عوارض جانبی لیفت صورت

لیفت صورت یک عمل جراحی زیبایی برای ایجاد ظاهری جوان تر در صورت است. این روش می تواند افتادگی پوست را کاهش دهد. همچنین می تواند به صاف شدن چین های پوست روی گونه ها و خط فک کمک کند. لیفت صورت را ریتیدکتومی نیز می نامند.در طول لیفت صورت، یک فلپ از پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می شود. بافت های زیر پوست تغییر می کند و پوست اضافی برداشته می شود. این به صورت فرمی جوان تر می دهد.

لیفت گردن اغلب به عنوان بخشی از لیفت صورت انجام می شود. چربی و افتادگی پوست گردن را کاهش می دهد. لیفت صورت آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مانند خطوط ریز و چین و چروک را اصلاح نمی کند. سایر روش های زیبایی می توانند ظاهر یا کیفیت خود پوست را برطرف کنند.

عوارض جانبی لیفت صورت هم همچون سایر اعمال جراحی غیر قابل انکار است اما شدت و فراوانی عوارض جانبی لیفت صورت زیاد نیست و در نتیجه ارزش ریسک کردن را برای بسیاری از افراد دارد. در ادامه با این عمل جراحی زیبایی و عوارض جانبی لیفت صورت بیشتر آشنا خواهیم شد.

چرا جراحی لیفت صورت؟

ظاهر و شکل صورت با افزایش سن تغییر می کند. پوست شل‌تر می‌شود و به این راحتی باز نمی‌گردد. رسوبات چربی در برخی از نواحی صورت کاهش و در برخی دیگر افزایش می یابد.

لیفت صورت می تواند این تغییرات مرتبط با افزایش سن را برطرف کند:

افتادگی ظاهر گونه ها

پوست اضافی در خط فک پایین

چین های عمیق پوست از کناره های بینی تا گوشه دهان

افتادگی پوست و چربی اضافی در گردن (اگر این روش شامل لیفت گردن باشد)

لیفت صورت درمانی برای چین و چروک های ریز، آسیب های ناشی از نور خورشید، چین و چروک های اطراف بینی و لب بالایی یا رنگ ناهموار پوست نیست.

عوارض جانبی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت می تواند عوارضی ایجاد کند. برخی از عوارض جانبی لیفت صورت را می توان با مراقبت مناسب، دارو یا جراحی دیگر مدیریت کرد. عوارض طولانی مدت یا دائمی نادر است اما می تواند باعث تغییر در ظاهر شود. خطرات عبارتند از:

هماتوم. تجمع خون (هماتوم) در زیر پوست شایع ترین عارضه لیفت صورت است. هماتوم باعث تورم و فشار می شود. معمولاً در عرض 24 ساعت پس از جراحی ایجاد می شود. هنگامی که هماتوم تشکیل می شود، درمان سریع با جراحی به جلوگیری از آسیب به پوست و سایر بافت ها کمک می کند.

جای زخم. اسکارهای برش حاصل از لیفت صورت دائمی هستند. با این حال، آنها معمولاً توسط خط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند. به ندرت، برش ها می توانند منجر به زخم های برجسته شوند.

ممکن است از تزریق یک داروی کورتیکواستروئید یا سایر درمان‌ها برای بهبود ظاهر اسکار استفاده شود.

آسیب عصبی. آسیب به اعصاب نادر است. آسیب می تواند بر اعصابی که حس یا ماهیچه ها را کنترل می کنند تأثیر بگذارد. این اثر ممکن است موقت یا دائمی باشد. از دست دادن موقت احساس یا ناتوانی در حرکت دادن عضله صورت می تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. این می تواند منجر به ظاهر یا حالت ناهموار صورت شود. جراحی ممکن است مقداری بهبود را ارائه دهد.

ریزش مو. شما ممکن است ریزش موی موقت یا دائمی را در نزدیکی محل های برش تجربه کنید. ریزش مو دائمی را می توان با جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو برطرف کرد.

از دست دادن پوست. به ندرت، لیفت صورت می تواند خون رسانی به بافت های صورت را مختل کند. این می تواند منجر به از دست دادن پوست شود. ریزش پوست با داروها و مراقبت های مناسب از زخم درمان می شود. در صورت لزوم، یک روش می تواند جای زخم را کاهش دهد.

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، لیفت صورت خطر خونریزی یا عفونت را به همراه دارد. همچنین خطر واکنش به بیهوشی وجود دارد. برخی از شرایط پزشکی یا عادات سبک زندگی نیز می توانند خطر عوارض را افزایش دهند.

عوامل زیر ممکن است خطر عوارض ایجاد کنند یا منجر به نتایج نامطلوب شوند. جراح شما ممکن است در موارد زیر توصیه کند که از لیفت صورت خودداری کنید:

داروها یا مکمل های رقیق کننده خون. مصرف داروها یا مکمل هایی که خون را رقیق می کنند می تواند بر توانایی لخته شدن خون تأثیر بگذارد. آنها می توانند خطر هماتوم را پس از جراحی افزایش دهند. این داروها شامل رقیق کننده های خون، آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، جینسینگ، جینکو بیلوبا، روغن ماهی و غیره است.

شرایط پزشکی اگر شرایط پزشکی دارید که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، نمی توانید لیفت صورت انجام دهید. سایر شرایط ممکن است خطر بهبود ضعیف زخم، هماتوم یا عوارض قلبی را افزایش دهند. آنها شامل دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا هستند.

سیگار کشیدن. سیگار کشیدن خطر بهبود ضعیف زخم، هماتوم و از دست دادن پوست را پس از لیفت صورت افزایش می دهد.

وزن تغییر می کند. اگر سابقه افزایش و کاهش وزن مکرر دارید، ممکن است از نتیجه طولانی مدت جراحی راضی نباشید. تغییرات وزن بر شکل صورت و وضعیت پوست تاثیر می گذارد.