افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک به معنای چیست به معنای افتادگی بیش از حد پلک فوقانی است. لبه پلک فوقانی ممکن است پایین تر از حد معمول باشد (پتوز) یا ممکن است در پلک فوقانی پوست اضافی وجود داشته باشد (درماتوکالازیس). افتادگی پلک اغلب ترکیبی از هر دو حالت است. دلایل افتادگی پلک عبارتند از: ضعف عضله ای که پلک را بالا می برد، آسیب به اعصابی که آن عضله را کنترل می کنند و شل شدن پوست پلک های فوقانی. افتادگی پلک می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

  • ناشی از روند طبیعی پیری است
  • قبل از تولد وجود دارد
  • نتیجه یک آسیب یا بیماری است

بیماری هایی که ممکن است منجر به افتادگی پلک شوند عبارتند از: تومور در اطراف یا پشت چشم، دیابت، سندرم هورنر، میاستنی گراویس، سکته، تورم در پلک و مانند گل مژه. مردم غالبا برای جوانسازی صورت خود از لیفت صورت و دیگر روش های جوانسازی بهره می برند. لیفت پلک نیز یکی دیگر از روش هایی است که برای جوانسازی صورت انجام می گیرد که به آن بلفاروپلاستی نیز می گویند. در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه افتادگی پلک چیست و اینکه چگونه می توان آن را درمان نمود صحبت کنیم. 

افتادگی پلک یا پتوز

برای اینکه ببینیم افتادگی پلک چیست؟ ابتدا بیایید ببینیم افتادگی پلک یا پتوز چیست. افتادگی پلک به حالتی گفته می شود که زمانی که چشم باز است، پلک بالا حالت شل و افتاده دارد و ممکن است جلو مردمک را گرفته و در دید فرد اختلال ایجاد کند. علت این عارضه، ایجاد مشکل در عضله بالا برنده پلک می باشد. با توجه به علت این عارضه، درمان افتادگی پلک بدون جراحی و یا با جراحی است. به عملیاتی که با هدف از بین بردن مشکل افتادگی پلک انجام می ‌شود بلفاروپلاستی می‌ گویند. این روزها با پیشرفتی که در علم و حوزه زیبایی به وجود آمده شاهد روی کار آمدن روش ‌های مختلفی با هدف انجام بلفاروپلاستی هستیم.

افتادگی پلک یا پتوز که پاتولوژیک نیز نامیده می شود، ممکن است به دلیل ضربه، سن یا اختلالات پزشکی مختلف رخ دهد. این وضعیت زمانی که یک چشم را درگیر می کند پتوز یک طرفه و هنگامی که هر دو چشم را درگیر می کند پتوز دو طرفه نامیده می شود. ممکن است بیاید و برود یا دائمی باشد. این می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، جایی که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود، یا می توانید بعداً در زندگی به آن مبتلا شوید، که به عنوان پتوز اکتسابی شناخته می شود. بسته به شدت عارضه، افتادگی پلک بالایی بسته به میزان انسداد مردمک می ‌تواند دید را مسدود کرده یا تا حد زیادی کاهش دهد. در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق مداخله پزشکی برطرف می شود.

افتادگی پلک

لیفت پلک یا بلفاروپلاستی، یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک ‌ها است. این جراحی روی هردو پلک بالایی و پایینی یا یکی از پلک ها انجام می شود. بلفاروپلاستی هم جنبه زیباسازی چشم و صورت را دارد و هم برای درمان مشکلات عملکردی پلک در افراد قابل انجام است. بلفاروپلاستی از بهترین راه ‌های جوانسازی پلک و اطراف چشم می باشد. برداشت پوست و چربی ‌های اضافی پلک بالا و یا پایین که در اثر افزایش سن یا عوامل دیگری ایجاد شده ‌اند، موجب کاهش و از بین رفتن چین و چروک ‌ها و پیشگیری از افتادگی پلک می ‌شود.

علائم افتادگی پلک 

علائم افتادگی پلک چیست؟ برای اینکه ببینیم افتادگی پلک چیست باید علائم آن را بدانیم. علامت اصلی عبارتند از: افتادگی یک یا هر دو پلک، دردناک نبودن، مسدود کردن دید. ممکن است مجبور شوید سر خود را به عقب ببرید و چانه خود را بالا بیاورید تا بهتر ببینید. یا ممکن است مجبور شوید ابروهایتان را قوس دهید تا پلک ‌هایتان را بلند کنید. با گذشت زمان، این حرکات ممکن است روی سر و گردن شما تأثیر بگذارد. اگر کودک شما به آن مبتلا باشد، ممکن است به آمبلیوپی یا “تنبلی چشم” نیز مبتلا شود. این بینایی ضعیف در چشمی است که در دوران کودکی به طور طبیعی رشد نکرده است. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که پلک به حدی پایین بیاید که دید را مسدود کند یا باعث شود همه چیز تار به نظر برسد. در اوایل دوران کودکی آن را درمان کنید تا باعث کاهش بینایی طولانی مدت نشود. 

خدمات گونه کلینیک : لیفت غبغب

جراحی لیفت پلک (بلفاروپلاستی) برای ترمیم افتادگی یا افتادگی پلک فوقانی انجام می شود. البته لیفت صورت نیز می تواند موثر باشد. در موارد خفیف تر، می توان برای بهبود ظاهر پلک ها انجام داد. در موارد شدیدتر، ممکن است برای اصلاح تداخل بینایی نیاز به جراحی باشد. در کودکان مبتلا به پتوز، ممکن است برای جلوگیری از تنبلی چشم، که به آن “تنبلی چشم” نیز گفته می شود، به جراحی نیاز باشد.

افتادگی پلک چیست؟ در این مورد باید بدانیم چه کسانی دچار این بیماری می شوند. هر کسی ممکن است دچار افتادگی پلک شود و تفاوت قابل توجهی در شیوع بین مرد و زن یا قومیت های مختلف وجود ندارد. با این حال، به دلیل روند طبیعی پیری، این منبع مورد اعتماد در افراد مسن تر رایج تر است. عضله بالابرنده مسئول بالا بردن پلک است. با افزایش سن، آن عضله می تواند کشیده شود و در نتیجه باعث افتادن پلک گردد.

در این مقاله در مورد افتادگی پلک صحبت کردیم و به بیان مطالبی پرداختیم. اشاره کردیم که افتادگی پلک چیست و چرا این اتفاق برای برخی از افراد می افتد. در مورد علائم آن صحبت کرده و نکاتی را پیرامون آن بیان نمودیم. در مورد لیفت صورت و لیفت پلک که به آن بلفاروپلاستی نیز می گویند، صحبت کردیم و گفتیم که برای درمان افتادگی پلک از این روش ها استفاده می شود.