معایب و عوارض احتمالی لیفت چشم

چشم‌ها در زیبایی صورت تأثیر بسیار زیادی را در بردارند و باید به‌سلامت آن‌ها توجه خاصی را ایفا کرد. افزایش سن یک امر اجتناب‌ناپذیر است که باعث خواهد شد که پلک‌های چشم حالت افتاده‌ای به خود پیدا کند. درحالی‌که این موضوع ناخوشایند است، افراد به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستند که لیفت چشم (Eye lift) یکی از این راه‌های خواهد بود که این مشکل را برطرف کرد.

امروزه علم پزشکی بسیار پیشرفت داشته و اکثر مشکلاتی که در زیبایی شما شکل‌گرفته است، رفع خواهد شد. افتادگی پلک نیز ظاهری خسته و ناراحت به‌صورت شما ایجاد خواهد کرد، اما شما نگران این موضوع نباشید، زیرا عمل لیفت چشم این مشکل را سریعاً برطرف خواهد کرد.

لیفت چشم چیست؟

لیفت چشم که بانام‌های لیفت پلک یا بلفاروپلاستی نیز معرفی‌شده است، این روشی برای جوان‌تر کردن و زیباتر کردن چشم‌ها ایجادشده است که با استفاده از این روش می‌توانید آثار خستگی و افزایش سن را از چهره خود رفع کنید. این سبک معمولاً برای برداشتن پوست‌های اضافه پلک یا برطرف کردن پف و افتادگی آن‌ها مورداستفاده قرار خواهد گرفت. با استفاده از آن می‌توان افتادگی‌های کناره چشم را نیز برطرف کرده و چین‌وچروک‌ها را از بین برد.

مطالب مرتبط :  لیفت غبغب با ساکشن

باید توجه داشت که این روش تنها برای زیبایی بکار نخواهد رفت. لیفت چشم را می‌توان برای برخی اهداف درمانی نیز استفاده کرد. به‌طور مثال در افراد مسن با اصلاح افتادگی پلک‌ها می‌توان دید آن‌ها را بهتر کرد. به‌طورکلی لیفت چشم دارای انواع گوناگونی وجود دارد؛ مانند: لیفت زیر چشم، دور چشم، گوشه چشم، گودی زیر چشم، افتادگی چشم و اطراف چشم از انواع لیفت چشم محسوب خواهند شد.

لیفت چشم چیست؟

انواع روش لیفت چشم

درگذشته لیفت چشم با جراحی متعارف بوده و روش‌های غیر جراحی استفاده نمی‌شد؛ بنابراین افراد زیادی به دلیل مشکلات جراحی مانند بستری شدن در بیمارستان و طولانی بودن دوره نقاهت از انجام لیفت منصرف می‌شدند؛ اما در حال حاضر لیفت چشم از طریق روش‌های گوناگونی تزریقی یا لیزر درمانی انجام می‌شود.

مطالب مرتبط :  ماساژ بعد از بوکال فت

لیفت چشم با تزریق بوتاکس

لیفت چشم با تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی محسوب خواهد شد. بوتاکس خطوط ریز دور چشم مثل خطوط پنجه کلاغی را از بین خواهد برد. در بوتاکس از سم بوتلونیوم نوع A مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سم سیگنال‌های عصبی ماهیچه‌های اطراف چشم را از بین خواهد برد. از بوتاکس در نواحی دیگر لیفت صورت نیز برای کاهش حرکت عضلات استفاده می‌شود. برای جلوگیری از افزایش خطوط دور چشم باید بوتاکس به‌طور مکرر تکرار شود.

لیفت چشم وابرو با نخ

روش لیفت با نخ یکی از روش‌های نسبتاً جدید لیفتینگ محسوب می‌شود. در این روش با استفاده از نخ‌های مخصوص، چشم وابرو به سمت بالا کشیده می‌شود. پزشک از یک سوزن برای قرار دادن نخ‌ها زیرپوست استفاده خواهد کرد. برای لیفت ابرو معمولاً از نخ‌های خاردار استفاده می‌شود. نخ‌‌های خاردار در جای خود بهتر قرار خواهد گرفت و حرکت آن‌ها به‌احتمال‌زیاد کم خواهد بود. در این روش برای لیفت قرار دادن نخ‌ها حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان خواهد برد.

مطالب مرتبط :  مراقبت قبل از جراحی برداشتن چربی دهان

در این روش علاوه بر ایجاد کشش لیفت با نخ، کلاژن سازی در ناحیه ایجاد زخم بیشتر خواهد شد و باعث پر شدن شکاف‌های پوست می‌شود. پس از یک سال با جذب نخ‌ها اثر لیفتینگ از بین خواهد رفت و نیاز به مجدد لیفت خواهد بود؛ اما اثر جوان‌سازی تا حدود ۳ سال باقی می‌ماند و می‌توان نتایج آن را کاملاً مشاهده کرد.

مطالب مرتبط :  لیفت صورت با تزریق چربی

لیفت چشم وابرو با نخ

روش بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی رایج‌ترین روش لیفت چشم با جراحی شناخته‌شده است. در این روش بیمار اگر بخواهد بی‌هوش می‌شود و جراح در امتداد پلک بالایی برشی ایجاد کرده؛ و بعد از برش چربی، عضله و پوست اضافی را برداشته و شروع به بخیه زدن می‌کند. جراح در پلک پایین نیز همین روند را تکرار خواهد کرد. پس از جراحی بیمار باید در این مدت باید از مالش چشم، لنز و قرارگیری در معرض نور خورشید خودداری کند. روش لیفت با جراحی هزینه زیادی دارد، بسیاری از افراد روش‌های غیر جراحی را انتخاب خواهند کرد.

درزمانی که جراحی هر دو پلک انجام شود، عمل حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید. بخیه‌های پلک بالا ۳ تا ۶ روز بعد عمل کشیده می‌شود. پلک‌های پایین ممکن است، به بخیه زیادتری نیاز نداشته باشد. پس از چند سال پلک‌ها دوباره کمی افتادگی پیدا خواهند کرد. در این زمان ممکن است که پزشک شما لیفت پیشانی را پیشنهاد کند.

مطالب مرتبط :  لیفت صورت با RF فرکشنال

عوارض عمل لیفت چشم

خطر هر جراحی ممکن است که داشته باشد خونریزی زیاد و عفونت است که این عمل هم از آن مستثنا نخواهد بود ولی با مراقبت‌های درست و اصولی و انجام جراحی نزد پزشکان ماهر و بروز این نوع از مشکلات را می‌توان به صفر رساند.

و عوارض دیگری که ممکن است رخ دهد ناشی بودن پزشک خواهد بود که ممکن است پوست زیادی از پلک جدا کند و همین امر باعث بروز مشکلاتی خواهد شد و یا ممکن است باعث عدم تقارن در لیفت پلک‌ها شود. البته بروز این مشکلات که گفته شد بسیار غیرمعمول است و با مراجعه به یک پزشک کار بلد بروز چنین عوارضی غیرممکن خواهد بود.