کیست داخل سفیدی چشم چیست

می دانیم که مردم برای زیبایی صورت خود از لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی استفاده می کنند و این امر باعث شده است تا آسیب های جدی به چشم آنان وارد شود. یکی از این آسیب ها کیست داخل سفیدی چشم است که به آن کیست ملتحمه نیز می گویند. کیست ملتحمه یک رشد خوش خیم (غیر سرطانی) روی ملتحمه شما است، غشای نازک و شفافی که از قسمت سفید چشم شما محافظت می کند. ما می خواهیم بدانیم کیست داخل سفیدی چشم چیست. باید بدانیم این علامت سرطان نیست و به این معنی نیست که شما سرطان دارید. ملتحمه چشم شما را محافظت و روان می کند. این یک مانع بین بافت های آسیب پذیر چشم شما و دنیای بیرون است. ملتحمه سفیدی چشم شما (صلبیه شما) را می پوشاند. کیست های ملتحمه روی خود ملتحمه ایجاد می شوند و با مایع پر می شوند. بسته به بزرگی آن، ممکن است هرگز علائمی نداشته باشید یا حتی متوجه شوید که کیست ملتحمه دارید. اگر علائمی دارید، ممکن است احساس کنید چیزی در چشم شما گیر کرده است. 

انواع کیست داخل سفیدی چشم چیست؟

انواع کیست داخل سفیدی چشم چیست؟ گفتیم که مردم برای زیبایی صورت خود از لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی استفاده می کنند و این امر باعث شده است تا آسیب های جدی به چشم آنان وارد شود. یکی از این آسیب ها کیست داخل سفیدی چشم است که دو نوع از آن وجود دارد:

 • کیست های اینکلوژن؛ کیست های اینکلوژن زمانی اتفاق می افتند که لایه ای از ملتحمه شما روی خود تا می شود. کیست در اطراف برآمدگی تشکیل می شود و در پاسخ به تحریک با مایع پر می شود. بیش از 80 درصد کیست های ملتحمه، کیست های اینکلوژن هستند.
 • کیست ‌های احتباسی؛ کیست‌ های احتباسی زمانی ایجاد می ‌شوند که یکی از مجاری کوچک ملتحمه توسط چیزی مانند آلرژن، گرد و غبار یا زباله‌ ها مسدود شود. یک کیست در اطراف انسداد پر از سلول ها و مایعات سیستم لنفاوی شما تشکیل می شود.

علائم کیست داخل سفیدی چشم چیست؟

علائم کیست داخل سفیدی چشم چیست؟ اشاره نمودیم که مردم برای زیبایی صورت خود از لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی استفاده می کنند و این امر باعث شده است تا آسیب های جدی به چشم آنان وارد شود. یکی از این آسیب ها کیست داخل سفیدی چشم است که دارای علائمی است. بسیاری از افراد علائم کیست ملتحمه را تجربه نمی کنند، به خصوص اگر بسیار کوچک باشد. حتی ممکن است ندانید که دارید تا زمانی که متخصص مراقبت از چشم شما در طول معاینه معمول چشم متوجه آن شود. اگر کیست بزرگتری دارید، علائم شما می تواند شامل این موارد باشد: 

 • احساس می کنید چیزی در چشم شما گیر کرده است، به خصوص زمانی که چشم خود را حرکت می دهید،
 • چشم درد،
 • مشکل یا ناراحتی هنگام حرکت دادن چشم آسیب دیده،
 • مشکل در بستن چشم یا پلک زدن آزادانه،
 • برآمدگی چشم (پروپتوز).

ممکن است احساس کنید که کیست در داخل پلک شما قرار دارد. این به این دلیل است که احتمالاً تنها زمانی متوجه آن خواهید شد که پلک بزنید و پلک شما از روی آن عبور کند. به ندرت پیش می ‌آید که کیست ‌های ملتحمه روی دید شما تأثیر بگذارند، اما اگر کیست به اندازه ‌ای بزرگ باشد که بر توانایی حرکت چشم شما تأثیر بگذارد، ممکن است دوبینی را تجربه کنید.

کیست داخل سفیدی چشم چیست

علت ایجاد کیست داخل سفیدی چشم چیست؟

علت ایجاد کیست داخل سفیدی چشم چیست؟ کیست داخل سفیدی چشم می تواند ناشی از هر چیزی باشد که چشم شما را تحریک کند. برخی از شایع ترین علل عبارتند از:

 • ورم ملتحمه (چشم صورتی)، 
 • گرانولوم پیوژنیک، 
 • خشکی چشم، 
 • تروما و صدمات چشم، 

کیست های ملتحمه گاهی اوقات پس از انجام عمل جراحی روی چشم ایجاد می شوند، از جمله روش هایی برای درمانآن عبارت است از: استرابیسم (چشم های ضربدری) و آب مروارید. کیست ملتحمه همچنین می تواند مادرزادی باشد، به این معنی که شما با آن متولد شده اید. البته غالبا با عمل های زیبایی مانند لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی ممکن است ایجاد شود. 

روش تشخیص کیست داخل سفیدی چشم چیست؟

روش تشخیص کیست داخل سفیدی چشم چیست؟ متخصص مراقبت از چشم شما کیست ملتحمه را با معاینه چشم تشخیص می دهد. وقتی به چشم شما نگاه می کنند باید بتوانند کیست را ببینند. آنها ممکن است یک معاینه لامپ شکاف برای اندازه گیری کیست انجام دهند. احتمالاً برای اطمینان از اینکه کیست بینایی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد، به آزمایش حدت بینایی نیز نیاز خواهید داشت. ممکن است به سونوگرافی از چشم و بافت اطراف آن نیاز داشته باشید تا دیگر تومورهایی که در قسمت بیرونی چشم شما قابل مشاهده نیستند را بررسی کنید. متخصص چشم ممکن است کیست را بیوپسی کند تا عفونت یا سایر شرایطی که ممکن است باعث آن شده باشد را رد کند. بیوپسی می تواند به تایید این که رشد کیست ملتحمه به جای نوع دیگری از کیست است کمک کند، از جمله کیست چربی و کیست درموئید.

در این مقاله در مورد اینکه کیست داخل سفیدی چشم چیست مطالبی را بیان نمودیم. اشاره کردیم که مردم برای زیبایی صورت خود از لیفت صورت و لیفت پلک یا بلفاروپلاستی استفاده می کنند و این امر باعث شده است تا آسیب های جدی به چشم آنان وارد شود. یکی از این آسیب ها کیست داخل سفیدی چشم است که در مورد علائم و علت ایجاد آن صحبت نمودیم. به روش های تشخیص آن نیز اشاره نموده و توضیحاتی را پیرامون آن بیان کردیم. 

 

جراحی زیبایی پلک چاره ساز است

کیست داخل سفیدی چشم، یک کیست خوش خیم است که معمولاً در ناحیه اسکلرا، یعنی لایه بیرونی سفید رنگ چشم ایجاد می شود. این کیست ها معمولاً کوچک و بی درد هستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند.

با این حال، در برخی موارد، کیست های داخل سفیدی چشم می توانند بزرگ شوند و باعث بروز عوارضی مانند:

 • کاهش بینایی
 • تحریک چشم
 • بروز عفونت

در این موارد، جراحی زیبایی پلک می تواند یک گزینه درمانی موثر باشد.

در جراحی زیبایی پلک، جراح می تواند کیست را از طریق برشی در پلک برداشته و از بین ببرد. این جراحی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود و دوره نقاهت آن کوتاه است.

انجام جراحی زیبایی پلک می تواند علاوه بر بهبود ظاهر پلک ها، از بروز عوارض کیست داخل سفیدی چشم نیز جلوگیری کند. بنابراین، اگر به کیست داخل سفیدی چشم مبتلا هستید، بهتر است با یک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید تا در مورد بهترین روش درمانی برای شما تصمیم گیری شود.

پیام آخر:

جراحی زیبایی پلک می تواند یک روش موثر برای بهبود ظاهر پلک ها و رفع مشکلات بینایی ناشی از کیست داخل سفیدی چشم باشد. اگر به این کیست مبتلا هستید، بهتر است با یک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید تا در مورد بهترین روش درمانی برای شما تصمیم گیری شود.