درمان افتادگی پلک عصبی

اگر چشمان شما افتاده است، می تواند نشانه پتوز یا افتادگی پلک باشد. که می تواند ناشی از آسیب عصبی، شرایط پزشکی زمینه ای، یا عوامل جدی تر مانند سکته مغزی یا اختلالات عصبی باشد حال با ما همراه باشید تا درمورد چیستی، عوامل و درمان افتادگی پلک عصبی بیشتر بدانیم.

پتوز چیست؟

افتادگی پلک پاتولوژیک پتوز، ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی یا بیماری های عصبی رخ دهد. پتوز ممکن است موقتی یا دائمی باشد. یا می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، یا ممکن است بعداً در زندگی به آن مبتلا شوید، که به عنوان پتوز اکتسابی شناخته می شود. بسته به شدت عارضه، افتادگی پلک بالایی بسته به میزان انسداد مردمک می‌تواند دید را مسدود کرده یا تا حد زیادی کاهش دهد. در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق مداخله پزشکی برطرف می شود.

چه کسانی دچار افتادگی پلک می شوند؟

علل مختلفی برای افتادگی پلک وجود دارد. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث این مشکل شده است. هر کسی ممکن است دچار افتادگی پلک شود، و تفاوت قابل توجهی در شیوع بین زن و مرد یا بین قومیت ها وجود ندارد.

با این حال، به دلیل روند طبیعی پیری، بیشتر در افراد مسن شایع است. عضله بالابرنده مسئول بالا بردن پلک است. با افزایش سن، آن عضله می تواند کشیده شود و در نتیجه باعث افتادن پلک شود. البته به خاطر داشته باشید که افراد در هر سنی ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند. در واقع، گاهی اوقات نوزادان با آن به دنیا می آیند، اگرچه این اتفاق نادر است. گاهی اوقات علت دقیق ناشناخته است، اما گاهی اوقات ممکن است به دلیل تروما باشد. همچنین می تواند عصبی باشد.

عوامل خطر افتادگی پلک چیست؟

برخی شرایط پزشکی نیز می توانند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهند.

  • شرایط پزشکی: اگر پلک های شما افتاده است، می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد، به خصوص اگر این مشکل هر دو پلک را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فقط یکی از پلک های شما افتادگی داشته باشد، ممکن است در نتیجه آسیب عصبی یا گل مژه موقتی باشد. لیزیک یا جراحی آب مروارید گاهی سبب ایجاد پتوز است.
  • شرایط جدی: در برخی موارد، افتادگی پلک به دلیل شرایط جدی تری مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان اعصاب یا ماهیچه ها ایجاد می شود.
  • اختلالات عصبی: اختلالات عصبی که بر اعصاب یا ماهیچه های چشم تأثیر می گذارد نیز می تواند منجر به پتوز عصبی شود که درمان افتادگی پلک عصبی شرایط خود را دارد.

علائم افتادگی پلک چیست؟

علامت اصلی افتادگی پلک این است که یک یا هر دو پلک بالایی افتادگی دارند. در برخی موارد، این می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است شما در این ناحیه درد داشته باشید، و همچنین می تواند باعث خسته به نظر رسیدن شما شود. برخی افراد مبتلا به پتوز شدید ممکن است مجبور باشند سر خود را به سمت عقب خم کنند تا همیشه هنگام صحبت کردن، حتی زمانی که یک مکالمه عادی دارند، ببینند. پزشک باید افتادگی مداوم پلک را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ بیماری زمینه ای وجود ندارد. این امر به ویژه در صورتی مهم است که متوجه شوید سردردهای میگرنی یا سایر مسائل از اولین باری که متوجه افتادگی شدید ظاهر شده اند.

درمان افتادگی پلک عصبی  و پتوز چیست؟

درمان افتادگی پلک عصبی و نیز پتوز به علت و شدت آن بستگی دارد. اگر این بیماری نتیجه سن یا چیزی است که با آن متولد شده اید، پزشک ممکن است توضیح دهد که هیچ کاری لازم نیست انجام شود زیرا این وضعیت معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. با این حال، اگر می خواهید افتادگی را کاهش دهید، ممکن است جراحی پلاستیک را انتخاب کنید همچنین ممکن است زمانی که دارد به درمان افتادگی پلک فکر میکنید بخواهد روش هاییلیفت با نخ یا لیفت پلک برای ایجاد چهره ای جوان تر انتخاب کنید.

اگر پزشک متوجه شود که افتادگی پلک شما ناشی از یک بیماری عصبی است، احتمالاً برای درمان افتادگی پلک عصبی کاندید خواهید شد. اگر پلک شما دید شما را مسدود می کند، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. برای درمان افتادگی پلک عصبی پزشک ممکن است جراحی یا استفاده از عصا پتوز را توصیه کند. این درمان اغلب زمانی موثرتر است که افتادگی پلک موقتی باشد. اگر کاندید مناسبی برای جراحی نباشید، ممکن است عینک نیز توصیه شود.

آیا می توان از پتوز جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. فقط دانستن علائم و معاینه منظم چشم می تواند به شما برای درمان افتادگی پلک عصبی کمک کند. از آنجایی که افتادگی پلک می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، باید آن را جدی بگیرید. ممکن است بتوانید با مراجعه فوری به پزشک از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

در انتها خوب است بدانید، افتادگی پلک معمولاً برای سلامتی مضر نیست. با این حال، اگر پلک های شما دید شما را مسدود می کند، باید از رانندگی تا زمانی که این بیماری درمان نشده است، خودداری کنید. و از آنجایی که افتادگی پلک گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک بیماری خطرناک تر باشد مانند بیماری های عصبی باشد، توصیه میشود برای درمان افتادگی پلک عصبی خود حتما با پزشکان متخصص مشورت کنید.