آیا بزرگ شدن غبغب به چاق شدن ارتباط دارد؟

در بدن همه‌ی انسان‌ها قسمت‌های وجود دارد که چربی در آن ناحیه انباشته‌شده است و کم کردن میزان چربی آن ناحیه کار بسیار دشواری خواهد بود. یکی از آن قسمت‌ها چربی زیر چانه که غبغب نامیده می‌شود. غبغب یکی از علائم اضافه‌وزن یا چاقی محسوب می‌شود. همچنین می‌تواند به دلیل یک رژیم غذایی به وجود آمده باشد البته باید در نظر داشت که همیشه هم مربوط به رژیم غذایی نیست و علت‌های دیگری برای ایجاد غبغب وجود خواهد داشت. مشکلات ژنتیکی هم برای به وجود آمدن غبغب وجود دارد. برخی از دلایل‌های مستقیم و غیرمستقیم برای به وجود آمدن غبغب است که علل مستقیم شامل جمع شدن چربی به دلیل یک رژیم غذایی ضعیف یا سبک زندگی اشتباه به وجود آمده است و علل غیرمستقیم شامل وضعیت‌های دیگر مربوط به بیماری در فرد است.

غبغب چیست؟

غبغب یا به انگلیسی (double chin) همان تکه چربی یا پوست اضافه و آویزان زیر چانه و گردن محسوب می‌شود که پوست را از حالت طبیعی آن خارج خواهد کرد. غبغب باعث می‌شود تا برای همیشه یک‌لایه چربی اضافه زیر چانه و گردنتان وجود داشته باشد. وجود غبغب ارتباط مستقیمی با اضافه‌وزن شما خواهد داشت. برای از بین بردن غبغب باید بدانید که هرچقدر اضافه‌وزنتان بیشتر باشد، قطعاً این تکه چربی هم بیشتر خواهد بود و از بین بردن آن‌که بسیار دشواری خواهد بود.

خدمات کلینیک گونه : لیفت غبغب

غبغب چیست؟

علت به وجود آمدن غبغب

غبغب یک افتادگی پوست در زیر چانه است که می تواند در هر سنی ایجاد شود. با این حال، بیشتر در افراد مسن دیده می شود. غبغب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

افزایش وزن

با خوردن غذاهای چرب باعث خواهد شد که رسوب چربی در بدن ایجاد شود و درنتیجه اضافه‌وزن را ایجاد خواهد کرد. چانه نیز مانند قسمت‌های دیگر بدن به این موضوع واکنش نشان می‌دهد، درنتیجه پوست آن قسمت کشیده شده و باعث به وجد آمدن غبغب خواهد شد.

کاهش وزن

کاهش وزن شدید باعث تغییر شکل داخلی پوست خواهد شد. این تغییر معمولاً با افتادگی پوست همراه خواهد بود و درنتیجه‌ی همین موضوع باعث می‌شود که در زیر چانه غبغب ظاهر شود.

افزایش سن

افراد سن بالا بیشتر از افراد جوان غبغب خواهند داشت، چون با افزایش سن، ماهیچه‌ها شل خواهد شد و از پوست جدا می‌شوند و ازآنجایی‌که پوست دارای چربی‌های زیر جلدی است، پوست سنگین شده و به سمت پایین آویزان می‌شود و غبغب نمایان خواهد شد.

ژنتیک

در بعضی از بدن‌ها برخی دارای ژن‌هایی هستند که به‌طور ارثی و بدون دلیل خاصی غبغب خواهند داشت.

خدمات کلینیک گونه : بوکال فت

نحوه قرار گرفتن صورت

در برخی از حرکات صورت باعث خواهد شد که ماهیچه‌ای در منطقه‌ چانه ایجاد ‌شود. به‌طور مثال، زمانی که سر در حالت افتاده قرار داشته باشد، چربی‌ها در ناحیه‌ی چانه جمع خواهد شد و این حرکت تبدیل به غبغب خواهد شد. همچنین خوابیدن مداوم به رو و یا طرفین باعث می‌شود که در طول زمان غبغب ایجاد شود.

عوامل دیگری نیز موجب خواهد شد که غبغب ایجاد شود؛ مانند آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و هم سیگار کشیدن می‌توانند روند پیری را زود تولید کند که درنتیجه پوست قابلیت ارتجاعی و کلاژن خود را از دست خواهد داد.

درمان‌های برای از بین رفتن غبغب

افراد اغلب برای از بین رفتن غبغب و لیفت ابرو خود درمان‌های اضافی را در نظر می‌گیرند؛ که مواردی را برای شما شرح خواهیم داد.

ماسک صورت

ماسک‌های زیادی موجود است که می‌تواند به سفت شدن پوست و کاهش غبغب کمک زیادی کند؛ مانند ماسک گلیسیرین و قهوه یا چای سبز می‌تواند به شما کمک فراوانی کند. ماسک روزانه با تخم‌مرغ، عسل و آب‌لیمو به کاهش چربی در چانه و لیفت صورت کمک زیادی خواهد کرد.

خدمات کلینیک گونه : بلفاروپلاستی

رژیم غذایی

رژیم غذایی سالم و درست ممکن خواهد بود که غبغب را کاهش دهد. کاهش تعداد کالری‌های مصرفی در روز نیز می‌تواند به این افراد کمک فراوانی کند؛ مانند نوشیدن آب و مایعات بسیار، چربی را از بدن خواهد برد.

جراحی

برخی از افراد برای رفع غبغب و لیفت با نخ جراحی را انتخاب خواهند کرد. سه فرآیند اصلی برای درمان غبغب وجود دارد:

مزوتراپی

مزوتراپی و لیفت پلک تزریق موادی در چانه خواهد بود که چربی را حل خواهد کرد. این فرایند تا شش ماه دوام دارد و نیازمند بیش از ۱۰۰ تزریق در برخی از افراد ممکن است که باشد. اگر این روش به‌درستی شکل نگیرد می‌تواند به اعصاب آسیب وارد کند.

درمان‌های برای از بین رفتن غبغب

چربی تراشی

با این روش غبغب را با حذف چربی از طریق ساکشن یا لیزر درمان خواهد شد. چربی تراشی کشسانی بیشتری در پوست ایجاد نمی‌کند و تنها چربی را برمی‌دارد

Kybella این‌یک داروی تائید شده است. یک واحد درمان بیش از ۵۰ تزریق نیاز خواهد داشت. یا یک فرد ممکن است به بیش از شش درمان واحد نیاز داشته باشد تا بتواند غبغب را از بین ببرد.

خدمات گونه کلینیک : تخلیه غبغب

این مواردی که گفته‌شده ممکن است که عوارض جانبی همچون تورم، کبود شدگی یا درد را نیز به همراه داشته باشد. اگر سبک زندگی آن فرد تغییر پیدا نکند امکان بازگشت دوباره غبغب وجود خواهد داشت.

دستگاه از بین بردن غبغب

در سال‌های اخیر استفاده از دستگاه از بین بردن غبغب و بلفاروپلاستی در بین افراد گوناگون باب شده است. این دستگاه‌ها کوچک و قابل‌حمل خواهد بود و برای استفاده پیچیدگی را در بر نخواهد داشت. می‌توانید از این دستگاه در خانه، سفر یا محل کار استفاده کنید. این دستگاه‌ها کاملاً غیرتهاجمی بوده و معمولاً عوارضی ایجاد نخواهد کرد. دستگاه از بین بردن غبغب به دلیل ویبره‌ای که وجود دارد، باعث افزایش گردش خون و همچنین گرما در ناحیه زیر چانه را تولید می‌کند که همین عملکرد باعث شل شدن بافت‌های چربی زیر چانه و از بین رفتن غبغب خواهد شد.

اما به این نکته دقت کافی داشته باشید که استفاده از دستگاه از بین بردن غبغب به‌تنهایی مشکل شمارا برطرف نخواهد کرد و حتماً باید ورزش‌های مخصوص صورت انجام دهید و در رژیم غذایی‌تان هم تغییراتی ایجاد کنید تا بتوان مشکل غبغب را از بین برد.