بوتاکس یک نام تجاری است که برای یک پروتئین خالص به نام “سم عضلانی” استفاده می‌شود و در زمینه پزشکی زیبایی برای درمان چندین حالت استفاده می‌شود. بوتاکس به عنوان یک ماده ضد چروک شناخته شده است و نقش مؤثری در جلوگیری از تشدید چین و چروک‌های صورت دارد. وقتی بوتاکس به عضلات تزریق می‌شود، باعث می‌شود عضلات تنش خود را از دست بدهند و این باعث کاهش ظاهر چین و چروک‌ها می‌شود. علاوه بر این، بوتاکس می‌تواند برای درمان برخی اختلالات مربوط به عضلات، مانند اسپاسم ماهیچه‌های صورت یا اختلالات رعایت نشدن عرق‌ریزی، نیز مؤثر باشد.

بوتاکس

بوتاکس چیست

بوتاکس چیست و چگونه کار می کند ؟ بوتاکس سیگنال های عصبی به عضلات را مسدود می کند ؛ در نتیجه ، عضلات تزریق شده نمی توانند منقبض شوند (منقبض شوند). این اثرات همیشه موقتی هستند ، اما می توانند چندین ماه ادامه داشته باشند. چندین ناحیه را می توان در یک جلسه درمان کرد. تزریق بوتاکس برای رفع علائم پیری استفاده می شود. این درمان می تواند خطوط ریز و چین و چروک را در چندین ناحیه صورت شما از جمله موارد زیر صاف کند ؛ ابرو ، پیشانی ، چشم ، لب ، چانه ، خط فک و گردن. بوتاکس یک نوروتوکسین است. این ماده ، مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و فرآیند های پیام رسانی عصبی که انقباض عضلانی را تحریک می کنند ، مختل می کند.

بوتولینوم نوع A چیست

بوتاکس از چه چیزی ساخته شده و بوتولینوم نوع A چیست ؟ یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ، نوروتوکسین های مورد استفاده در بوتاکس را می سازد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از نوع خاصی از باکتری (نوع A) ، برای تزریقات پزشکی استفاده می کنند. سموم بوتولینوم به طور طبیعی در خاک و غذاهای آلوده وجود دارد. اگر مقدار زیادی سم بوتولینوم مصرف کنید یا باکتری وارد زخم شود ، ممکن است به بوتولیسم مبتلا شوید. این اختلال جدی سیستم عصبی ، بر تنفس تاثیر می گذارد. برای ایمنی و اثربخشی مطلوب ، بوتاکس در آزمایشگاه تولید می شود. برخی از افرادی که سم بوتولینوم نوع A را تزریق می‌ کنند ، آنتی‌ بادی‌ هایی را علیه این سم ایجاد می‌ کنند که درمان‌ های بعدی را بی‌ اثر می‌ کند.

بوتاکس برای چه کسی مناسب است

بوتاکس برای چه کسی مناسب است ؟ تزریق بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان میگرن مزمن تایید شده است. این درمان برای افرادی که حداقل 15 روز از هر ماه سردرد دارند ، بهترین نتیجه را دارد. برای کاهش علائم میگرن ، بوتاکس در ناحیه درمان تزریق می شود. این دارو وارد انتهای عصبی شما می شود و در نتیجه مواد شیمیایی را که سیگنال انتقال درد هستند مسدود می کند. به طور کلی ، بوتاکس برای میگرن با هر درمان اضافی بهتر عمل می کند. اکثر افراد بعد از جلسه دوم یا سوم نتایج رضایت بخشی را گزارش می دهند.

کاربرد های تزریق بوتاکس

کاربرد تزریق بوتاکس چیست و چه شرایط پزشکی را می توان با بوتاکس درمان کرد ؟ بوتاکس چندین دهه است که در صنعت پزشکی استفاده می شود. این تزریق ها ممکن است برای درمان موارد زیر توصیه شود ؛ چشم های ضربدری (استرابیسم) ، انقباضات بیش از حد عضلانی (دیستونی) ، تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) ، تکان خوردن پلک ، میگرن مزمن ، مثانه بیش‌ فعال ، اسپاستیسیتی اندام فوقانی و دیستونی دهانه رحم. تکنسین ها ، سموم بوتولینوم را رقیق و استریل می کنند تا باعث بوتولیسم نشوند. در این مقاله با کاربردها و ویژگی های این تزریق آشنا می شویم.

دلیل تزریق بوتاکس به صورت

تزریق بوتاکس ، ماهیچه های صورت را شل می کند تا خطوط و چین و چروک و خطوط اخم از بین برود. مدت زمان اور این تزریق ، معمولاً حدود 3 یا 4 ماه طول می کشد. مهمترین دلیل تزریق بوتاکس به صورت ، برطرف کردن خطوط چین و چروک و بازگرداندن پوست صاف و جوانی می باشد. اگر برای چین و چروک پوست خود این کار را می کنید ؛ ممکن است بی حسی موضعی یا منطقه ای دریافت کنید. وقتی با پزشک ملاقات می‌ کنید ، در مورد آموزش ، صلاحیت و تجربه ، نام محصول و هرگونه خطر یا عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید.

سن مناسب برای استفاده از بوتاکس

تزریق بوتاکس ، برای کاهش چین و چروک های صورت ، جلوگیری از میگرن مزمن ، تعریق بیش از حد ، دیستونی دهانه رحم ، اسپاستیسیتی ، برخی از بیماری های عضلانی چشم و درمان نشت ادرار ناشی از پرکاری مثانه استفاده می شود. تزریق بوتاکس ، با مسدود کردن سیگنال‌ هایی که باعث انقباض ماهیچه‌ ها می‌ شود ، عضلات را آرام می‌ کند. بوتاکس از باکتری هایی که باعث بوتولیسم می شوند ساخته می شود. سم بوتولینوم ، فعالیت عصبی در عضلات را مسدود می کند. سن مناسب برای استفاده از بوتاکس ، معمولا بالا ۳۰ سال می باشد.

نواحی تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس ، می تواند به سایر نواحی بدن فراتر از جایی که تزریق شده است پخش شود. این امر ، باعث ایجاد عوارض جانبی جدی تهدید کننده زندگی در برخی از افرادی شده است که تزریق سم بوتولینوم را حتی برای اهداف زیبایی دریافت می کنند. در صورت داشتن هر یک از این عوارض جانبی (تا چند ساعت یا چند هفته پس از تزریق) ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. نواحی تزریق بوتاکس ، بسته به هدف شما متفاوت می‌ باشد. اگر جنبه زیبایی را در نظر بگیرید ، می‌ توان این ماده را به خطوط اخم و لبخند تزریق کرده و موجب برطرف شدن چین و‌ چروک شویم.

تزریق در خطوط اخم

اولین کاربرد بوتاکس ، کاهش چین و چروک و تزریق در خطوط اخم می باشد. طبق گفته هیئت جراحی زیبایی امریکا ، تزریق بوتاکس هم مثل جراحی بوکال فت از محبوب ترین عمل زیبایی در سراسر کشور است ؛ به طوری که در سال 2016 ، بیش از 7 میلیون نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفتند. اثرات موقتی بوده و بسته به نوع درمان ، بین 3 تا 12 ماه طول می کشد. مردم اغلب درخواست تزریق در نواحی زیر را دارند ؛ چین و چروک بین ابروها که به آنها خطوط اخم ؛ چین و چروک دور چشم که به نام پای کلاغی شناخته می شود ؛ چین های افقی در پیشانی ؛ خطوط در گوشه های دهان و پوست “سنگ سنگی” روی چانه.

تزریق در پیشانی

با این حال ، FDA فقط برای استفاده در اطراف چشم و پیشانی این تزریق ها را تایید کرده است. تحقیقات نشان نداده است که آیا بوتاکس می تواند سیاهی زیر چشم را بهبود بخشد یا خیر. برخی افراد نیز بوتاکس را برای بهبود ظاهر موهای خود امتحان می کنند. با این حال ، شواهد کمی وجود دارد که اثبات می کند این کار موثر می باشد. پزشکان از سم بوتولینوم ، با رقیق کردن پودر در سالین و تزریق مستقیم آن به بافت عصبی عضلانی استفاده می کنند. پس از تزریق در پیشانی ، 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا سم اثر کند. همچنین اگر لیفت ابرو انجام داده اید باید توجه داشته باشید زمان نقاهت مورد نظر خودش را سپری کند.

تزریق در خطوط بینی

بوتاکس چگونه استفاده می شود ؟ بوتاکس معمولا به دلیل توانایی آن در کاهش ظاهر چین و چروک و تزریق در خطوط بینی شناخته شده است. به عنوان مثال ، تزریق بوتاکس می تواند ماهیچه هایی که باعث ایجاد موارد زیر می شود را شل کند ؛ چین و چروک هایی که در گوشه بیرونی چشم ظاهر می شوند ، خطوط اخم بین ابروها و چین های پیشانی. بوتاکس همچنین برای درمان بیماری های عضلانی زمینه ای مانند تنبلی چشم (تنبلی چشم) ، تکان دادن چشم ، میگرن مزمن ، دیستونی دهانه رحم (اسپاسم گردن) ، مثانه بیش‌ فعال ، هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) و برخی از شرایط عصبی مانند فلج مغزی.

تزریق در ابرو

بوتاکس دارویی است که عضلات را ضعیف یا فلج می کند. در دوزهای کم ، می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد و به درمان برخی از بیماری ها کمک کند. بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته شده و باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. بوتاکس یک سم است ، اما زمانی که پزشکان به درستی و در دوزهای کم از آن استفاده کنند ، می تواند فوایدی داشته باشد. هم مصارف آرایشی و هم پزشکی دارد. به عنوان یک درمان زیبایی ، تزریق در ابرو می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد.

تزریق در اطراف چشم‌ ها

بیماری های عضلانی چشم ؛ بوتاکس برای درمان برخی بیماری های عضلانی چشم ناشی از اختلالات عصبی در بزرگسالان و کودکان حداقل 12 سال استفاده می شود. این شامل پلک زدن یا اسپاسم کنترل نشده پلک ها و وضعیتی است که در آن چشم ها در یک جهت قرار نمی گیرند (استرابیسم). علاوه بر کاربردهای درمانی ، از تزریق در اطراف چشم‌ ها نیز جهت کاهش چین و چروک استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم که از این روش کم هزینه و کم خطر استفاده کرده و بهترین نتایج را کسب نمایید. تزریق بوتاکس نسبتا بی خطر است. با این حال ، اگر باردار و شیرده هستید ، نباید این درمان را دریافت کنید.

مشاهده بیشتر : لیفت غبغب

اطراف لب‌ ها

پس از تزریق اطراف لب‌ ها ، از بازگشت سریع به فعالیت های بدنی عادی خودداری کنید. پس از مشاهده علائم واکنش آلرژیک به بوتاکس مانند کهیر ، خارش ، فورا پزشک خود را مطلع کنید. خس خس سینه ، تنفس دشوار ، احساس اینکه ممکن است بیهوش شوید ، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو ، از جمله عوارض دیگر می باشد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این دارو بیشتر از مقدار تجویز شده آن را موثرتر نمی کند و ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند. قبل از انجام هر گونه تزریق ، با پزشک خود مشورت نمایید ؛ با این حال ، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد ، سم بوتولینوم می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

تزریق در چانه

بوتاکس یک داروی تزریقی است که از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است. این سم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. اگرچه این همان سمی است که باعث بوتولیسم (یک شکل تهدید کننده زندگی از مسمومیت غذایی می شود) می شود ؛ اثرات آن بر اساس میزان و نوع قرار گرفتن در معرض آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ، بوتاکس فقط در دوزهای کوچک و هدفمند تزریق می شود. یکی از پرکاربردترین اهدافی که برای تزریق استفاده می شود ، تزریق در چانه است که معمولا بهترین نتیجه و کمترین خطر را به همراه دارد. نتایج کامل ظرف 10 تا 14 روز قابل مشاهده خواهد بود.

تزریق در فک و گردن

آیا تزریق در فک و گردن بی خطر است ؟ اگرچه سم بوتولینوم تهدید کننده زندگی است ؛ اما دوزهای کوچک مانند آنهایی که در استفاده از بوتاکس استفاده می شود ، بی خطر در نظر گرفته می شوند. در واقع،  تنها 36 مورد مورد اعتماد از عوارض جانبی مرتبط با استفاده از لوازم آرایشی به سازمان غذا و دارو (FDA) بین سال‌های 1989 تا 2003 گزارش شده است. با در نظر گرفتن این موضوع‌ ، برخی از محققان حدس می زنند که کاربردهای آرایشی ممکن است خطر کمتری نسبت به تزریق بوتاکس درمانی داشته باشد ؛ زیرا دوزهای آن معمولاً بسیار کمتر است. شاید این روش را بتوان مشابه لیفت با نخ در نظر گرفت.

مزایای تزریق بوتاکس

درمان بوتاکس برای خطوط اخم حدود 30 دقیقه طول کشید و بهبود در 1-5 روز ظاهر می‌ شود. تکرار درمان هر 4 تا 6 ماه ضروری است. فرد می تواند یکباره به سر کار بازگردد. هنگامی که به هر دلیلی بوتاکس را در نظر می گیرید ، بسیار مهم است مطمئن شوید که ارائه دهنده ، یک متخصص واجد شرایط با آموزش مناسب است. برای افرادی که به دنبال بوتاکس زیبایی هستند ، آکادمی زیبایی صورت ایران ، یکی از بهترین ها می باشد. از مزایای تزریق بوتاکس ، می توان به هزینه پایین و مناسب آن نسبت به دیگر روشهای تهاجمی اشاره کرد.

معایب تزریق بوتاکس

بوتاکس یک روش رایج است که به ندرت با عوارض جانبی جدی همراه است. با این حال ، در صورت مشاهده موارد زیر باید فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید ؛ مشکلات بینایی از جمله تاری دید یا افتادگی پلک (که با لیفت پلک یا جراحی پلک (بلفاروپلاستی) قابل حل است) ، علائم عفونت دستگاه ادراری مانند خون در ادرار (هماچوری) ، تنگی نفس ، مشکل در بلع ، لکنت زبان ، بی حسی یا فلج در ناحیه درمان نشده و ناراحتی شدید معده. معایب تزریق بوتاکس ، شامل عوارض احتمالی و موقتی بودن اثرات آن می‌ باشد. عوارض جانبی ناشی از تزریق سم بوتولینوم ، بسته به ناحیه تحت درمان متفاوت است. اکثر مشکلات خفیف هستند و در یک یا دو روز بهبود می یابند.

ماندگاری بوتاکس

پس از درمان بوتاکس ، اکثر افراد در حدود روز سوم یا چهارم متوجه اثرات مورد نظر می شوند. ماندگاری بوتاکس چقدر است ؟ در عرض سه تا شش ماه پس از درمان بوتاکس ، سموم از بین می روند و ماهیچه ها دوباره حرکت می کنند. در نتیجه ، چین و چروک ها برمی گردند و مسائلی مانند میگرن و تعریق ممکن است از سر گرفته شوند. برای حفظ نتایج ، ممکن است تزریق بوتاکس بیشتری را انتخاب کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ، می تواند به شما اطلاع دهد که هر چند وقت یکبار باید تحت درمان بوتاکس قرار بگیرید.

تزریق بوتاکس پیشونی

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است ؟ اگر در ناحیه ای که دارو تزریق می شود عفونت دارید ، نباید از بوتاکس استفاده کنید. اگر عفونت مثانه فعلی دارید یا نمی توانید ادرار کنید (مگر اینکه به طور معمول از کاتتر استفاده می کنید) ، این دارو نباید برای درمان مثانه بیش فعال یا بی اختیاری ادرار استفاده شود. سم بوتولینوم موجود در بوتاکس ، می تواند به سایر نواحی بدن فراتر از جایی که تزریق شده است پخش شود. این می تواند عوارض جانبی جدی تهدید کننده زندگی ایجاد کند. به طور کلی ، تزریق این محصول برای مادران شیرده و باردار ، منع مصرف جدی دارد.

توصیه‌ های قبل تزریق بوتاکس

چگونه باید برای بوتاکس آماده شویم ؟ مطمئن شوید که ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی شما ، فهرستی از داروها و مکمل‌ هایی که مصرف می‌ کنید را در اختیار دارد. برخی از داروها ، خطر کبودی در محل تزریق را افزایش می دهند. اینها شامل داروهای ضد انعقاد یا رقیق‌ کننده‌های خون (وارفارین) و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) می باشد. الکل همچنین شما را مستعد قرمزی و کبودی می کند. 24 ساعت قبل از عمل ، از نوشیدنی خودداری کنید. حتما به توصیه‌ های قبل تزریق بوتاکس توجه کرده تا بهترین تاثیر و نتیجه را مشاهده کنید.

مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس

در مورد مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس چه باید بدانیم ؟ می توانید بلافاصله پس از درمان به کار و بیشتر فعالیت ها بازگردید ؛ مگر اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ، خلاف این را بگوید. برای کاهش قرمزی ، تورم یا کبودی ؛ به مدت 12 ساعت ناحیه درمان را مالش یا فشار ندهید. سه تا چهار ساعت سرپا بمانید (دراز نکشید). تا 24 ساعت از فعالیت بدنی خودداری کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ، می تواند به شما اطلاع دهد که هر چند وقت یکبار باید بوتاکس را بر اساس نیازهای منحصر به فرد خود انجام دهید.

بیشتر بخوانید : تخلیه غبغب (جراحی غبغب)

برند های معتبر بوتاکس

آیا انواع دیگری از برند های معتبر بوتاکس وجود دارد ؟ نام های تجاری مختلفی برای تزریق سم بوتولینوم وجود دارد. همه محصولات مشکلات یکسانی را درمان نمی کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند بهترین گزینه را برای موقعیت منحصر به فرد شما مطرح کند. دیسپورت و بوتاکس ، هر دو تزریقاتی هستند که از سموم بوتولینوم ساخته شده اند. تفاوت اصلی در قدرت پروتئین های کمیاب موجود در این داروها است. در نتیجه ،Dysport ممکن است نتایج سریع‌ تری ارائه دهد ؛ اما بوتاکس ممکن است طولانی‌ تر باشد. اگر می خواهید تصمیم بگیرید که کدام گزینه درمانی برای شما مناسب است ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

عوامل موثر در هزینه بوتاکس

یکی از مهمترین عوامل موثر در هزینه بوتاکس ، تعداد تزریق های مکرر آن بسته به محل هدف می باشد. به طور متوسط ، اثرات بوتاکس حدود سه تا چهار ماه طول می کشد. در این زمان درمان مجدد توصیه می شود. با این حال ، عضلات شما ممکن است خود را طوری تمرین دهند که کمتر منقبض شوند. در نتیجه ، درمان ها می توانند در مدت زمان طولانی تری فاصله بگیرند. آیا بیمه بوتاکس را پوشش می دهد ؟ سیاست های بیمه درمانی متفاوت است ؛ بنابراین همیشه با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید. بیشتر بیمه‌ گران ؛ درمان میگرن ، بی‌اختیاری ادرار یا سایر شرایط پزشکی را پوشش می‌ دهند.

هزینه تزریق بوتاکس

 در ایران ، بسته به کلینیک و منطقه تحت درمان ، هزینه تزریق سم بوتولینوم می تواند برای هر درمان متفاوت باشد.  اگر به تزریق سم بوتولینوم فکر می‌ کنید ، دلیل نیازتان به آن را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که فردی که تزریقات شما را انجام می دهد واجد شرایط و با تجربه باشد. از تمرین‌ کنندگانی که هیچ آموزشی ندارند یا فقط یک دوره آموزشی کوتاه را گذرانده‌ اند ، خودداری کنید.  بیمه ها معمولاً تزریق بوتاکس را برای اهداف زیبایی پوشش نمی دهند ؛ بنابراین ، نیاز است تا تمام هزینه‌ را خودتان به صورت کامل پرداخت نمایید.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است

آیا تزریق بوتاکس ایمن است ؟ تزریق سم بوتولینوم در شرایط خاص توصیه نمی شود ، از جمله در موارد زیر ؛ در شرایطی که عفونت پوستی دارید و به هر نحوی حالتان خوب نیست. در شرایطی یک بیماری عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس دارید. در صورتی که داروهای خاصی مصرف می کنید. اگر باردار و یا در حال شیردهی هستید. هیچ مورد شناخته شده ای در مورد واکنش بوتاکس و واکسن COVID-19 وجود ندارد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قویاً توصیه می کنند که واکسن کووید-19 را به محض واجد شرایط بودن دریافت کنید ؛ چه بوتاکس زده اید یا نه.

چرا نباید در آرایشگاه بوتاکس کنیم

خطرات تزریق بوتاکس اگر به درستی توسط یک پزشک واجد شرایط انجام شود ، اندک است. در مورد خطرات با پزشک خود صحبت کنید. عوارض تزریق غیر حرفه ای بوتاکس عبارتند از ؛ درد ، تورم ، قرمزی یا کبودی در محل درمان ، علائم شبیه آنفولانزا ، سردرد ، گردن درد ، ناراحتی معده (سوء هاضمه) ، افتادگی موقت پلک (پتوز) و سوزش یا قرمزی چشم. تزریق بوتاکس باید فقط توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده انجام شود ، حتی اگر برای اهداف زیبایی استفاده شود. این دارو توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به عضله تزریق می شود.

تاریخچه استفاده از بوتاکس ، تاییدیه‌ ها و برند ها

جهت اطلاع از تاریخچه استفاده از بوتاکس ، تاییدیه‌ ها و برند ها همراه ما باشید. بوتاکس کاربرد های زیبایی و پزشکی دارد. این می تواند ظاهر چین و چروک ها را کاهش داده و به درمان برخی از اختلالات مربوط به سیستم عصبی و عضلانی کمک کند. اگر کسی می خواهد بوتاکس را امتحان کند ، ایده خوبی است که با یک پزشک با تجربه در مورد خطرات ، هزینه ها و سایر ملاحظات صحبت کند. هنگامی که بوتاکس تزریق می شود ، سیگنال های اعصاب شما به عضلات را مسدود می کند. این کار ، مانع از انقباض عضلات مورد نظر شده و می تواند برخی از شرایط عضلانی را کاهش دهد و ظاهر خطوط و چین و چروک های ظریف را بهبود بخشد.

تزریق بوتاکس درد دارد ؟

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟ سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند. در نتیجه ، اکثر افراد در طول درمان ناراحتی کمی را تجربه می کنند. برخی از افراد احساس گزگز خفیف را توصیف می کنند. اگر نگران درد هستید ، پزشک می تواند از یک ژل بی حس کننده موضعی استفاده کند. آیا می توان در دوران بارداری بوتاکس کرد ؟ تزریق بوتاکس به احتمال زیاد به کودک شما آسیب نمی رساند. با این حال ، اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ، توصیه می کنند تا پس از زایمان صبر کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

در چه قسمت‌ هایی می‌ توان از تزریق بوتاکس استفاده ‌کرد

در چه قسمت‌ هایی می‌ توان از تزریق بوتاکس استفاده ‌کرد ؟ محل تزریق بسته به هدف (درمانی یا زیبایی) متفاوت می‌ باشد. بوتاکس برای میگرن های مزمن در بیمارانی که تعداد 15 دفعه سردرد یا بیشتر در ماه دارند که 4 ساعت در روز یا بیشتر طول می کشد ، استفاده می شود. برای میگرن ، بوتاکس در هفت ناحیه خاص از عضلات سر و گردن تزریق می شود. بسته به هر بیمار ، نتایج معمولا تا 12 هفته طول می کشد. چین و چروک صورت ؛ بوتاکس آرایشی ، برای کاهش موقت چین و چروک صورت در بزرگسالان استفاده می شود. بوتاکس در بزرگسالان برای درمان دیستونی دهانه رحم نیز استفاده می شود. همچنین لیفت صورت هم یکی از روش هایی است که برای رفع چین و چروک صورت استفاده می‌شود.

استفاده از بوتاکس برای چه افرادی ممنوع است

بوتاکس به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود. استفاده از بوتاکس برای چه افرادی ممنوع است ؟ شما همیشه باید برای تزریق بوتاکس به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک دارای گواهی مراجعه کنید. اگر تزریقات شما مطابق با استاندارد های FDA تهیه نشده باشد یا توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بی تجربه تزریق نشود ، احتمالاً عوارض جانبی نامطلوبی را تجربه خواهید کرد. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید ، برای دریافت بوتاکس صبر کنید. برای اطمینان از ایمنی کودک شما ، اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند از تزریق بوتاکس در دوران شیردهی خودداری کنید.

تورم بعد از تزریق سم بوتولینوم طبیعی است

پس از درمان ممکن است موارد زیر را داشته باشید ؛ سردرد و علائمی شبیه آنفولانزا در 24 ساعت اول ، کبودی و قرمزی در جایی که سوزن ها در پوست فرو رفتند ؛ البته تورم بعد از تزریق سم بوتولینوم طبیعی است. اگر سم بوتولینوم بیش از حد تزریق شود ، ممکن است نتوانید عضلات صورت خود را حرکت دهید. به عنوان مثال ، اگر بوتاکس به نواحی پلک و ابرو منتقل شود ، پلک ها یا ابروهای شما ممکن است افتادگی داشته باشند. به ندرت ، مشکلات جدی مانند تاری دید یا دوبینی در صورت درمان ناحیه اطراف چشم یا مشکلات تنفسی در صورت تزریق ناحیه گردن ممکن است رخ دهد.

آیا ماساژ به افزایش تاثیر بوتاکس کمک می‌ کند

ابتدا صورت شما تمیز می شود و سم بوتولینوم با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف به ماهیچه های صورت شما تزریق می شود. بسته به ناحیه تحت درمان ، به تزریق در نقاط مختلف نیاز خواهید داشت. پزشک از شما می خواهد که عضلات صورت خود را حرکت دهید تا بهترین مکان برای تزریق را پیدا کنید که معمولا حدود 10 دقیقه طول می کشد. پس از آن بلافاصله تغییری نخواهید دید. حدود 2 یا 3 روز طول می کشد تا شروع به کار کند و 2 تا 3 هفته طول می کشد تا اثر کامل را ببینید. آیا ماساژ به افزایش تاثیر بوتاکس کمک می‌ کند ؟ در مورد ماساژ صورت پس از تزریق ، تاثیر آن هنوز مشخص نشده و موجب فشار بیش از حد بر روی ناحیه عمل می شود.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است

به مدت 3 روز ، صورت خود را ماساژ و مالش ندهید. همچنین از ورزش شدید ، آفتاب گرفتن و سونا به مدت 2 روز خودداری کنید. پزشک ، باید بتواند در مورد باید ها و نباید ها توصیه بیشتری به شما بدهد. ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است ؟ اثرات تزریق بوتاکس ، معمولاً حدود 3 یا 4 ماه باقی می ماند. اگر دوباره بوتاکس را تزریق کردید ، باید حداقل 3 ماه صبر کنید. اگر تزریق سم بوتولینوم را انجام داده اید و از نتایج راضی نیستید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکل جدی دارید (مانند مشکل در تنفس) ، با شماره ۱۱۵ تماس گرفته و درخواست آمبولانس کنید یا مستقیماً به نزدیکترین تصادف و اورژانس در محل خود بروید.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌ شود

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌ شود ؟ اگر تزریق سم بوتولینوم را انتخاب می کنید ، باید هر سه تا شش ماه یکبار تحت درمان قرار بگیرید تا نتایج مطلوب را حفظ کنید. خطر شناخته شده ای برای دریافت چندین درمان بوتاکس وجود ندارد. بسیاری از مردم متوجه می شوند که بوتاکس به طور قابل توجهی کیفیت کلی زندگی آنها را بهبود می بخشد. برای تعیین اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر ، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. همچنین می توانید هرگونه عوارض جانبی را مستقیماً از طریق وب سایت های پزشکی دنبال کنید.

چقدر طول می‌ کشد تا بوتاکس اثر کند

چقدر طول می‌ کشد تا بوتاکس اثر کند ؟ ممکن است پس از 6 هفته بیشترین بهبود را مشاهده کنید. ممکن است فقط 1 تا 3 روز پس از تزریق طول بکشد تا علائم اسپاسم عضلانی چشم بهبود یابد. ممکن است پس از 2 تا 6 هفته بیشترین بهبود را مشاهده کنید. اثرات تزریق بوتاکس موقتی است. علائم ممکن است در عرض 3 ماه به طور کامل بازگردد. پس از تزریق های مکرر ، ممکن است زمان کمتری طول بکشد تا علائم شما عود کند ؛ به خصوص اگر بدن شما آنتی بادی هایی علیه سم بوتولینوم ایجاد کند. از پزشک خود در مورد هرگونه خطر احتمالی سوال کنید. اگر به دنبال یک روش کم خطر ، مطمئن و مقرون به صرفه می گردید ؛ تزریق بوتاکس بهترین گزینه برای شما می باشد.

هر چند وقت یکبار می‌ توان بوتاکس کرد

هر چند وقت یکبار می‌ توان بوتاکس کرد ؟ تزریق بوتاکس باید حداقل 3 ماه فاصله داشته باشد. تزریق بوتاکس ممکن است در یک زمان در بیش از یک ناحیه انجام شود ، بسته به شرایط تحت درمان. هنگام تزریق برای بیماری های عضلانی چشم ؛ ممکن است نیاز به استفاده از قطره های چشمی ، پماد ، لنز ویژه یا دستگاه های دیگر برای محافظت از سطح چشم خود داشته باشید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. اگر برای تعریق بیش از حد تحت درمان هستید ، حدود 24 ساعت قبل از تزریق زیر بغل خود را بتراشید. 24 ساعت قبل یا بعد از تزریق از ضد تعریق یا دئودورانت استفاده نکنید. تا 30 دقیقه قبل از تزریق از ورزش و خوردن غذاها یا نوشیدنی های گرم خودداری کنید. ممکن است تا 2 هفته پس از تزریق طول بکشد تا علائم اسپاسم عضلات گردن شروع به بهبود کنند.

تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس ، همان تزریق ژل است

نظر زیبایی ، بوتاکس و ژل های پوستی نتایج مشابهی را ارائه می دهند. هر دو به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک صورت کمک می کنند. در حالی که بوتاکس از سم بوتولینوم ساخته می شود ، فیلر های پوستی از سایر مواد طبیعی یا مصنوعی از جمله کلاژن ، اسید هیالورونیک یا هیدروکسی لاپاتیت کلسیم ساخته می شوند. تزریق بوتاکس به طور موقت ماهیچه ها را فلج می کند تا چین و چروک را کاهش دهد ؛ در حالی که فیلر های پوستی حجم می دهند و به حفظ رطوبت کمک می کنند. ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی ، می‌ تواند در مورد مزایا و معایب هر درمان صحبت کند و به شما در تعیین بهترین گزینه کمک کند.