چسب لیفت صورت چیست

پیشرفت ‌های جدید در چسب‌ های جراحی برای مهر و موم کردن زخم ‌ها، برش جراحی و بهبود بافت از محدودیت ‌های مربوط به سایر تکنیک‌ های جراحی الهام گرفته شده است. درزگیرها یا چسب های زیستی به عنوان یک کاندید امیدوارکننده برای بخیه ها، منگنه ها برای مهر و موم کردن نشت هوا و گاز با حداقل جای زخم در جراحی های مختلف در نظر گرفته می شوند.

خواص فیزیکی، بیولوژیکی و قدرت چسبندگی آنها جراحان زیادی را برای به کارگیری آنها در عمل بالینی تشویق کرده است. معمولاً از بیوپلیمرهای طبیعی مختلفی مانند فیبرین، کلاژن، ژلاتین، آلبومین و کیتوزان برای تهیه چسب های جراحی استفاده می شود. این بیوپلیمرها مکانیسم تعامل فیزیولوژیکی مانند فرآیند لخته شدن خون را تقلید می کنند. علاوه بر پلیمرهای طبیعی، پلیمرهای مصنوعی نیز در چسب های جراحی گنجانده می شوند.

یکی از موارد استفاده از این چسب ها، در لیفت صورت است. اما چسب لیفت صورت چیست؟ در ادامه در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چندین چسب به صورت تجاری در دسترس است و برای جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی، پریودنتال، چشم، قلب و عروق، پنوموتوراسیک، دستگاه گوارش، پلاستیک و جراحی ترمیمی استفاده شده است. علاوه بر مزایای این سیلانت ها، بینش هایی در مورد محدودیت های آنها، به ویژه زیست سازگاری و کشش بافت پوشش داده شده است.

اگرچه استفاده از چسب های جراحی به تدریج در حال افزایش است، نسل بعدی محصولات باید پس از مطالعات بالینی گسترده و داده های ایمنی و اثربخشی کافی به بازار عرضه شوند.

لیفت صورت یکی از نمادین ترین عمل های جراحی پلاستیک است و حدود صد سال قدمت دارد. یک تکنیک پایه قابل اعتماد و تکرارپذیر، جذاب برای بیشترین مخاطب ممکن به منظور شروع این جراحی در شرایط بهینه ارائه شده است. مدیریت قبل و بعد از عمل نیز آشکار است. با انجام یک متاآنالیز مطالعاتی که استفاده از سیلانت بافت را با گروه کنترل مقایسه می کند و ارزیابی نتایج آن دیده شده است که پیامد اولیه آن بروز هماتوم بوده است.

پیامدهای ثانویه عبارت بودند از مقدار تخلیه زخم، ادم، اکیموز، سروما، نکروز پوست و اسکار هیپرتروفیک.

چسب فیبرین یک درزگیر ساخته شده از آلوگرافت فیبرینوژن و ترومبین است. چسب می تواند نتایج لیفتینگ را بهینه کند و سهولت و زمان جراحی را تسهیل کند. FDA سیلانت فیبرین Artiss (باکستر) را برای استفاده در روش های لیفت صورت تایید کرده است. اگر چه چسب فیبرین در گذشته به دلیل عوارض جراحی مرتبط با استفاده از آن شهرت بدی پیدا کرده است، اما همچنان یک ابزار بسیار کاربردی و مفید در جراحی های زیبایی، به ویژه در جراحی لیفت صورت است.

چسب فیبرین می تواند به بهینه سازی نتایج جراحی بدون نگرانی از عوارض کمک کند. در ادامه در مورد اینکه چسب لیفت صورت چیست و چه کاربردی دارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کاربرد چسب لیفت صورت چیست؟

بیایید ببینیم کاربرد چسب لیفت صورت چیست؟ چسب لیفت صورت دارویی است که در طول لیفت صورت برای کاهش کبودی و تورم استفاده می شود. این مایعی است که در نزدیکی انتهای عمل، درست قبل از قرار دادن بخیه های نهایی برای بستن برش ها، زیر پوست استفاده می شود. این چسب از همان اصولی استفاده می کند که چسب اورژانس استفاده می کند، به جای دوختن زخم، چسب روی لبه های پوست زده می شود، با بهبودی سریع تر و زخم کمتر.

چسب فیبرین از دو پروتئین پیچیده ترومبین و فیبرینوژن استفاده می کند. این دو ماده مایعاتی هستند که منجمد می شوند، سپس یخ زدایی می شوند و قبل از استفاده از یک محفظه مخصوص روی زخم با هم مخلوط می شوند. ترومبین فیبرینوژن را به فیبرین تبدیل می کند. یک پروتئین لخته کننده خون که یک پلاگ روی زخم ایجاد می کند.

بخش فیبرین محلول به کاهش تراوش کمک می کند که به نوبه خود کبودی را کاهش می دهد. علاوه بر این به کاهش تورم نیز کمک می کند. مزیت کلیدی دیگری که برخی جراحان متوجه آن نمی شوند این است که چسب لیفت صورت به حمایت از پوست و به حداقل رساندن تنش روی خطوط برش کمک می کند که می تواند یک چیز مفیدتر برای پوست باشد. اسکارها را به حداقل می رساند و با استفاده از آن نیازی به قرار دادن درن ها در زیر پوست نیست که چند روز بعد باید بیرون کشیده شوند.

عوارض چسب لیفت صورت چیست؟

در این بخش بیایید ببینیم عوارض چسب لیفت صورت چیست؟ تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک بسیار شخصی است و شما باید مزایای بالقوه در دستیابی به اهداف خود را با خطرات و عوارض احتمالی جراحی لیفت صورت بسنجید. خطرات لیفت صورت، اگرچه نادر است، شامل موارد زیر است:

عوارض چسب لیفت صورت چیست؟
 • خطرات بیهوشی
 • خون ریزی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • آسیب عصب صورت همراه با ضعف
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف زخم و از دست دادن پوست
 • تورم طولانی مدت
 • بی نظمی و تغییر رنگ پوست
 • بخیه ها ممکن است به طور خود به خود از طریق پوست ظاهر شوند، قابل مشاهده باشند یا تحریکاتی ایجاد کنند که نیاز به برداشتن دارد
 • ریزش موی موقت یا دائمی در محل برش ها
 • جای زخم نامطلوب

نتایج نامطلوب ممکن است شامل عدم تقارن، محل نامطلوب جای اسکار جراحی و ناهنجاری های قابل قبول قابل مشاهده در انتهای برش ها باشد.

در این مقاله در مورد اینکه چسب لیفت صورت چیست به بیان مطالبی پرداختیم. اشاره کردیم که چرا از این چسب برای لیفت صورت استفاده می کنند. در مورد برخی کاربردها و مزایای استفاده از آن صحبت نموده و به برخی از عوارض استفاده از آن نیز اشاره ای کردیم.