دوران نقاهت جراحی پلک

همانطور که شما شروع به شمارش معکوس برای جراحی پلک خود می کنید، مطمئناً تصور ظاهر جدید و بهبود یافته شما می تواند هیجان انگیز باشد. با این حال، مهم است که در مورد زمان پس از جراحی فکر کنید و برای یک بهبودی موفق و راحت آماده شوید. این شامل دانستن اینکه چه عوارض جانبی احتمالی را باید انتظار داشت و چه مدت ممکن است ادامه داشته باشد، می شود. نتیجه درباره مواردی که در طول بهبودی بلفاروپلاستی باید انتظار داشته باشید در اینجا بیشتر بیاموزید، از جمله اینکه چه مدت ممکن است عوارض جانبی خاصی مانند سفتی دور چشم را تجربه کنید.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک روش بسیار سودمند است که برای بهبود یا اصلاح برخی از شکایات زیبایی و/یا عملکردی مربوط به پلک های بالا و پایین طراحی شده است، از جمله:

  • پوست اضافی روی پلک ها
  • افتادگی پلک
  • آویزان کردن پلک های بالایی
  • انسداد میدان دید به دلیل آویزان شدن پلک ها
  • برآمدگی چربی زیر چشم
  • پف زیر چشم
  • ظاهر خسته یا فرسوده

بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

از آنجایی که هر فردی مجموعه ای از نگرانی ها، اهداف و ویژگی های آناتومیک منحصر به فرد خود را دارد، بلفاروپلاستی به صورت سفارشی برای رفع نیازهای هر بیمار طراحی شده است. بسته به مورد شما، ممکن است به جراحی پلک بالا، جراحی پلک پایین یا هر دو نیاز داشته باشید. در بیشتر موارد، بلفاروپلاستی بر روی هر دو چشم انجام می شود تا از نزدیکترین تقارن ممکن و زیباترین نتیجه ممکن اطمینان حاصل شود. به طور کلی، جراحی پلک شامل موارد زیر است:

بلفاروپلاستی فوقانی

 در طی جراحی پلک فوقانی، یک برش کوچک در چین پلک فوقانی ایجاد می‌شود و جراح پوست اضافی را برش می‌دهد تا ظاهری شاداب و جوان‌تر ایجاد کند.

بلفاروپلاستی پایین

جراحی پلک پایین نیاز به یک برش دقیق و ظریف در امتداد خط مژه پایینی دارد که به جراح این امکان را می‌دهد تا چربی‌های برآمده و پوست اضافی را برای ظاهری صاف‌تر و آرام‌تر حذف کند.

جراحی پلک معمولاً در حالی انجام می‌شود که بیمار تحت بیهوشی عمومی است و بسته به پیچیدگی و ماهیت مورد، تکمیل آن بین 1 تا 3 ساعت طول می‌کشد. اکثر بیماران می توانند به خانه برگردند تا بهبودی خود را در همان روز آغاز کنند، اگرچه بیمارانی که تحت عمل لیفت صورت و جراحی پلک قرار می گیرند ممکن است نیاز به یک شب اقامت داشته باشند.

زمان بهبودی جراحی پلک چقدر است؟

تقریباً بلافاصله پس از بلفاروپلاستی و لیفت با نخ، بیماران باید مقداری از ناراحتی، کبودی و تورم را انتظار داشته باشند. اکثر مردان و زنان پس از حدود 1 تا 2 هفته می توانند اکثر کارهای روزمره خود از جمله رفتن به محل کار را از سر بگیرند. اما فعالیت بدنی شدید ممکن است برای مدت طولانی تری محدود شود.

پس از حدود دو هفته، اکثر کبودی‌ها و تورم برطرف می‌شود، اگرچه برخی از بیماران ممکن است برای مدتی طولانی‌تر احساس ناراحتی، تورم یا سفتی خفیف داشته باشند. در طول مشاوره اولیه و قرار ملاقات های قبل از عمل، دکتر شما به طور کامل در مورد مراقبت های بعد از جراحی پلک صحبت می کند و به شما کمک می کند تا درک بهتری از آنچه در طول دوره بهبودی خود دارید را درک کنید.

نکاتی برای بهبودی سریع بعد از جراحی پلک

آیا در آینده جراحی پلک دارید؟ فکر کردن به بهبودی بعد از هر جراحی می تواند شما را کمی عصبی کند. با این حال، انجام عمل جراحی روی صورت ممکن است شما را کمی بیشتر از جراحی معمولی خود نگران کند. با این حال راحت باشید، زیرا دکتر شما و تیم مراقبت دستورالعمل های دقیق مراقبت های بعدی را به بیماران ما ارائه می دهند. قبل از عمل پلک خود، می خواهیم چند نکته ضروری را بدانید، بنابراین در اینجا چندین راه برای آماده شدن برای بهبودی سریع آورده شده است.

نکاتی برای بهبودی سریع بعد از جراحی پلک

دستورالعمل های پس از جراحی را دنبال کنید

پس از جراحی، تیم مراقبتی دستورالعمل هایی را در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، علائمی که باید گزارش کنید، و نحوه مراقبت از چشم و هرگونه برش را به شما ارائه می دهد. قبل از ترک این موضوع را با شما مرور خواهند کرد و سپس یک نسخه کتبی از همه دستورالعمل‌ها را نیز ارائه می دهند. حتما این سند را در چند هفته اول پس از جراحی نزدیک نگه دارید تا بتوانید برای راهنمایی به آن مراجعه کنید.

مرخصی از محل کار

اجتناب از حرکات یا ساییدگی بیش از حد در حین بهبودی بسیار مهم است. تورم و کبودی در حدود 10 تا 14 روز کاهش می یابد، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از بازگشت به کار یا سایر فعالیت های اجتماعی برای این موضوع برنامه ریزی کنید. با این حال، مهم است که بدانید که بهبودی کامل چند ماه طول خواهد کشید. اگر مسئولیت‌های زیادی در خانه دارید، مانند مراقبت از کودکان یا حیوانات خانگی، پس از جراحی از دوستان و خانواده کمک بخواهید.

از کمپرس سرد استفاده کنید

می توانید انتظار داشته باشید که تورم و کبودی مشابه سیاهی چشم برای یک یا دو هفته پس از جراحی پلک داشته باشید. از کمپرس سرد یا کمپرس یخ برای کاهش تورم استفاده کنید. در روز جراحی، هر ساعت یک کیسه یخ را برای حدود 10 دقیقه روی ناحیه جراحی قرار دهید. از روز بعد از جراحی، می توانید استفاده از کمپرس یخ را به 3-4 بار در روز کاهش دهید. برای کاهش تورم در صورت نیاز به استفاده از کمپرس یخ ادامه دهید. به یاد داشته باشید که پوست خود را با حوله محافظت کنید و مطمئن شوید که یخ را تنها به مدت 10 دقیقه در هر بار استفاده کنید.