در این زمینه است که نتایج بلفاروپلاستی چقدر ماندگار است. برای پاسخ به این سوال باید موارد متعددی را مد نظر داشته باشیم. برای اینکه عمل بلفاروپلاستی به خوبی انجام شود شما باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر کار خود را به افراد نا متخصص بسپارید هرگز نمی توانید از این عمل نتیجه بگیرید. مسئله دیگر شدت افتادگی پلک است. همچنین، هر چقدر سن شما بالاتر باشد، به همان اندازه کلاژن پوست کمتر است و این مسئله می تواند بر میزان ماندگاری عمل اثر بگذارد. با تمامی این موارد نتایج بلفاروپلاستی معمولا بین 5 تا 15 سال ماندگاری دارند.

دوران نقاهت جراحی پلک

دورن نقاهت جراحی پلک بسیار پایین است و افراد پس از مدت کوتاهی می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. به طور کلی، ممکن است افرادی که عمل بلفاروپلاستی انجام می دهند در یک هفته پس از عمل درگیر مصرف مسکن و آنتی بیوتیک باشند.

همچنین، در طول یک هفته باید مراقب باشند تا بخیه ها به خوبی درمان شوند. پس از آن دیگر نیازی به مراقبت های حاد و ویژه نیست و افراد می توانند کارهای عادی خود را نشان دهند. کسانی که تجربه این عمل را داشته اند به این موضوع اشاره می کنند پس از یک ماه دوران نقاهت تمام می شود و افراد کاملا عادی را تجربه می کنند.

مزیت های بلفاروپلاستی

مزیت های بلفاروپلاستی

تاکنون دیگر با مزیت های بفاروپلاستی آشنا شده اید. این عمل برای رفع افتادگی پلک انجام می شود و مشکلات آسیب به بینایی را نیز از بین می برد. همین امر باعث می شود چشم ها زیباتر شوند و افراد بتوانند حتی در سنین بالا زیبایی را تجربه کنند.

همچنین، باید بدانید عمل بلفاروپلاستی در مدت زمان کوتاهی انجام می شود و دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است. تمامی این امور باعث شده اند جراحی پلک به یک روش محبوب تبدیل شود.

معایب و خطرات جراحی چشم

عمل بلفاروپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگر با برخی از معایب و خطرات همراه است. پس از عمل با توجه به این موضوع که بخشی از پوست پلک برش داده شده است افراد به سختی می توانند پلک های خود را ببندند و احساس می کنند چشم آنها باز است. از طرف دیگر، اگر آنتی بیوتیک ها به درستی مصرف نشوند، خطر عفونت چشم و آسیب به بینایی وجود دارد.

عوارض جانبی جراحی پلک چه مواردی ممکن است باشد؟

بهتر است بدانید کسانی که عمل بلفاروپلاستی را انجام داده اند به این موضوع اشاره می کنند پس از عمل احساس سرگیجه دارند. همچنین، این افراد ممکن است سوزش چشم را تجربه کنند که گاهی می تواند بسیار آزار دهنده باشد. این عوارض معمولا طی یک هفته از بین می روند.

به همین دلیل، توصیه می شود کسانی که این عمل را انجام می دهند در خانه استراحت کنند تا بتوانند دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارند.

آیا جراحی زیبایی پلک در دوران بارداری برای بانوان ممکن است؟

یکی از سوالات پرتکراری که دائما پرسیده می شود در این مورد است که آیا می توان در دوران بارداری عمل جراحی بلفاروپلاستی را انجام داد. بهتر است بدانید با توجه به این موضوع که دوران بارداری دوران بسیار حساسی است انجام این کار به نظر مستقیم پزشک بستگی دارد.

 هزینه جراحی زیبایی پلک چقدر است؟

برای استعلام قیمت هزینه جراحی بلفاروپلاستی با پزشک متخصص و تیم مشاوره در تماس باشید.