علائم افتادگی پلک

می دانیم که امروزه مردم برای زیبایی خود ارزش بالایی قائل می شوند. یکی از فرآیندهایی که در صورت انسان رخ می دهد و باعث پیری آن می گردد افتادگی پلک است. در این موارد غالبا از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. افتادگی پلک به معنای افتادگی بیش از حد پلک فوقانی است. لبه پلک فوقانی ممکن است پایین تر از حد معمول باشد (پتوز) یا ممکن است در پلک فوقانی پوست اضافی وجود داشته باشد (درماتوکالازیس). افتادگی پلک اغلب ترکیبی از هر دو حالت است. این مشکل پتوز نیز نامیده می شود. افتادگی پلک یا پتوز زمانی است که پلک فوقانی به سمت پایین افتاده باشد. پزشکان می توانند افتادگی پلک را با جراحی درمان کنند، اگرچه این ممکن است به علت آن بستگی داشته باشد. دلایلی که باعث افتادگی پلک می شود شامل ژنتیک یا آسیب به چشم است و با افزایش سن احتمال این وضعیت بیشتر می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد علائم افتادگی پلک به بیان مطالبی بپردازیم. 

دلائل افتادگی پلک

در بحث علائم افتادگی پلک بیایید در مورد دلائل افتادگی پلک صحبت کنیم. این دلائل عبارتند از:

 • ضعف عضله ای که پلک را بالا می برد،
 • آسیب به اعصابی که آن عضله را کنترل می کنند، 
 • شل شدن پوست پلک های فوقانی

افتادگی پلک می تواند ناشی از روند طبیعی پیری باشد. همچنین می تواند قبل از تولد وجود داشته باشد و یا نتیجه یک آسیب یا بیماری باشد. بیماری ها یا بیماری هایی که ممکن است منجر به افتادگی پلک شوند عبارتند از: 

 • تومور در اطراف یا پشت چشم
 • دیابت
 • سندرم هورنر
 • میاستنی گراویس
 • سکته
 • تورم در پلک، مانند گل مژه

در این موارد استفاده از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) و همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز می تواند بسیار مفید باشد.

علائم افتادگی پلک

علائم افتادگی پلک چیست؟

در این بخش بیایید ببینیم علائم افتادگی پلک چیست؟ بیان کردیم که یکی از فرآیندهایی که در صورت انسان رخ می دهد و باعث پیری آن می گردد افتادگی پلک است. در این موارد غالبا از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. بسته به علت، افتادگی ممکن است در یک یا هر دو پلک وجود داشته باشد. پلک ممکن است فقط بالای چشم را بپوشاند یا کل مردمک را بپوشاند. مشکلات بینایی اغلب وجود دارد. در ابتدا فقط احساس می شود که میدان دید بالایی مسدود شده است. هنگامی که افتادگی پلک مردمک چشم را می پوشاند، دید ممکن است به طور کامل مسدود شود. کودکان ممکن است سر خود را به عقب ببرند تا زیر پلک را ببینند. خستگی و درد در اطراف چشم نیز ممکن است وجود داشته باشد. افزایش اشک با وجود احساس خشکی چشم ممکن است مشاهده شود.

امتحانات و تست ها

در ادامه بحث علائم افتادگی تست بیایید روش های تشخیص آن را دریابیم. گفتیم که استفاده از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) می تواند باعث از بین رفتن افتادگی پلک شود. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. اما چه امتحانات و تست هایی برای تشخیص آن وجود دارد؟ امتحانات و تست ها به این صورت است که: زمانی که افتادگی فقط در یک طرف باشد، با مقایسه دو پلک به راحتی قابل تشخیص است. زمانی که افتادگی در هر دو طرف اتفاق می افتد، یا اگر فقط یک مشکل جزئی وجود داشته باشد، تشخیص افتادگی دشوارتر است. یک معاینه فیزیکی برای تعیین علت انجام خواهد شد. آزمایشاتی که ممکن است انجام شوند عبارتند از:

 • معاینه لامپ شکاف
 • تست تانسیلون برای میاستنی گراویس
 • تست میدان دیداری
 • رفتار

اگر بیماری پیدا شود درمان می شود. بیشتر موارد افتادگی پلک به دلیل افزایش سن است و هیچ بیماری در آن دخیل نیست. جراحی لیفت پلک (بلفاروپلاستی)  در لیفت صورت برای ترمیم افتادگی یا افتادگی پلک فوقانی انجام می شود. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. در کودکان مبتلا به پتوز، ممکن است برای جلوگیری از تنبلی چشم، به جراحی نیاز باشد.

درمان افتادگی پلک

در ادامه بحث علائم افتادگی پلک بیایید ببینیم که درمان افتادگی پلک چگونه انجام می شود؟ اشاره کردیم که یکی از فرآیندهایی که در صورت انسان رخ می دهد و باعث پیری آن می گردد افتادگی پلک است. در این موارد غالبا از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. اما اگر افتادگی پلک بینایی شما را تحت تاثیر قرار ندهد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که آن را درمان نکند. اغلب، پزشکان کودکان مبتلا به پتوز را درمان نمی کنند. آنها به طور منظم چشمان خود را بررسی خواهند کرد و احتمالا آمبلیوپی را با قطره، چسب یا عینک درمان خواهند کرد. پزشک همچنین چشم را زیر نظر خواهد گرفت تا ببیند آیا کودک شما با افزایش سن نیاز به جراحی دارد یا خیر. برای بزرگسالان، درمان معمولاً به معنای جراحی است. پزشک ممکن است پوست اضافی را بردارد و عضله ‌ای را که پلک را بالا می ‌برد، جمع کند. یا ممکن است پزشک آن عضله را دوباره بچسباند و تقویت کند.

در این مقاله در مورد علائم افتادگی پلک صحبت کردیم. اشاره کردیم که یکی از فرآیندهایی که در صورت انسان رخ می دهد و باعث پیری آن می گردد افتادگی پلک است. در این موارد غالبا از لیفت صورت و یا لیفت پلک (بلفاروپلاستی) استفاده می کنند. همچنین لیفت ابرو و لیفت با نخ نیز از جمله کارهایی است که صورت می گیرد. همچنین بیان کردیم که دلائل افتادگی پلک چیست و چه تست ها و امتحاناتی را برای تشخیص آن می توان انجام داد. در پایان در مورد درمان آن نیز نکات و مطالبی را بیان کردیم.