ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت

اگر ساعت ها در باشگاه برای کاهش وزن گذرانده اید، احتمالاً می دانید که افتادگی پوست می تواند یک عارضه جانبی بسیار شایع باشد. افتادگی پوست، هم در صورت و هم در بدن، اغلب با از دست دادن چربی همراه است.. بدتر شدن یا کاهش کلاژن و الاستین در درم یکی دیگر از دلایل افتادگی پوست است. ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت غیر قابل انکار است. وقتی شما اضافه وزن داشته باشید قطعا پوستتان هم زودتر بر اثر ساختارهای فیزیکی بدن دچار افتادگی می شود. یکی از راه های که میتوان از طریق آن این عارضه رو درمان کرد لیفت صورت است.

در حالی که هر کسی ممکن است دچار افتادگی پوست شود، با افزایش سن بیشتر در افراد رخ می دهد. افرادی که به میزان قابل توجهی وزن خود را از دست داده اند نیز بیشتر مستعد ابتلا هستند. برخی از شرایط پزشکی نیز ممکن است علت باشد.

درمان افتادگی پوست در خانه می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما گزینه‌هایی برای سفت‌کردن پوست وجود دارد، از محصولات بدون نسخه گرفته تا محلول‌های جراحی.

چه چیزی باعث افتادگی پوست می شود؟

پوست سفت می تواند به راحتی کشیده شود و به جای خود بازگردد. هنگامی که پوست این توانایی را از دست می دهد، شروع به افتادگی می کند. افتادگی پوست تقریباً در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهد. نواحی رایجی که ممکن است در آنها پوست افتاده مشاهده کنید عبارتند از:

  • پلک ها
  • چروک ها
  • چانه
  • گلو
  • بازوهای بالایی
  • معده

افتادگی پوست دلایل مختلفی دارد. آنها عبارتند از:

کاهش وزن

ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت مستقیم است. حمل وزن اضافی برای مدت طولانی می تواند باعث آسیب به رشته های کلاژن و الاستین در پوست شما شود. این امر باعث می‌شود که در هنگام کاهش وزن، برگشتن پوست سخت‌تر شود. اگر مقدار قابل توجهی از وزن 100 پوندی یا بیشتر را از دست بدهید، ممکن است مقدار قابل توجهی پوست افتاده شود.

افتادگی پوست زمانی که کاهش وزن سریع است، مانند بعد از جراحی چاقی، بیشتر اتفاق می افتد. در برخی موارد، این روش‌های کاهش وزن ممکن است منجر به افتادگی و افتادگی پوستی شود که روی بدن آویزان است.از آنجایی که پوست جوان‌تر سریع‌تر برمی‌گردد، سن شما در زمان کاهش وزن نیز می‌تواند در افتادگی پوست شما نقش داشته باشد.

سالخوردگی

با افزایش سن، پوست دو پروتئین مهم تولید شده در درم یعنی الاستین و کلاژن را از دست می دهد.

همانطور که از نام آن پیداست، الاستین به پوست خاصیت ارتجاعی می بخشد. پوست سفت را با توانایی برگشت به عقب در هنگام کشش فراهم می کند.

کلاژن توسط فیبروبلاست ها تولید می شود. وقتی پوست کشیده و سفت است، باید از کلاژن تشکر کرد. کلاژن از فیبرهای محکم تشکیل شده است که به پوست کمک می کند ساختار و استحکام خود را حفظ کند.

تولید الاستین و کلاژن هر دو با افزایش سن کاهش می یابد. این دو پروتئین همچنین می توانند در اثر عوامل خارجی در طول زمان بدتر شوند، مانند:

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش

آلاینده های موجود در محیط از جمله دود سیگار

برخی از عوامل سبک زندگی، مانند تغذیه نامناسب و نوشیدن بیش از حد الکل

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و عدم مراقبت از پوست یا سلامتی می تواند روند پیری پوست را تسریع کند. این می تواند باعث شود که پوست شما در سنین جوانی افتاده و چروکیده به نظر برسد.

ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت

بارداری

ایجاد درجاتی از افتادگی و شلی پوست پس از بارداری رایج است ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت هم در این دوران غیر قابل انکار است. زنانی که دارای چند قلو هستند، مانند دوقلو یا سه قلو، ممکن است نسبت به زنانی که یک نوزاد دارند، پوست آویزان بیشتری در اطراف شکم ببینند. سن مادر نیز ممکن است نقش داشته باشد.

بیماری

چند بیماری وجود دارد که با افتادگی پوست مشخص می شود. یکی از اینها یک زیرگروه بسیار نادر از لنفوم سلول T پوستی است که به نام شلی پوست گرانولوماتوز شناخته می شود. افراد مبتلا به این عارضه شاهد شل شدن بسیار تدریجی پوست در آرنج و زانو هستند. افتادگی پوست ناشی از شلی پوست گرانولوماتوز معمولاً به خوبی به درمان پاسخ نمی دهد.

سندرم اهلرز-دانلوس

بیماری دیگری که باعث افتادگی پوست می شود، سندرم اهلرز دانلوس (EDS) است، یک اختلال نادر بافت همبند که ارثی است. افراد مبتلا به EDS نقصی در تولید کلاژن دارند که منجر به افتادگی و خمیر شدن پوست اغلب روی صورت می شود.

گزینه های درمانی برای پوست افتاده

اگر نگران ناحیه افتادگی پوست هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش یا از بین بردن آن انجام دهید.

میزان افتادگی پوست می تواند از خفیف تا قابل توجه متغیر باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی، این عوامل را در نظر بگیرید:

نواحی از بدن که افتادگی در آنها رخ می دهد

میزان افتادگی

احساسات شما در مورد وضعیت شما

راهکارهای مثبت برای  کاهش افتادگی صورت

اگر افتادگی جزئی دارید یا از نتایج متوسطی راضی هستید، گزینه‌هایی در خانه وجود دارد که می‌توانید روی صورت و بدن خود امتحان کنید. آنها عبارتند از:

ورزش

همانطور که گفتیم ارتباط اضافه وزن و افتادگی پوست صورت اثبات شده است. افتادگی پوست بدن ناشی از کاهش وزن متوسط یا بارداری هم شایع است که همه را می توان با ورزش بهبود بخشید. هر حرکتی که باعث ایجاد توده عضلانی یا سفت شدن ماهیچه ها شود می تواند ظاهر افتادگی جزئی پوست را کاهش دهد. مثلا:

تمرینات وزنه برداری یا مقاومتی. تمرین با وزنه، ماشین یا نوارهای مقاومتی به افزایش توده عضلانی کمک می کند.

پیلاتس که به عنوان کنترل شناسی نیز شناخته می شود، از حرکات کنترل شده برای سفت کردن و تقویت هسته بدن، باسن، پاها و بازوها استفاده می کند.

ورزش صورت. شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد ورزش های صورت می توانند افتادگی پوست اطراف چانه، گردن و گلو را کاهش دهند. بسیاری از طرفداران یوگا بر این باورند که برخی ورزش ها برای کاهش افتادگی پوست صورت مفید هستند. یک ژست عالی که باید برای این کار امتحان کنید simhasana (ژست شیر) است.