دلیل افتادگی پوست صورت

با گذشت زمان، عوامل خارجی مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید و گرانش تاثیر خود را می گذارند و ما به ناچار حجم صورت خود را از طریق تغییرات چربی، ماهیچه ها و استخوان ها از دست می دهیم. افتادگی پوست در قسمت پایین صورت، گردن و پوست نازک و چروکیده روی گردن، دو نشانه چشمگیر پیری هستند و بخشی طبیعی از روند پیری هستند. وقتی فرآیند و تغییرات پوستی را در نظر می گیریم، فاکتورهای مختلفی نقش دارند. این بیرونی ترین لایه بدن ما است، و در حالی که برخی از عوامل خارجی می توانند بر لایه های عمیق تر تأثیر بگذارند، عوامل داخلی وجود دارد که نمی توانیم از آنها اجتناب کنیم و منجر به شل شدن پوست می شود، 4 دلیل افتادگی پوست صورت عبارتند از

  • سالخوردگی
  • قرارگیری در معرض نور خورشید
  • کاهش وزن
  • سیگار کشیدن

چه چیزی باعث شل شدن پوست می شود؟

در حالی که چیزهای مختلفی بر پوست و بدن شما تأثیر می گذارد، در اینجا برخی از رایج ترین و شناخته شده ترین عواملی که منجر به شل شدن بیش از حد پوست می شوند و دلیل افتادگی پوست صورت هستند، آورده شده است.

1. پیری

شایع ترین علت شلی پوست پیری است و البته اجتناب ناپذیر است. با افزایش سن، بدن شما کلاژن و الاستین کمتری در پوست تولید می کند که هر دو به پوست شما خاصیت ارتجاعی طبیعی می دهند و آن را سفت نگه می دارند. فیبرهای الاستین پروتئین هایی هستند که به پوست کمک می کنند از کشش و ایجاد حالات صورت “بازگشت” کند. کلاژن پروتئین دیگری است که ساختار پوست را تشکیل می دهد.

دلیل افتادگی پوست صورت

با افزایش سن، تاثیر کشش و انقباض طبیعی ناشی از قرار گرفتن در معرض عناصر و زندگی دائمی تر است و پوست شلی را پشت سر می گذارد که نمی تواند به خودی خود بازگردد.

خدمات کلینیک گونه : بلفاروپلاستی

2. قرار گرفتن در معرض نور خورشید

این می تواند بر خاصیت ارتجاعی و تولید کلاژن شما نیز تأثیر بگذارد، اما با سرعتی سریعتر از افزایش سن. آسیب خورشید ناشی از اشعه UVA/UVB می تواند بر DNA پوست شما تأثیر بگذارد و آن را جهش دهد و منجر به مرگ زودرس سلولی شود. این کار کلاژن و الاستین را در پوست شما تجزیه می کند.

3. کاهش وزن

کاهش وزن هم دلیل افتادگی پوست صورت است.

زمانی که در مدت کوتاهی مقدار زیادی وزن کم می‌کنید، جراحی چاقی انجام می‌دهید یا بارداری را پشت سر می‌گذارید، می‌تواند منجر به کاهش حجم پوست شما شود. این به نازک شدن لایه چربی زیر پوست و کشیدگی رباط ها اشاره دارد. هر چه سریعتر این حجم را از دست بدهید، زمان کمتری برای بازیابی پوست خود می گذارید، و گاهی اوقات فقط به کمی کمک نیاز دارد تا به اندازه بدن جدید شما برسد.

4. سیگار کشیدن

مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن نیز می تواند منجر به پیری زودرس شود. نیکوتین موجود در سیگار می تواند رگ های خونی خارجی ترین لایه های پوست شما را باریک کند. به همین دلیل، جریان خون در پوست شما مختل می شود که می تواند منجر به کاهش اکسیژن و مواد مغذی به سلول های پوست شما شود. بدون مواد مغذی طبیعی، سلول های پوست شما می میرند (مشابه قرار گرفتن در معرض نور خورشید) و تولید کلاژن و الاستین در بدن شما کاهش می یابد.

چگونه از شل شدن پوست جلوگیری کنیم

اگر نگران سرعت پیری پوست خود هستید، عادات بهداشتی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای جلوگیری از ادامه روند افزایش سرعت استفاده کنید.

از آسیب نور خورشید جلوگیری کنید. آسیب نور خورشید یکی از مهمترین دلایل پیری زودرس است. وقتی بیرون هستید همیشه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و در صورت امکان از سایر موانع آفتاب (کلاه، لباس) استفاده کنید. سعی کنید از ساعت 11 صبح تا 2 بعد از ظهر که ساعات اوج آفتاب است، از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید خودداری کنید.

دلیل افتادگی پوست

سیگار نکش اگر قبلاً سیگار می کشید، باید سعی کنید آن را ترک کنید. درست پس از آسیب خورشید، سیگار دومین عامل بزرگ پیری زودرس است.

مراقبت از پوست را تمرین کنید. همه باید به یک رژیم مراقبت از پوست که شامل لایه برداری، آبرسانی و جوانسازی است، پایبند باشند. از محصولاتی با آلفا هیدروکسی، اسید سالیسیلیک، اسید هیالورونیک و ترکیبات مبتنی بر رتینول استفاده کنید.

غذای سالم بخور. خوردن یک رژیم غذایی متعادل با اسیدهای آمینه، ویتامین های A، C و E و مواد معدنی سیلیکون و روی می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند. از غذاهای چرب، غذاهای فرآوری شده و سایر غذاهای پر قند خودداری کنید. اینها می توانند باعث التهاب و آسیب سلولی زودرس شوند.

آب بخور! اگر می خواهید پوست خود را مرطوب نگه دارید، نوشیدن آب کافی بهترین راه است. سلول های پوست شما را سفت، حجیم نگه می دارد و از احتباس مایعات جلوگیری می کند.

مناسب ماندن. تمرین با وزنه می تواند به تقویت، حالت دادن و تقویت عضلات پوست شما کمک کند. اگر وزن کم می کنید، مطمئن شوید که با سرعت سالم و متوسط، حدود 1 تا 2 پوند در هفته وزن کم می کنید. تغذیه مناسب را برای حفظ توده عضلانی خود حفظ کنید و هرگز اجازه دهید که آب بدن و گرسنگی نداشته باشید.

خدمات کلینیک گونه : بلفاروپلاستی پلک بالا

چگونه شلی پوست را درمان کنیم؟

در بیشتر موارد، چه افزایش سن، کاهش وزن زیاد، بارداری یا عوامل دیگر، همه ما پوست شلی داریم که ممکن است بخواهیم آن را سفت کنیم. در حالی که کرم‌ها و گزینه‌های جراحی وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید، باید یک درمان غیرجراحی مانند لیفت صورت را در نظر بگیرید که با سریع‌ترین نتیجه، کمترین آسیب را به سلول‌های پوست شما وارد کند.