روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟

می دانیم که لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند. یکی از کارهایی که برای پلک انجام می گیرد برداشتن و از بین بردن چربی پلک (گزانتلاسما) است. گزانتلاسما شایع ‌ترین گزانتومای پوستی است که با پلاک ‌های زرد رنگ روی پلک ‌ها مشخص می ‌شود (معمولاً روی کانتوس داخلی پلک فوقانی). این بیماری توسط هیپرلیپیدمی، اختلال عملکرد تیروئید و دیابت ایجاد می شود. گزانتلاسما از انفیلتراسیون دور عروقی سلول های فوم تک و چند هسته ای در واکوئل های سیتوپلاسمی مملو از چربی در درم رتیکولار سطحی ناشی می شود. روش های مختلف درمانی مانند برداشتن جراحی ساده، کرایوتراپی، لایه برداری شیمیایی با اسید تری کلرواستیک، فرکانس رادیویی و لیزر در درمان گزانتلاسما پالپبروم استفاده می شود. مروری کوتاه بر استراتژی های درمانی فعلی در اینجا ارائه شده است. در این مقاله می خواهیم درباره اینکه روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ صحبت کنیم. 

گزانتلاسما چیست؟

قبل از اینکه ببینیم روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ اجازه دهید اول ببینیم خود گزانتلاسما چیست؟ همانطور که بیان کردیم لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند. برای پلک باید چربی آن را که گزانتلاسما نامیده می شود، برداشته شود. گزانتلاسما یک برآمدگی زرد رنگ بی ضرر روی یا نزدیک پوست پلک شما است. یک نوع گزانتوما یا رسوب کلسترول، گزانتلاسما می تواند نرم، گچی یا نیمه جامد باشد. گزینه های برداشتن از جراحی گرفته تا استفاده از لایه برداری شیمیایی یا گرما یا سرما متغیر است. درمان ها موثر هستند، اما ممکن است چندین جلسه طول بکشد. زانتلاسما ممکن است پس از برداشتن دوباره عود کند. رسوبات کلسترول در زیر پوست شما جمع می شود و گزانتلاسما را تشکیل می دهد. داشتن گزانتلاسما می تواند نشانه ای از شرایط دیگری باشد، مانند: دیابت، هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) و مشکلات تیروئیدی.

چه چیزی باعث زانتلاسما می شود؟

بیایید قبل از اینکه ببینیم روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ ببینیم چه چیزی باعث گزانتلاسما می شود؟ گفتیم که لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند و برای انجام آن یکی از کارها از بین بردن گزانتلاسما است. اما به چه دلیل ایجاد می شود؟ علل احتمالی گزانتلاسما عبارتند از:

 • کلسترول بالایی که از والدین خود به ارث می برید
 • دیابت شیرین
 • افزایش وزن
 • مشکلات تیروئید مانند کم کاری تیروئید
 • التهاب
 • نوشیدن بیش از حد الکل

چربی پلک

آزمایشات تشخیص گزانتلاسما

در مورد اینکه روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ باید ببینیم آزمایشات تشخیص گزانتلاسما چیست؟ گفتیم که لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند و برای انجام آن یکی از کارها از بین بردن گزانتلاسما است. تشخیص گزانتلاسما نیازی به آزمایش ندارد، اما می توان موارد زیر را بررسی کرد:

 • سطح کلسترول برای بررسی کلسترول بالا،
 • عملکرد تیروئید برای بررسی اینکه آیا مشکل تیروئید دارید یا خیر،
 • قند خون برای تشخیص دیابت،
 • عملکرد کبد برای اینکه بفهمید آیا بیماری کبدی دارید یا خیر.

بهترین درمان برای گزانتلاسما چیست؟

بهترین درمان برای گزانتلاسما چیست؟ همانطور که گفتیم که لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند و برای انجام آن یکی از کارها از بین بردن گزانتلاسما است. حذف گزانتلاسما توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بهترین گزینه است. ارائه دهنده شما به احتمال زیاد می خواهد از کرایوتراپی نیتروژن مایع به عنوان روش حذف انتخاب اول استفاده کند. اگرچه ممکن است ارائه‌ دهنده شما از شما بخواهد که رژیم غذایی کم ‌چرب را تغییر دهید و استاتین مصرف کنید، اما این مراحل از شر گزانتلاسماهایی که قبلاً دارید خلاص نمی ‌شوند.

اگرچه گزانتلاسماها به شما آسیبی نمی ‌رسانند، ممکن است بخواهید آنها را حذف کنید. روش های حذف گزانتلاسما عبارتند از: 

 • عمل جراحی.
 • کرایوتراپی با نیتروژن مایع (با استفاده از سرمای شدید).
 • جراحی لیزر.
 • فرسایش با فرکانس رادیویی (گاهی با بخیه بعد از آن).
 • لایه برداری شیمیایی.
 • جراحی با استفاده از گرمای شدید

این درمان‌ های گزانتلاسما معمولاً جواب می‌ دهند. با این حال، ممکن است برای برداشتن گزانتلاسما به چندین جلسه نیاز داشته باشید. گزانتلاسماها اغلب پس از برداشتن عود می کنند، مهم نیست که کدام درمان را انجام دهید. اگر با پزشک خود در مورد کاهش کلسترول خود کار کنید، احتمال عود می تواند کاهش یابد.

بعد از درمان گزانتلاسما

در این بحث که روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ بیایید ببینیم بعد از درمان گزانتلاسما چه کارهایی باید انجام داد و چقدر بهبودی طول خواهد کشید. گفتیم که لیفت پلک یا بلفاروپلاستی در عمل لیفت صورت از جمله عمل های زیبایی است که مردم انجام می دهند و برای انجام آن یکی از کارها از بین بردن گزانتلاسما است. حال که این زائده را از بین بردید بعد از آن چه کارهایی باید انجام داد؟ ممکن است سه یا چهار روز طول بکشد تا پس از درمان گزانتلاسما بهبود یابد، که بسته به این دارد کدام درمان را دریافت می کنید. برخی از عوارض جانبی طی چند روز از بین می روند، در حالی که برخی دیگر (مانند تغییر رنگ پوست) چند ماه طول می کشد تا از بین بروند. شما می توانید خطر گزانتلاسما را به روش های زیر کاهش دهید:

 • اگر کلسترول بالا را دارید کاهش دهید،
 • از محصولات تنباکو استفاده نکنید،
 • به وزنی برسید که برای شما سالم باشد،
 • دیابت و فشار خون را درمان کنید.

در این مقاله در مورد اینکه روش های درمان چربی پلک (گزانتلاسما) چیست؟ مطالبی را بیان نمودیم. اشاره کردیم که گزانتلاسما چیست و چرا ظاهر می شود. آزماشاتی که برای تشخیص آن انجام می شود را بیان کرده و توضیح دادیم که بهترین روش برای درمان آن چیست. در پایان به برخی کارهایی که باید بعد از درمان آن باید انجام داد نیز اشاره ای داشتیم.