تزریق چربی یا چربی گذاری، روشی است که در آن چربی از مناطقی مانند شکم، پهلو، ران و … گرفته شده و به صورت تزریق در منطقه‌ای دیگر از بدن مثل سینه، باسن، صورت و … تزریق می‌شود. این روش برای جلوگیری از رفتار ریزش‌های پوستی، جایگزینی چربی هایی که در اثر بیماری‌ها یا ضربه‌ها از بین رفته‌اند، افزایش حجم برخی از قسمت‌های بدن و دیگر استفاده‌های زیبایی‌ای استفاده می‌شود.
در بعضی از موارد، تزریق چربی ممکن است باعث شود که بخش‌هایی از پوست ناهموار یا ناهمسان شوند و اگر در مناطق ناصحیحی از بدن انجام شود، ممکن است اختلالاتی در شکل بدن ایجاد شود. همچنین، در صورتی که از افراد ناسازگار یا بدون تحقیق کافی در این زمینه، برای انجام این روش استفاده شود، ممکن است خطرات جدی به دنبال داشته باشد.
همچنین، در صورتی که این روش به عنوان یک روش لاغری و کاهش وزن استفاده شود، معمولاً نتایج دائمی و چشمگیری ارائه نمی‌دهد و بهتر است به روش‌های دیگری برای رسیدن به وزن مطلوب و ایده‌آل بپردازید.

اما این روش همراه با خطراتی نظیر عفونت، خونریزی، تشکیل تومورها و نیز ریسک اختلاط چربی با عروق خونی هستند. به همین دلیل، قبل از تصمیم به انجام تزریق چربی، باید با پزشک معالج خود مشورت کرده و مزایا و معایب این روش را با او بررسی کنید. همچنین، تنها از پزشکان و متخصصان مجرب گونه کلینیک در این زمینه برای انجام این روش استفاده کنید.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی(Fat Injection) به صورت، یکی از روش‌هایی است که برای بهبود شکل و حجم صورت به کار می‌رود. این روش، در دسته روش‌های جراحی زیبایی صورت قرار می‌گیرد و برای تقویت حجم لبه‌های صورت، افزایش آبرویی، ایجاد خطوط جدید در لبه لب و گونه‌ها و همچنین بهبود ترشح چربی از بافت پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق چربی صورت یکی از محبوب‌ترین روش‌های بهبود شکل صورت به صورت غیرجراحی است. در این روش، چربی بدن شما از مناطقی مانند شکم، ران، و یا شکم زیرین جمع‌آوری شده و به صورت خالص و با استفاده از تزریق به منطقه صورتی که نیاز به حجم دهی دارد، افزوده می‌شود. برای مثال، ممکن است این روش برای افزایش حجم لب، پرکردن چین و چروک‌های صورتی، بهبود حجم و شکل گونه‌ها، و تقویت عضلات صورت مورد استفاده قرار گیرد.

این روش به دلیل داشتن نتایج طبیعی، عدم نیاز به جراحی و احیاناً به دلیل این که از چربی بدن خود شما استفاده می‌شود، از جمله محبوب‌ترین روش‌هایی است که در حال حاضر توسط پزشکان تجمیع پوست و زیبایی انجام می‌شود.

در این روش، ابتدا چربی از مناطق دیگر بدن شما برداشته می‌شود و سپس پس از پالپ کردن و تصفیه چربی، به صورت با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز تزریق می‌شود. این روش باعث ایجاد حجم و شکل دلخواه در صورت می‌شود و نیاز به جراحی برشی ندارد.

مزیت اصلی این روش، این است که چربی استفاده شده از خود بدن شما است و احتمال عوارض و واکنش‌های ناخواسته کمتر است. همچنین، این روش بهبودی سریعتری نسبت به روش‌های جراحی برشی دارد و ماندگاری آن نیز بالاتر است

باید توجه داشت که تزریق چربی به صورت ممکن است در برخی از موارد نتایج غیر قابل پیش‌بینی و غیر طبیعی به دنبال داشته باشد، از جمله:

ایجاد حجم و انحراف نامناسب در صورت

شکل نامتقارن یا ناهماهنگی در صورت

ایجاد توده‌های چربی یا نقاط تیره در صورت

افزایش بیش از حد حجم صورت و ایجاد شکل بیش از حد گرد و شبیه به صورت نامتقارن

آسیب به عصب‌های صورت و ایجاد نارسایی حرکتی

به همین دلیل، این روش نیازمند انتخاب دقیق بخش‌های مورد تزریق، حجم مناسب چربی و تجربه‌ی متخصصین جراحی زیبایی است.

همچنین، برای داشتن نتایج ماندگارتر و بهتر، باید از دستورات پس از عمل جراحی پیروی کنید و هرگونه فشار و ضربه به منطقه‌ی تزریق چربی را از بین ببرید. همچنین، بهداشت مناسب پوست در منطقه‌ی تزریق چربی نیز به ماندگاری نتیجه کمک می‌کند

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد

در بعضی از موارد، تزریق چربی ممکن است باعث شود که بخش‌هایی از پوست ناهموار یا ناهمسان شوند و اگر در مناطق ناصحیحی از بدن انجام شود، ممکن است اختلالاتی در شکل بدن ایجاد شود. همچنین، در صورتی که از افراد ناسازگار یا بدون تحقیق کافی در این زمینه، برای انجام این روش استفاده شود، ممکن است خطرات جدی به دنبال داشته باشد.

همچنین، در صورتی که این روش به عنوان یک روش لاغری و کاهش وزن استفاده شود، معمولاً نتایج دائمی و چشمگیری ارائه نمی‌دهد و بهتر است به روش‌های دیگری برای رسیدن به وزن مطلوب و ایده‌آل بپردازید.

فیلر زیر چشم

فیلر زیر چشم یا همون تزریق چربی به زیر چشم یکی از روش‌های پرکردن خطوط ریز و چین و چروک‌های زیر چشم است. با تزریق فیلر در این منطقه، حجم و حالت پوست این منطقه بهبود می‌یابد و ظاهر چین و خطوط ریز کاهش پیدا می‌کند. هدف از این روش بهبود ظاهر چشمان و جلوگیری از ظهور علائم پیری در این منطقه است.
فیلر زیر چشم یک روش زیبایی‌شناسی است که در آن موادی مانند هیالورونیک اسید به محل زیر چشم تزریق می‌شود تا این منطقه را از نظر ظاهری تقویت کند. این فیلرها با پر کردن خطوط و چاله‌های زیر چشم، به صورتی جوان‌تر و خوابیده به نظر می‌رسانند. این روش برای کسانی که تحت فشار و استرس زیاد هستند، زیر چشم‌های پر، پوچ و خسته دارند، توصیه می‌شود. هرچند که فیلر زیر چشم می‌تواند مشکلاتی مانند تورم، خارش، و آب‌ریزی در محل تزریق ایجاد کند، اما این مشکلات معمولاً در عرض چند روز بعد از تزریق خود به خود برطرف می‌شوند.

مواد مورد استفاده در فیلر زیر چشم از جمله اسیدهای هیالورونیک، پلی‌لاکتیک اسید و هیدروکسی آپاتیت کلسیم هستند. هیالورونیک اسید به دلیل خواص هیدراسیون و حفظ رطوبت، محبوبیت بیشتری بین بیماران دارد. در انتخاب ماده مناسب برای فیلر زیر چشم، تجربه و مهارت پزشک و همچنین نیاز و وضعیت هر بیمار در نظر گرفته می‌شود.

قبل از انجام فیلر زیر چشم، باید از هرگونه ترشحات خونی در این منطقه خودداری شود و بعد از انجام روش، باید از تماس با آب برای حداقل ۲۴ ساعت و استفاده از گرمای مستقیم برای حداقل ۷ روز پس از انجام روش خودداری شود. از طرفی، نتیجه‌ی فیلر زیر چشم ممکن است به مدت حدود ۶ تا ۱۲ ماه دوام داشته باشد که بستگی به نوع ماده فیلر، میزان تزریق شده و وضعیت بیمار دارد.

تزریق چربی چیست

تزریق چربی یک روش جراحی زیبایی است که در آن چربی از مناطقی مانند شکم، پهلو، بازو و یا ران جمع‌آوری شده و سپس به مناطقی که نیاز به حجم و پر شدن دارند، مثل صورت، لب، دهان، پوست و دیگر مناطق تزریق می‌شود.

برای انجام تزریق چربی، ابتدا چربی از منطقه‌ای که جمع‌آوری شده است، با استفاده از روش‌های خاصی مانند لیپوساکشن، جمع‌آوری می‌شود. سپس چربی تصفیه و آماده شده و در نهایت به کمک سوزن و کانولا به منطقه مورد نظر تزریق می‌شود.

از مزایای تزریق چربی این است که از مواد خارجی در بدن استفاده نمی‌شود، به عنوان مثال مانند فیلرها که می‌توانند نشانه‌های التهابی و عفونی ایجاد کنند. همچنین، نتایج تزریق چربی معمولاً طبیعی‌تر از نتایج فیلر و بیشترین ماندگاری را دارند.

تزریق چربی به دلیل ماندگاری بالا و طبیعی بودن نتایج، به عنوان یک روش پرکردن حجم و شکل دهی به برخی مناطق بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به عنوان یک روش غیرجراحی برای پر کردن حجم و شکل دهی به صورت، لب، گونه، پوست، شکم، باسن، پهلو و دیگر مناطق بدن استفاده می‌شود.

در طی روش تزریق چربی، چربی از مناطق دیگر بدن جمع‌آوری می‌شود. برخی از منابع این روش را به عنوان یک روش “ترمیم بافت نرم” توصیف کرده‌اند، زیرا چربی جمع آوری شده در واقع از بافت نرم بدن استخراج شده و سپس به صورت انتقال داده می‌شود. سپس چربی تصفیه می‌شود و سپس به صورت مورد نیاز با استفاده از سوزن‌های ریز به منطقه مورد نظر تزریق می‌شود.

در مقایسه با دیگر روش‌های جراحی زیبایی، تزریق چربی نیاز به زمان بازگشت بیشتری دارد. بعد از این روش، باید حدود یک تا دو هفته برای بازگشت به شغل یا فعالیت‌های روزمره در نظر گرفته شود. همچنین، برای حفظ نتیجه دلخواه، باید به یک برنامه تمرینی و رژیم غذایی مناسب پایبند باشید.

تزریق چربی

سوالات متداول تزریق چربی

آیا تزریق چربی خطرناک است؟

تزریق چربی با داشتن خطرات کمتری نسبت به روش‌های جراحی همراه است، اما همچنین ممکن است مشکلاتی مانند عفونت، تورم و آب‌ریزی در محل تزریق به وجود آید.

چه مدت زمان باقی‌مانده برای نتایج دائمی تزریق چربی است؟

نتایج تزریق چربی معمولاً بسیار دائمی است، اما با توجه به شرایط مختلف بدن شما، احتمالاً باید به صورت دوره‌ای تکرار شود.

آیا نیاز به تزریق چربی بعد از چند سال وجود دارد؟

در بیشتر موارد، تزریق چربی به صورت دائمی است، اما در صورت ایجاد تغییرات در وزن بدن شما ممکن است نیاز به تزریق مجدد چربی باشد.